Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
szpek_chomik

Europa Uniwersalis

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

A jakie są Wasze ogólne cele w grze: podbić świat czy raczej żyć w pokoju?

A może macie jakąś wizję EU IV? :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
no i postacie historyczne - taki Koniecpolski, Tarnowski, Zygmunt III Waza, Władysław IV...

Czy gra Europa Uniwersalis jest podobna do Kozaków???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Oj nie... Przede wszystkim nie ma takiego szczegółowego podziału jednostek tak jak w Kozakach (przykładowo tam jest husaria, kirasjerzy, muszkieterzy, pikinierze itd.), w EU jest tylko piechota, jazda i armia. Do tego - nie dowodzisz w bitwach, wojacy walczą automatycznie (a o tym jaki jest wynik starcia decydują morale, ilość wojska i jakość dowódcy - no i oczywiście jakość technologiczna armii).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

To jaki mam wpływ na wynik?

[ Dodano: 2008-02-28, 19:15 ]

Jaka jest moja rola?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Nie jesteś władcą, jesteś raczej aniołem stróżem kraju. To czy władca danego kraju (a tutaj wszystko - chyba, że o czymś nie wiem - jest zgodnie z historią, władcy umierają wtedy kiedy powinni i obejmują władzę też kiedy powinni - przynajmniej w EUII) jest w czymś miernotą czy geniuszem ma na Twoją grę też wpływ (a może być miernotą/geniuszem w wojskowości, administracji i dyplomacji). Ustalasz też kierunki polityki wewnętrznej i zewnętrznej, to jaka jest tolerancja religijna (lub jej brak) itp. Zarządzasz też tym, ile funduszy powinno iść na jakie technologie, do skarbu lub na zwiększenie stabilności w kraju.

[ Dodano: 2008-02-28, 19:21 ]

I jeszcze jedno - w EU więcej osiągniesz dyplomacją niż wojenką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

To chyba spróbuję Total War,na pewno któraś mi podpasuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
grafika 3D, rozgrywka każdym krajem z drugiej za to wysokie wymagania (komp mi ledwo dyszał), bardzo dużo niepotrzebnych detali.

Mam wrażenie, że EU2 pod względem grywalnym była lepsza, nawet ta grafika mi nie przeszkadzała.

Można zmienić ustawienia grafiki. Ja zmieniłem szczegółowość detali i chodzi elegancko :)

Ja uwielbiam tą grę z kodami... Takim arabskim Adenem rozjeżdżam całą Europę...

Poza tym - znacznie poprawiono polonizację, która kulała w pierwszej części, do wyboru są niemal wszystkie ówczesne kraje (niemal, bo może na terenach nieskolonizowanych jakieś państewka były...), no i postacie historyczne - taki Koniecpolski, Tarnowski, Zygmunt III Waza, Władysław IV...

Cheater, cheater! :)

No tak, tylko, że postacie historyczne są na samym początku, a potem to już leci losowo. Poza tym, nawet historycznie, to brakuje tych postaci. Ja uzupełniłem hetmanów, admirałów i odkrywców. Mało jest też polskich doradców (ci na szczęście nie pojawiają się losowo), więc również uzupełniłem (w plikach prowincji). Poza tym gierka niezła, lepsza niż EU2. Jedyna wada, to właśnie taka, że historyczni wodzowie w już rozpoczętej grze się nie pojawiają :)

Znalazłem też błędy w historii Polski pod koniec XVIII wieku (przydatne jak się gra z kodem, żeby dłużej) i również skorygowałem.

A przede wszystkim nie podobały mi się ustawienia husarii. No bo jak wytłumaczyć, że jakaś marna piechota w XVII w., słabsza liczebnie, rozwalała dzielnych husarzy? Też pozmieniałem. Dodałem nowe, polskie jednostki wojskowe.

Na koniec printscreen jak kiedyś pokonałem Osmanów :)

Teraz gram Japonią i kolonizuję właśnie Syberię :)

Pozdrawiam.

post-3098-1206727233.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Czy mi się zdaje, czy mówisz o EU III? :) Bo ja pisałem o EU II.

