Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Ocena wypraw krzyżowych

Recommended Posts

Jaka jest wasza opinia na temat wypraw krzyżowych. Wyprawały miały na celu odzyskaniea kontroli przez chrześcijan nad Palestyną, a w szczególności nad Jerozolimą. Wypraw krzyżowych było VII. Jak myślicie czy należało odbić grup Chrystusowy (żyjemy w średniowieczu, chrześcijaństwo jest właściwie jedyną religią wyznawaną przez ogromną większość ludzi mocno wierzących), możnabyło go zostawić na pastwe losu? Arabowie przeszkadzali także pielgrzymą podrużującym do Ziemi Świętej. Rycerze mogli w ten sposób bronić swoich rycerskcih ideałów. Z drugiej strony jak nazwać wyprawe krzyżową dziecięcą gdzie zginęło lub wpadło w jasyr mnóstwo dzieci?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andrzej   

Dla mnie słuszność i celowość krucjat nie podlega dyskusji :). Przecież oni nie mogli siedzieć z założonymi rękami jak Arabowie robili co chcieli ... prześladowali chrześcijan w Palestynie i zagrażali Europie. Ale oczywiście krucjata dziecieca była blędem tylko należy zauważyć, ze była to akcja samorzutna nie firmowana przez Kościół

Share this post


Link to post
Share on other sites
mer   

Szkoda, że nikt nie wspomniał, że grabili jak tylko mogli podczas tych krucjat :x oraz to, że 'po drodze do Palestyny' mimochodem zajeli Konstantynopol :) - w tamtych czasach była to stolica prawosławna - w przeciwieństwie do Rzymu, gdzie była "stolica" Chrześcijaństwa.

Najśmieszniejsza była ta krucjata, na którą "zabrali" [raczej same poszły] kilka tysięcy dzieci... Nie pamiętam już - wszystkie zabili?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qdl4ty   

Papiez sam sie zdziwil ,ze na pierwsza wyprawe zglosilo sie tylu chetnych wladzcow i rycerzy .

Krucjata byla poprostu wojna religijna i jak kazda tego rodzaju walka jest z jednej strony wlasciwa ( obrona wartosci swojej religi i inne tego typu powody ) a z drugiej nieuzasadniona ( checia grabierzy i zlupienia pod pretekstem religii ) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
mer   
Dokładnie, cele był wzniosłe, ale prawda jest taka, że wielokrotnie Krzyżowcy dokonali rzezi niewinnych ludzi.

W ogóle to było śmieszne. Walczyli z inną wiarą - dokładniej np. właśnie z Islamem - mimo, że wierzyli w tego samego Boga, co chrześcijanie. Jedni i drudzy uważają siebie nawzajem za niewierzących...śmieszne... :) Wiadomo, co robili z zagrabionymi majątkami :?:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednak pamiętajmy w Europie był okres cnót rycerskich, a nieodzownie z tym związany był kult Jezusa i Matki Boskiej, więc musieli tam pójść i odzyskać tą ziemię, ale z drugiej strony mer ma racje Bóg jest jeden i jedni i drudzy się zabijali, gwałcili i nienawidzili.

Pamiętajmy, że Cesarstwu bizantyjskiemu bezpośrednio zagrażali graniczący z nimi Turcy Seldżucy. Wysłannicy cesarza Aleksy'ego Komnena, chcąc uzyskać pomoc od głowy Kościoła, przedstawili muzułmanów jako straszliwych pogan atakujących chrześcijan.

Papież Urban II przystał na to i podczas synodu w Clermont w swojej bulli wzywał chrześcijan do walki z Islamem, ogłosił odpust zupełny oraz zapewniał, że krzyżowcom darowane będą wszystkie grzechy przyszłe jak i przeszłe.

