Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Gdzie walczyli wasi krewni?

Rekomendowane odpowiedzi

Mojej prababci brat Jakub lub Jan (nie mogą dojść do tego, jak będe miał okazje zapytam dziadka) Adamczyk walczył i zginął pod Monte Cassino.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   

Przodkowie mieli za soba rozne wojny w roznych formacjach. Ciekawy zyciorys

mial jeden z dziadkow rocznik 1897.

Ochotnik na wojnie bolszewickiej (poszla cala czworka braci). Ranny dostaje sie do niewoli

sowjeckiej. Ucieka po pol roku i wraca do domu. Po krotkim czasie aresztowany - za

dezercje - spedzil kilka tygodni w polskim wiezieniu. Na III powstanie

Slaskie nie dotarl.W okresie miedzywojennym "obijal sie" w Niemczech, Belgii i Czechach. We wrzesniu 1939 na ochotnika do WP.W Warszawie dostaje sie do niewoli niemieckiej. Zwolniony jeszcze w 1939 Wysiedlony w 1940 - z Warthegau - pracuje na Slasku. Rodzina mieszka katem na granicy Slaska. W sierpniu 1944 roku (slychac front na Wisle) aresztowany ("uchylanie sie od pracy ") i osadzony w obozie w Blachowni Slaskiej, ktory byl wtedy filia KL Auschwitz. W pazdzierniku (listopadzie ?) zwolniony dzieki wstawiennictwu niemieckiego pracodawcy i sowitej lapowce dla gestapo.

Od polowy stycznia 1945 do lutego/marca 1945 w Armii Czerwonej - na ochotnika.

Choroba - zwolnienie - wraca do domu ( czy byl regularnie ??? - wrocil w mundurze

rosyjskim i z bumaga - propuskiem ).

Po wojnie "do polityki" sie juz nie miesza - wierny sluchacz Wolnej Europy i Glosu Ameryki do konca zycia.

Jedego z jego braci ( chorazego czy mlodszego oficera z wojny bolszewickiej) "podziemie

niepodleglosciowe" stawia pod sciana w maju 1945.

Jeden ze szwagrow (brat babci) - za probe obalenia ustroju siedzi miedzy 1948 i 1956.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wcześniejszy post pisałem z wiedzy rodziców i pomylili się. Byłem dziś u dziadka i ów brat mojej prababci nazywał się Stanisław Adamczyk walczył pod Monte Cassino a zginął w Bolonii(jest mi ktoś w stanie powiedzieć co za walki się tam toczyły?). Dziadek nie pamięta jak się dostał do wojska, wie tylko, że Niemcy go szukali w 39', gdy przychodzili ukrywał się w malinach, na noc wracał do domu . Następnie ruszył furmanką ze swoim kolegą Wojtkiem (dziadek nie pamięta nazwiska) na zachód (tego do końca nie jest pewny dziadek, czy zachód, w ogóle nie wiadomo jak się dostał do armii). Potem do prababci przychodziły paczki z Londynu(czy ktoś mi może powiedzieć jak działała wtedy poczta?). Próbuję ustalić jak się dostał do wojska, gdzie walczył i w jakiej dywizji, zamieszczam zdjęcie z jego grobu, gdyby ktoś był w stanie mi pomóc w tych ustaleniach byłbym ogromnie wdzięczny!

http://img137.imageshack.us/my.php?image=w...stanisawjh6.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Myślałem że chodzi o XIX w. i zabory, a tu za chwilę dojdziemy do ZOMO pod "Wujkiem". Może by przenieść temat do działu ogólnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Myślałem że chodzi o XIX w. i zabory, a tu za chwilę dojdziemy do ZOMO pod "Wujkiem". Może by przenieść temat do działu ogólnego.

Oj... To chyba moja wina, bo ja nie zauważyłem, że chodzi tylko o I WŚ i się szerzej rozpisałem, a koledzy pewnie za mną ;P

Przepraszam Wszystkich najmocniej :Pa:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N napisał/a:

Myślałem że chodzi o XIX w. i zabory, a tu za chwilę dojdziemy do ZOMO pod "Wujkiem". Może by przenieść temat do działu ogólnego.

Oj... To chyba moja wina, bo ja nie zauważyłem, że chodzi tylko o I WŚ i się szerzej rozpisałem, a koledzy pewnie za mną

Przepraszam Wszystkich najmocniej

Pozdrawiam.

Oj :oops:, faktycznie nie zauważyłem, że temat dotyczy I WŚ. Przerzucić temat do innego działu jak napisał Tomasz N i nie będzie problemu :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Temat o krewnych z II wś już istnieje, w dziale II wś - Polska się znajduje proszę tam kontynuować dyskusję.

Tego tematu nigdzie przenosić nie będę tylko od tego posta proszę się trzymać już jego treści.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tego tematu nigdzie przenosić nie będę tylko od tego posta proszę się trzymać już jego treści.

I kto to mówi :hihi:

Brat mojego dziadka również zginął pod Monte Cassino. Na cmentarzu u stóp wzgórza jest pochowany raz miałem możliwość tak u brata dziadka być.

Zdaję się, że Jaśnie Nam Panujący Admin również dał się pociągnąć przez owczy pęd... