Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Amilkar

Czworoboki piechoty

Rekomendowane odpowiedzi

Amilkar   

"500 lub 600 jeźdźców próbowało rozerwać naszą (rosyjską) piechotę sformowaną w 2 czworoboki. Odrzuceni ogniem salwowym, obrócili się i odjechali. Po uporządkowaniu szyków ponownie zaatakowali tym razem inną ścianę czworoboku. Ponownie salwa muszkietowa odparła ich. Teraz 10 z nich oddzieliło się od masy jazdy i samotnie ruszyło przeciw czworobokom. Wzywając ich Boga na pomoc dotarli do samej ściany czworoboku. Tu się zatrzymali, obrócili konie i poruszając się konno do tylu próbowali tym sposobem rozerwać ścianę przez nadzianie koni na bagnety, i w ten sposób przewrócenie piechurów przez padające konie. Bezskutecznie." Jest to opis szarży na czworobok który był podobnież nie do rozerwania przez lekką jazdę. Ale czy był skuteczny przeciwko jednostkom ciężkim?

Czworoboki można był formowac w duzych i malych rozmiarach zgodnie z ukladem terenu.

Byly powolne gdy na ich drodze były przeszkody(m.in. domy, zabite konie, wozy itd.)Po za tym musiano zdac sobie sprawe ze ma sie malo czasu na sformowanie takiego szyku, gdyz kawaleria pędzila w pelnej szarży z duża prędkością.Ale w miare wyszkolenia żołnierzy ,np. prusaków czy gwardii francuskiej prędkość czworoboków rosła , ale zależało to również od rozmiarów.

Czworoboki typowano na pełne i puste , różniły się tym że:

Pełny można łątwiej i szybciej sformować,żołnierz mial wokół kolegów co dodawalo otuchy,

czworobok Landhwehry odparli atak pelnym czworobokiem szawdronu kirasjerów!

Wada takiego to tłok , jedna kula armatnia powodowala śmierc kupy wojaków.

Wady i zalety pustego wynikaja z wadi zalet pelnego.

Zatem jak robić czworobok jazdą?

Jeden ze sposobów to wyslanie malego oddzialy aby piechota oddała salwę i musiala zaladowac ponownie, wtedy ruszal caly oddzial kawalerii.

Oczywiscie dobry byl tez atak eszelonami czyli liniami kawaleryjskimi jadące jedna za drugą. Pierwsze linie braly na siebie salwę a pozostale rozbijaly sciane ladujących karabiny piechociarzy(hehe)Innym sposobem byl atak od tylu co powodowalo skutek w moralach (chodzi o to ze żolnierzom zdawalo sie ze odcięci są od swojej armii)

Warunki terenu daly też możliwości do szarzy ze stromego zbocza co powodowalo ogromny impet kirsjerów na przyklad i przelamanie sciany bagnetów.

Ilość czworoboków złamanych przez kirasjerów - 12

* Ilość czworoboków złamanych przez dragonów - 9

* Ilość czworoboków złamanych przez huzarów i szaserów - 8

* Ilość czworoboków złamanych przez lansjerów - 5(a ciekawe jak nasi szwoleżerowie by się spisali)

* Ilość czworoboków złamanych przez jazdę nieregularną - 0

A tu ilość czworoboków rozerwanych w poszczególnych armiach.

Szwajcarzy - 0

* Anglicy, Szkoci, Irlandczycy - 0

* Polacy - 0(to mnie zadowala :D)

* Portugalczycy - 1?

* Hiszpanie - 3

* Rosjanie - 6

* Prusacy - 7

* Austriacy - 12

* Francuzi - 19( :shock: )

* Badeńczycy, Bawarzy, Wirtemberczycy - ?

* Włosi - ?

materialy ze strony:http://napoleon.gery.pl/taktyka/zbyszek4.php

To i tak malo informacji o tego typu szykach może wiecie cos o nich więcej albo znacie ciekawostki , pogadajmy.

[/center]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

I czy w tym temacie dyskutujemy tylko o czworobokach, czy jak sam temat wskazuje wogóleo taktyce, sprzęcie etc. epoki napoleońskiej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Niby ogólnie z wojen napoleońskich jednak są to informacje ogólne brane z różnych książek jak podaje autor artykułu z którego wziąłem informacje ze strony ktora juz podalem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   
Poniższe wyliczenia nie są naukowo udokumentowane i nie mogą być brane do niczego poważniejszego niż wargaming. Podane liczby są zebrane na podstawie tego, co sam autor dotąd znalazł w rożnych książkach w ostatnich latach. Dane te są zdecydowanie niepełne, jako że autor po prostu nie czytał wszystkich książek dotyczących wojen napoleońskich wydanych na świecie. Jest to jedynie mały wycinek, mała próbka, tego co się mogło faktycznie wydarzyć na polach bitew.