Może ktoś spotkał się z jakimś dziwnym poczynaniem AI (vide Irokezi w Holandii, ale to nie AI)? Bo ja jak na razie nie przypominam sobie jakiś dziwnych zachowań, może jakiś bezsensownych planów, np. podbiłem Stanami Wyspy Brytyjskie, walczyłem cały czas z buntami (scenariusz "Napoleońskie ambicje", więc tu nie ma czasu na powolny rozwój, są tylko szybkie wojny), ale przetrwałem, Anglicy też walczyli z buntami i nie przetrwali, upadł im rząd i dostałem całe Wyspy z wyjątkiem Londynu :razz:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Czy mi się zdaje, czy mówisz o EU III? :) Bo ja pisałem o EU II.

No a skąd ja nieboraczek miałem wiedzieć, że piszesz o EU2, skoro temat był zaczęty o EU3? :)

Odpowiadając na Twoje inne pytanie, ja zawsze stawiam na rozwój pokojowy. Ale jak tylko ktoś mnie zaatakuje to wtedy spuszczam mu tęgie manto :) Przynajmniej nie mam "badboy'a" za dużego.

Pozdrawiam.

P.s.: Też czasem cheatuję :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
P.s.: Też czasem cheatuję :)

Cheaty to podstawa :) Choć ostatnio od tego odchodzę. Grunt to granie bez oszukiwania! :)

Odpowiadając na Twoje inne pytanie, ja zawsze stawiam na rozwój pokojowy.

Ja zależy kiedy. Zwykle stawiam w polityce wewnętrznej na arystokrację, ale czasami to nie starcza, by mieć dobrego króla - dyplomatę. Mnie trudno osobiście jest ocenić co lepsze: palenie i zdobywanie wrogich prowincji po zwycięskich bitwach czy może dyplomatyczna aneksja kolejnych sojuszników.

Przynajmniej nie mam "badboy'a" za dużego.

Ja się bb zbytnio nie przejmuję, gdyż rzadko stawiam na dyplomację.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   
Ja się bb zbytnio nie przejmuję, gdyż rzadko stawiam na dyplomację.

A wiesz jak fajnie wszystko dyplomatycznie można rozwiązać w EU II ? Wystarczy rozpocząć grę jako Państwo Kościelne - mamy mariaż z wszystkimi katolikami murowany :] A z wglądem na Europę można zrobić wiele ;]

P.S. Ma ktoś jakiś pomysł jak może być mariaż z... papieżem ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
P.S. Ma ktoś jakiś pomysł jak może być mariaż z... papieżem ?

Mariaż w tym przypadku (tj. w EU) nie musi oznaczać małżeństwa - może to być jakiś rodzaj związku pomiędzy papieżem a innym państwem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   
Tylko że ja bez podbojów nie mogę żyć :) Dlatego też trzeba zawrzeć sojusz z kilkoma państwami (niestety, można mieć sojuszników co najwyżej czterech), a potem zrobić z nich wasala i anektować. Bo mariaże tak dużo znowu nie dają na tej płaszczyźnie :)

Ale :

- Mariaż poprawia stosunki

- Z dobrymi stosunkami z potęgami mamy bardzo silny sojusz

- Mając taki sojusz bijemy "niewiernych" tj. Całą Afrykę i Azję :]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ale :

- Mariaż poprawia stosunki

Fakt, ale "tylko" +15. I chyba to tylko jest pozytywnym skutkiem mariażu. Innym skutkiem jest to, że przy rozpoczęciu wojny z państwem, z którym mamy mariaż odpada nam 1 punkt stabilności, choć po kiego wojnę z takim krajem wywoływać :) ?

- Z dobrymi stosunkami z potęgami mamy bardzo silny sojusz

To zależy od tego, czy te potęgi nie mają już własnych sojuszy.

- Mając taki sojusz bijemy "niewiernych" tj. Całą Afrykę i Azję :]

Tylko że grając np. Polską to czego mam szukać w Azji czy Afryce? :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   
Tylko że grając np. Polską to czego mam szukać w Azji czy Afryce? :)

Jak to czego ? Bogactwa i nowych ziem! Sam kiedyś zrobiłem taką wyprawę i Polska rozciągała się od Wielkopolski do ostatniej prowincji wysuniętej na wschód na Syberii, i od Pomorza do Stambułu ;]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.