Oto fragment:

"... zwracam się z pokorną prośbą, nie ja, lecz Pan, abyście wy, głosiciele Chrystusowi, częściej nakłaniali wszystkich, do jakiego by kto nie należał stanu, zarówno pieszych, jak i konnych, tak biednych, jak i bogatych, aby oni w porę pomogli wschodnim chrześcijanom i wypędzili z granic chrześcijańskiego świata ludzi tego niecnego rodzaju. Mówię to obecnym, polecam przekazać to nieobecnym. Wszak to nakazuje Chrystus. Wszystkim idącym tam w wypadku ich zgonu na lądzie czy morzu lub w boju z poganami, od tej chwili odpuszczone będą grzechy. To przyrzeczenie idącym daję ja jako upoważniony przez Boga..."

Share this post


Link to post
Share on other sites
mer   
Papież Urban II przystał na to i podczas synodu w Clermont w swojej bulli wzywał chrześcijan do walki z Islamem, ogłosił odpust zupełny oraz zapewniał, że krzyżowcom darowane będą wszystkie grzechy przyszłe jak i przeszłe.

Czy Kościół kiedykolwiek się przyznał do tego i przeprosił właśnie za "takie" bzdury? Przyszli, opowiedzieli Urbanowi II co trzeba, a ten nagle wspaniałomyslnie odstał oświecenia, lub "objawienia" samego Boga, który powiedział mu, co mają robić, bo przed tym to sam wszechmogący i wszechwiedzący Bóg nie wiedział o czymś podobnym? :|

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jan Paweł II zrefeltkował wiele rzeczy i za nie przeprosił i to tylko ludzie, gdybyś żyła w tamtych czasach i byłabyś jakimś rycerzem sama byś napewno chciała ruszyć do Jerozolimy bronić grobu Jezusa. Ponadto możesz krytykować Urbana II nie cały Kościół. Co ma dzisiejszy Kościół i ludzie do czasów Krucjat? To co powinniśmy dzisiaj walczyć z Niemcami i ich nienawidzić dlatego, że tamto pokolenie na nas napadło, albo wojować ze Szwedami za Potop? To bezesnsu! Mułzumanie nigdy za nic nie przeprosili i nadal prowadzą Krucjatę przeciwko Europie i US. Również żydzi, którzy uważają, że wine za śmierć Jezusa ponosi sam i tylko sam Piłat, no ale to jest rozmowa na inną dysksuję, tutaj zajmujemy się samymi Krucjatami, a do spraw wiary i światopoglądu jest odpowiedni dział forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wyprawy miały swoje złe i dobre strony. Krzyżowcy walcząc w Egipcie, oprócz zabijania muzułumanów mordowali też ludność chrześcijańską. Jednak mimo to mieli przecież też zaszczytne cele w Jerozolimie i Ziemi Swiętej. Okres tych wypraw był jednym z najciekawszych w historii i jedym z najbardziej spornych. Ja mimo tych wszystkich wspomnianych przez Was złych czynów oceniam je raczej pozytwnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mer   
Jan Paweł II zrefeltkował wiele rzeczy i za nie przeprosił i to tylko ludzie, gdybyś żyła w tamtych czasach i byłabyś jakimś rycerzem sama byś napewno chciała ruszyć do Jerozolimy bronić grobu Jezusa.

Gdybym nie chciała - nazwali by mnie jakimś niewiernym, niewierzącym, może poganinem...Nie miałabym wyboru...

Share this post


Link to post
Share on other sites
rafcio   

moim zdaniem od czasów wypraw krzyżowych nic sie nie zmieniło wtedy europejczycy jechali do krajów orientu grabci i mordowa pod pretekstem nawracania , odbicia Holy Landu a teraz amerykanie jadą na wschód niby w walce z terorystami a w rzeczywistosci pompują z tamta rope. Myslicie czemu cena paliwa tak wzrosła ?? bo kraje OPEK nie zgadzają sie z tym żeby USA kontrolowala taki canny w rope obszar jakim jest Irak :?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qdl4ty   

Koncowy fragment wypowiedzi rafcia to dygresja od tematu wlasciwego ale we wstepie jest sporo racji. Chrzescijanie bardzo czesto grabili i mordowali pod pretekstem nawracania. Jednakze to nie byl glowny czynnik dzieki ktoremu sredniowieczni rycerze decydowali sie na wyprawe do Jerozolimy. Wiekszosc jechala tam by walczyc za wiare a nie za zloto ......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.