No to wiele wyjaśnia :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Chodzi tu o czworoboki piechoty Estero, ale napisalem w ten sposób aby można bylo odchodzic troszke od tematu w podobnym kierunku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Witam sto lat później!!!

Bardzo mnie te ''czworoboki'' zaciekawiły(szczególnie statystyki),że aż nabrałem ochoty ich trochę porozrywać. :wink:

a ciekawe jak nasi szwoleżerowie by się spisali)

No właśnie,a nasi potomkowie usarzy i pancernych też byli bezsilni?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
No właśnie,a nasi potomkowie usarzy i pancernych też byli bezsilni?

Husaria , ze swoim impetem mogłaby zmieść pierwszy szereg , chyba że konie wystraszone salwą i zmiecione salwą dosyć celna ( przynajmniej 30% powinno ich paść ( duży cel) przy salwie ze 100 metrów , im bliżej tym gorzej dla jazdy). Ale impet husarii mógłby wyrządzić w ścianie czworoboku niezłą wyrwę , nie mówiąc już o rogach , bo tam najłatwiej można było wedrzeć się do środka. Ale to zależy też od morale żołnierzy w ścianie czworoboku, oraz ich przyzwyczajenia do zaciekłej walki.

Gorzej z pancernymi, bo ich uzbrojenie nie dawało im przewagi , nad żołnierzem z karabinem skałkowym z bagnetem .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Husaria , ze swoim impetem mogłaby zmieść pierwszy szereg

To z ilu szeregów składał się czworobok?

Jeżeli dobrze pamiętam to czworobok był wykonywany na szczeblu batalionu(kompania chyba nie stosowała tego elementu szyku,chyba,że trójkąt).Batalion składał się z 6 kompanii-4 liniowe(zapomniałem nazwy)i 2 wyborczych(grenadierska i woltyżerska).Z 4 kompanii łatwo utworzyć czworobok,ale z sześciu,jak to wyglądało,na pewno były jakieś regulaminy do ustawiania szyku piechoty?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
To z ilu szeregów składał się czworobok?

Jeżeli dobrze pamiętam to czworobok był wykonywany na szczeblu batalionu(kompania chyba nie stosowała tego elementu szyku,chyba,że trójkąt).Batalion składał się z 6 kompanii-4 liniowe(zapomniałem nazwy)i 2 wyborczych(grenadierska i woltyżerska).Z 4 kompanii łatwo utworzyć czworobok,ale z sześciu,jak to wyglądało,na pewno były jakieś regulaminy do ustawiania szyku piechoty?

Z dwóch , czasem z trzech , zależy jak wielkich rozmiarów był. Regulaminy były zawsze do każdego szyku, ale czworobok służył do poruszania się w terenie w razie zagrożenia z kilku stron , najlepiej do obrony przed jazdą, ze względu na silne walory obronne. Nie martw się jak to zrobili , nie jestem teraz wstanie z moją wiedzą na to odpowiedzieć ,choć można poszukać ,ale na pewno mieli swoje sposoby. Ponadto , przeważnie nie bawiono się chyba w rozróżnianie jaka formacja ,czy liniowi ,czy grenadierzy czy inni w każdej linii. Raczej tworzono czworobok grenadierów , strzelców ,poszczególnych jednostek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Raczej tworzono czworobok grenadierów , strzelców ,poszczególnych jednostek.

Chodziło mi oto czy poszczególne kompanie w batalionie miały ustalone jaką maja być ''ścianą''w czworoboku.

Ponadto , przeważnie nie bawiono się chyba w rozróżnianie jaka formacja ,czy liniowi ,czy grenadierzy czy inni w każdej linii.

W średniowieczu już zważano,gdzie kto stoi w szyku.

Nie martw się jak to zrobili ,

W brygadzie piechoty szwedzkiej,niderlandzkiej czy hiszpańskiej w XVIIw było dokładnie wyliczone ilu muszkieterów,ilu pikinierów na pluton.kompanie,dywizjon,gdzie kto ma stanąć w różnym ustawieniu.Podobnie musi być 200 lat później. Może "Wojny napoleońskie" Mariana Kukiela dadzą mi odpowiedź na to pytanie???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Chodziło mi oto czy poszczególne kompanie w batalionie miały ustalone jaką maja być ''ścianą''w czworoboku.

