Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kemot

Co by było gdyby Kartagina wygrała?

Rekomendowane odpowiedzi

Kemot   

Jak myślicie, co by było gdyby Scypion przegrał z Kartagińczykami pod Zamą?? Co by się stało z Rzymem?? Czy Kartagina stałaby się potęgą??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

Nic by się nie zmieniło. Do afryka wjechałaby kolejna armia i ona pobiła by punijczyków. Wojna roztstrzygnęla się na długo wcześniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jak myślicie, co by było gdyby Scypion przegrał z Kartagińczykami pod Zamą??

Nawet gdyby Kartagińczycy wygrali pod Zamą mogliby przegrać kolejne starcia.

Czy Kartagina stałaby się potęgą??

Według mnie Kartagina miała bardzo małe szanse by stać się potęgą

Co by się stało z Rzymem??

Sądzę, że ewentualna przegrana Rzymu w tej bitwie za dużo by nie zmieniła w dalszej historii tego państwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Według mnie Kartagina miała bardzo małe szanse by stać się potęgą

Czy możesz uzasadnić czemu? Uważam, że Kartagina miała predyspozycje- ogromna rola w handlu w basenie Morza Śródziemnego, dogodne położenie i wybitny wodz- Hanibal.

Nic by się nie zmieniło.
Sądzę, że ewentualna przegrana Rzymu w tej bitwie za dużo by nie zmieniła w dalszej historii tego państwa

Rzymianie nie mieliby jednak tak łatwo po kolejne porażce- ta wojna wykańczała ich- zaczęto powoływać niewolników pod broń, spadek obywateli zdolnych do broni aż o 1/2, ociązenia ekonomiczne. Sporwadzali zboże z Egiptu (na ten punkt powinni uderzać Kartagińczycy- blokować dopływ zboża- moim skromnym zdaniem :P )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

Cóż, powoływanie niewolników pod broń miało miejsce w 216 r, potem już nie było takiej potrzeby. Tak samo odn. liczby obywateli. Rzym otrząsnął się po Kannach bardzo szybko - juz w 212 r wystawił 270 tys ludzi, to samo w 207 r. Liwiusz podaje dla 204/203 r liczbę 214 tys obywateli wg spisu cenzusowego.

Pod Zamą juz było po herbacie.

Jesli dobrze pamiętam Rzymianie w czasie drugiej wojny punickiej zboże sprowadzali głownie z Sycylii, ale tak czy siak kartagińska flota nie byłaby w stanie zagrozić poważnie rzymskim liniom żeglugowym - widac to wyraźnie w 204 r gdy Scypion wyprawił sie do Afryki w eskorcie zaledwie 40 okretow wojennych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
głownie z Sycylii

Skoro tak mówisz, to pewnie tak było. Ale czytałam coś i o tym Egipcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę żeby Kartagina, gdyby nawet po bitwie pod Zamą pokonała ostatecznie Rzym, stworzyła takie imperium jak Rzym właśnie. Było to miasto wybitnie handlowe i zdobycze terytorialnenie odgrywały tak dużej roli, Kartagińczycy zapewne zadowoliliby się opanowaniem strategicznych punktów w basenie Morza Śródziemnego. O podboju np. Galii czy Brytani nie mogło być mowy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

Ilipie :P

Poza tym nie nazwałbym Kartaginy miastem wybitnie hadlowym, bo to sugeruje, że gro dochodów Kartagińczycy czerpali z handlu (albo że głównie tym się zajmowali), a tak nie było. Po prostu duży ośrodek handlu, a posiadający znaczne zaplecze rolnicze.

Na miano miasta wybitnie handlowego zdecydowanie bardziej zasługuje np. Rodos.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ilipie

No cóż przyznaję się ze o bitwie tej nie słyszałem, ale takczy inaczej ten temat jest o Zamie :P

nie nazwałbym Kartaginy miastem wybitnie hadlowym, bo to sugeruje, że gro dochodów Kartagińczycy czerpali z handlu (albo że głównie tym się zajmowali), a tak nie było. Po prostu duży ośrodek handlu, a posiadający znaczne zaplecze rolnicze.

Nie mam zamiaru kłócić się ze specjalistą :) ale chyba nastawienie na handel było w Kartaginie znacznie wyższe niż w Rzymie?

Abstrahując: Czy gospodarka kartagińska też była oparta na niewolniczej sile roboczej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
ale chyba nastawienie na handel było w Kartaginie znacznie wyższe niż w Rzymie?
Jęsli chodzi o porównanie samych miast myslę że tak.

Kartagińczycy mieli znacznie więcej kontaktów handlowych i faktorii, znacznie większe możliwości handlu. Nie sposób też porównywać wielkości portów w Kartaginie i Ostii.

Aczkolwiek np. ograniczenia w handlu nakładane na rzymskch senatorów(?) wskazują, ze Rzymianie też od handlu nie stronili i ze był to także dla nich dochodowy interes.

Abstrahując: Czy gospodarka kartagińska też była oparta na niewolniczej sile roboczej?
Wtedy każda gospodarka była oparta w mniejszym lub większym stopniu na niewolniczej sile roboczej :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sargonie czy możesz mi jeszcze powiedzieć jak wyglądała struktura posiadania ziemi w Kartaginie - latyfundia czy raczej dominowała mała własność?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

Nie wiadomo - brak źródeł.

Wiadomo, że istniały latyfundia, przykładem wielkiego posiadacza ziemskiego jest choćby Hannibal (i mam na myśli tylko jego posiadłości w Afryce).

W gruncie rzeczy to nie wiadomo jaka forma własności rolnej przeważała, ale wziąwszy pod uwagę całość państwa to imho przeważała drobna włąsność (przy założeniu, że Libijczycy posiadali wzglednie małe działki) - Libijczyków było znacznie wiecej niż Kartagińczyków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W takim razie, jeżeli przyjmiemy że przeważały małe gospodarstwa, to wydaje mi się że brakowałoby motoru napędowego do podbojów, ponieważ zdobywanie ziemi leżało w interesie przede wszystkim wielkich obszarniików...

Uparty jestem wiem :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.