Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andrzej

Największy ród magnacki, według Ciebie?

Największy ród magnacki, według Ciebie?  

53 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Sapiehowie
      4
    • Czartoryscy
      4
    • Radziwiłłowie
      14
    • Wiśniowieccy
      3
    • Zamoyscy
      1
    • Inny
      0
    • Potoccy
      2
    • Lubomirscy
      2
    • Leszczyńscy
      0
    • Sanguszkowie
      0
    • Wielopolscy
      0
    • Raczyńscy
      0


Rekomendowane odpowiedzi

jancet   

Małżonka ostatniego z nich wyszła za Krzysztofa Pioruna.

Chodzi o Krzystofa Radziwiłła v. "Piorun"?

Ja zagłosowałem na Lubomirskich. Dlaczego? Ano dlatego, że ponoć jestem z nimi dość blisko spokrewniony :thumbup: .

Edytowane przez jancet

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteśmy przy tym to czy mógłbyś napisać coś o Aleksandrze Cetnerze, chorążym podolskim, którego rota była prawdopodobnie pod Zborowem w 1649 roku ?

Czy masz może jakieś papiery rodzinne na niego ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Żonaty z Anną Zamojską, miał jednego syna: Jana, starostę szczurowieckiego i lwowskiego. Sam - rotmistrz królewski (1628 r.), z czasem pułkownik królewski. Kasztelan halicki (1653 r.), dożywocie na: Setkowcach i Horodnicach.

Pod Cecorą popadł w niewolę, ponoć dzielnie stawał pod Zbarażem.

A tu trochę podstawowej literatury:

http://www.kresy.pl/kresopedia,postacie?zobacz/aleksander-cetner

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, chociaż od razu wyłapałem małą nieścisłość:

W r. 1649 brał C. na czele chorągwi pancernej udział w bohaterskiej obronie Zbaraża

Tak się składa że chorągiew ta nie broniła Zbaraża, gdyż w wykazie żołdu nie ma wzmianki o ćwierciach darownych które by dostała za tę obronę gdyby tam była. Co prawda pod Zbarażem widzi ją Kochowski, problem jednak w tym że ODB Kochowskieo zawiera kilka nieścisłości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Jak już jesteśmy przy tym to czy mógłbyś napisać coś o Aleksandrze Cetnerze, chorążym podolskim, którego rota była prawdopodobnie pod Zborowem w 1649 roku ?

Czy masz może jakieś papiery rodzinne na niego ?

Przykro mi. Nie mam nic, poza ustną, rodzinną tradycją, którą mój pradziadek przekazywał memu ojcu cca w 1913 roku, a ojciec mi w latach 60-ych. Oraz poza - wspomnianym już - uderzającym podobieństwie fizjonomii mego ojca do niektórych portretów osób nazwiskiem Cetner.

Jeśli coś mogę domniemywać, to przysługuje mi co najwyżej herb z bordiurą, choć podobno z prawem do dziedziczenia tytułu, jadnak nie majątku. Większzość majątków i tak "za kordonem", więc reprywatyzować i tak nie miałbym czego.

Aleksander Cetner byłby - wg tej, dość prawdopodobnej hipotezy, ostatnim mym przodkiem posesjonatem, bowiem czytałem, że miał nieślubnego syna, któremu załatwił w Wiedniu prawo do dziedziczenia tytułu, a potem osadził u bardzo dalekiej rodziny, w okolicach Kalisza zapewne, gdzie osób o tym nazwisku sporo. Tyle że chodzi o Alksandra, który żył w XIX, a nie w XVII wieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O zamożności niektórych rodów Franciszek Bujak podaje:

"Za największą fortunę prywatną, jaka kiedykolwiek w Polsce znajdowała się w jednym ręku, uchodzi majątek Stanisława Lubomirskiego, który w r. 1770 przy podziale z synami posiadał 31 miast i 738 wsi o obszarze prawdopodobnie wyżej 25.000 km kwadratowych. Sławna ordynacja ostrogska, o którą długi czas walczyły najpotężniejsze rody polskie, liczyła 19 miast i 589 wsi, a dochód z niej w tak zwanym 'układzie kolbuszowskim' z 7 grudnia 1753 szacowano na 1,234.000 złp. Dobra ks. Karola Radziwiłła Panie Kochanku musiały być znacznie większe, skoro po jego śmierci dochód z nich w rękach opiekuna wynosił 5 miljonów kilkakroć sto tysięcy złotych, mimo, że ks. Karol szeroką garścią na cele prywatne i publiczne majątku używał i silnie go nadwyrężył. Szczęsny Potocki pod sam koniec Rzeczypospolitej rozciagał swą władzę nad przestrzenią wynoszącą 3 miljony morgów t.j. 17.000 km.kw. prywatnej własności i królewszczyzn. Był w tem 1 miljon morgów ziemi ornej; na tej przestrzeni siedziało 130.000 chłopów pańszczyźnianych. Dochody jego wynosiły niewiele więcej, jak 2 miljony złp. (...) Ks. August Czartoryski zostawił synowi dobra oszacowane na 60 miljonów złp. a córce dal dobra wartości 45 miljonów złp. Majątek ks. Kaliksta Ponińskiego oszacowano po jego bankructwie na 83 miljonów złp. Około r. 1750 szacowano dochody 12 przedstawicieli rodu Potockich na 462.500 dukatów, czyli 8,300.000 złp., z czego 3.2 mil. złp. przypadało na Józefa Potockiego, hetmana wielkiego koronnego, 1 miljon na krajczego koronnego, Franciszka, 900.000 złp. na starostę kałuskiego Mikołaja, a 720.000 na starostę tłumackiego, Eustachego".

/tegoż: "Studja historyczne i społeczne" Lwów 1924, s. 108-109/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Panie Kochanku" pieniedzy nigdy nie skapil.W mysl wlasnego powiedzenia zreszta-"Niech sie ludzie dorabiaja,nie ma wielu Radziwillow,a z kogoz by biedna szlachta zyla".

Wbrew powszechnej opinii zarzadzal swym majatkiem jednak calkiem niezle.Oto co o rozrzutnosci ksiecia-wojewody pisze Julian Ursyn Niemcewicz;

"Dziwna rzecz atoli,ze z takimi wydatkami za granica i w kraju,z taka hojnoscia dla przyjaciol i domowych,ksiaze Radziwill,wojewoda wilenski,zostawil swoj ogromny majatek malo co obciazony dlugami,wtenczas gdy synowiec jego,ksiaze Dominik Radziwill,syn podkomorzego litewskiego,nie trzymajac ni dworu,ni domow otwartych przez kilka lat miliony dlugow zostawil.Hojnosc i okazalosc mniej sa szkodliwe,jak nieuwazna rozrzutnosc i nielad we wszystkim".

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.