Nie mam dokładnych informacji na ten temat ,moim zdaniem raczej tak nie było żeby każda kompania miała swoją ścianę.

W brygadzie piechoty szwedzkiej,niderlandzkiej czy hiszpańskiej w XVIIw było dokładnie wyliczone ilu muszkieterów,ilu pikinierów na pluton.kompanie,dywizjon,gdzie kto ma stanąć w różnym ustawieniu.Podobnie musi być 200 lat później. Może "Wojny napoleońskie" Mariana Kukiela dadzą mi odpowiedź na to pytanie???

Bardzo możliwe , że u Kukiela będzie ( sam nie czytałem) , ale spójrz ,że od wieku XVI stosowano wojnę modelową , oddziały miały manewrować i ustawiać się dokładnie tam gdzie chciano , wojny wygrywało się nie wprowadzając wszystkich oddziałów do walki ( choć bywało czasem inaczej) ale czekano aż wódz wrogi zrobi błąd taktyczny, a w epoce napoleońskiej to armia francuska zerwała właśnie z taką taktyką podchodów , atakować , atakować ,atakować , nagle , z zaskoczenia ,z furią i jednoczeniem wszystkich rodzajów broni do jednego celu. Ale różnie to bywało i regulaminy były nawet przez marszałków pisane( vide Ney i Davout) ale czy tak szczegółowo? Można sprawdzić w regulaminach grup rekonstrukcyjnych. Kto wie.

pzdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Ale różnie to bywało i regulaminy były nawet przez marszałków pisane( vide Ney i Davout) ale czy tak szczegółowo?

I to jak szczegółowo.Znalazłem regulaminy dla piechoty i jazdy;

"FORMOWANIE KOLUMN I KARRE PÓŁBATALIONOWYCH

Przy formowaniu z batalionu w szyku rozwiniętym dwóch kolumn ściśniętych za środkiem każdego półbatalionu, dowódca, adjutant, muzykanci i chorągiew znajduje się w pierwszym półbatalionie, drugim półbatalionem dowodzi sztabsoficer.

Przy plutonach składających się z 4 sekcji

Prawa flanka kolumny – 1-sza sekcja 2 plutonu i ostatnia sekcja 1 plutonu stają od lewego za prawym skrzydłem pozostałego frontu 2 plutonu.

Lewa flanka kolumny – ostatnia sekcja 3 plutonu i 1 sekcja plutonu 4, stają po lewej stronie, analogicznie jak prawe skrzydło kolumny.

Pozostałe sekcje plutonów 2 i 3 składają front kolumny.

Kolumna zostaje z tyłu zamknięta przez 1 i 4 pluton, stosownie do tego, co jest przepisane w batalionie dla plutonów skrzydłowych. "

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
I to jak szczegółowo.Znalazłem regulaminy dla piechoty i jazdy;

"FORMOWANIE KOLUMN I KARRE PÓŁBATALIONOWYCH

Przy formowaniu z batalionu w szyku rozwiniętym dwóch kolumn ściśniętych za środkiem każdego półbatalionu, dowódca, adjutant, muzykanci i chorągiew znajduje się w pierwszym półbatalionie, drugim półbatalionem dowodzi sztabsoficer.

Przy plutonach składających się z 4 sekcji

Prawa flanka kolumny – 1-sza sekcja 2 plutonu i ostatnia sekcja 1 plutonu stają od lewego za prawym skrzydłem pozostałego frontu 2 plutonu.

Lewa flanka kolumny – ostatnia sekcja 3 plutonu i 1 sekcja plutonu 4, stają po lewej stronie, analogicznie jak prawe skrzydło kolumny.

Pozostałe sekcje plutonów 2 i 3 składają front kolumny.

Kolumna zostaje z tyłu zamknięta przez 1 i 4 pluton, stosownie do tego, co jest przepisane w batalionie dla plutonów skrzydłowych. "

Pięknie , dzięki kolego za informacje.

Czyli wszystko ustawia się kierując plutonami i sekcjami , strasznie długo musieli to ćwiczyć aby można było manewrować czworobokiem poruszając go po polu bitwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

A wiecie może ile żołnierzy liczyła sekcja???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.