Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Ateny czy Sparta?

Rekomendowane odpowiedzi

Marcin   

Jeśli znaleźli odpowiedni klucz mniej lub bardziej błędny, czyli być może pływanie, to czemu nie? Pytanie zasadnicze powinno raczej brzmieć czy mieli prawo to robić. Tu odpowiedz brzmi nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   
Jeśli znaleźli odpowiedni klucz mniej lub bardziej błędny, czyli być może pływanie, to czemu nie?

Bo nie było ich na to stać - co staram się przekazać od kilku postów.

Pytanie zasadnicze powinno raczej brzmieć czy mieli prawo to robić. Tu odpowiedz brzmi nie.

A to ciekawe. Niby czemu nie?

Prawa ustanawiają ludzie, ludzie ich przestrzegają (bądź nie), zaś moralność postępków nie może być sadzona wobec ponadczasowych norm, w oderwaniu od realiów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Skąd dane że spartan ubywało?

Spartiatów było 9000 potem 4 000 potem ich liczba spadła do 700, zauważcie że z biegiem lat rosła liczba periojków w armii spartańskiej, czymś to musiałobyć spowododowane. Problemów z płodnością raczej nie mieli, nie zdarzały im się takie rzezie żeby poważnie zachwiać ich państwem może za Epaminondasa, ale wtedy tracili najwyżej 700 ludzi w bitwie. Sądzę więc że zabijanie noworodków jest jak najbardziej na miejscu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

Dla jakich lat są to dane?

Problemów z płodnością raczej nie mieli,

Skąd to wiadomo?

nie zdarzały im się takie rzezie żeby poważnie zachwiać ich państwem

Ale bitew i potyczek toczyli od groma.

Zauważmy, ze Agoge zakładało, ze bodaj do 30 roku życia mężczyźni pozostaną skoszarowani - oni de facto tracili dobre 10 lat aktywności rozrodczej.

Sądzę więc że zabijanie noworodków jest jak najbardziej na miejscu.

Rozumiem co masz na myśli, ale fatalnie to ująłeś :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Dla jakich lat są to dane?

9000 to w chwili podziału Sparty na 9000 kleroj(chyba że jeden Spartiata mógł mieć więcej niż jedną działkę. 700 to u schyłku istnienia państwa spartańskiego, 4000 nie pamiętam, ale chyba przed wojną peloponeską.

Skąd to wiadomo?

Sam słusznie przypomniałeś że kiedy Spartiata nie mógł mieć dziecka mógł o ,,to'' poprosićswojego kolegę, jako że w Sparcie były obowiązkowe małżeństwa, a kobiet nie brakowało to nie widzę powodu dlaczego Spartiaci nie mogliby mieć dzieci.

Ale bitew i potyczek toczyli od groma.

Ale od pewnego czacu wojny ucichły a Spartiatów wciąż ubywało.

Zauważmy, ze Agoge zakładało, ze bodaj do 30 roku życia mężczyźni pozostaną skoszarowani - oni de facto tracili dobre 10 lat aktywności rozrodczej.

Ale przed 30 rokiem życia mogli zawierać małżeństwa, skoro mieli czas na ślub to sądzisz że nie znaleźliby choć jednego dnia w ciągu roku na zaspokojenie swoich żądzy? Jakby mieli szczęściepecha to mogliby po wyjściu z koszar mieć już 10 dzieci, oczywiście takie skrajne przypadki się raczej nie zdarzały ale przyjmowanie że Spartiaci nie mogli mieć dzieci przed 30 rokiem jest błędem. Zreszto po 30 roku mieli jeszcze dużo czasu na powiększenie rodziny.

Rozumiem co masz na myśli, ale fatalnie to ująłeś

No tak niezbyt dobrze się wyraziłem :mrgreen: ale cieszęsię że zrozumiałeś o co mi chodziło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   
Pytanie zasadnicze powinno raczej brzmieć czy mieli prawo to robić. Tu odpowiedz brzmi nie.

A to ciekawe. Niby czemu nie?

Prawa ustanawiają ludzie' date=' ludzie ich przestrzegają (bądź nie), zaś moralność postępków nie może być sadzona wobec ponadczasowych norm, w oderwaniu od realiów.[/quote']

Och oczywiście, że osądziłem wedle dzisiejszych norm. Nie raz już się spierałem, że nie wolno przykładać ludzi starożytnych do naszej miarki. Oczywiście, że ich prawo tego nie zakazywało. Oczywiście, że było to dla nich naturalne. To bła tylko moja skromna refleksja na ten temat, Andresie. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   
No, a ja usiłuję Ci wyperswadować, że nie stać ich było na utrzymywanie "niedojd". Może nie tyle nie było ich stać, co nie było to opłacalne.

Niestety, poza zdrowym rozsądkiem nie mam możliwości dyskusji - istnieje tylko przekaz który mowi że to robili, a żaden nie mówi, ze nie robili :?

Och oczywiście, że osądziłem wedle dzisiejszych norm. Nie raz już się spierałem, że nie wolno przykładać ludzi starożytnych do naszej miarki. Oczywiście, że ich prawo tego nie zakazywało. Oczywiście, że było to dla nich naturalne. To bła tylko moja skromna refleksja na ten temat, Andresie.

Przepraszam - nawyk. Zwykle niestety rozmawiam z ludźmi którzy nie zdają sobie sprawy z takich niuansów :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sparta. Surowe zasady. Najlepsza swojego czasu piechota. Siały postrach wsród Ateńczyków. Zdecydowanie stawiam na Spartan.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko wsrod Atenczykow;) . Najlepsza falanga w calej helladzie . Mimo przewag liczebnej wroga potrafili rozgromic ich umiejetnosciami , karnoscia i dyscyplina .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lukas   

Jeśli chodzi o Spartę, to jej ustrój wynikał niejako z konieczności. Wszak Heloci stanowili nieustanne zagrożenie. Zatem Spartiaci postanowili poświęcić naukęi sztukę dla doskonalenia się w rzemiośle wojennym. Natomiast Ateny, dzięki utworzeniu Związku Morskiego i czerpaniu z tego tytułu znacznych dochodów mogły pozwolić sobie na budowę monumentalnych świątyń itp. Osobiście skłaniam się ku Sparcie, nie żebym był przeciwnikiem demokracji. Ale Spartanki były podobne takie piękne.... :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Jeśli chodzi o Spartę, to jej ustrój wynikał niejako z konieczności.

Jeśli zabijanie noworodków, którzy mogą stać się "spartańskimi Peryklesami" jest koniecznością to respekt.

Zdecydowanie Ateny, nie chcę tracić życia tylko przez to, że miałem pecha i w pierwszych miesiącach czy nawet dniach byłem słabego zdrowia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Jeśli zabijanie noworodków, którzy mogą stać się "spartańskimi Peryklesami" jest koniecznością to respekt.

To naprawdę była konieczność, wspominał już o tym lukas, więc czy to tak trudno zrozumieć? Nie rozpatrujmy przypadku Sparty poprzez pryzmat współczesności, bo ten sposób do niczego nie doprowadzi, a poza tym czy tak nie jest w naturze? Przeżywa zawsze najsilniejszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Przeżywa zawsze najsilniejszy.

Tylko silny fizycznie. A co z głową?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Tylko silny fizycznie. A co z głową?

Nie patrz na to oczami człowieka współczesnego, bo tak nigdy nie zrozumiesz, że w Sparcie nie liczyła się głowa, ale siła i wytrzymałość.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
bo tak nigdy nie zrozumiesz, że w Sparcie nie liczyła się głowa, ale siła i wytrzymałość.

Tak było np. pod Termopilami, gdzie trzeba się było bronić do upadłego. A co jeśli zabraknie zdolnych dowódców, a będzie nadwyżka tępych wojaków zdolnych "tylko" machać orężem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.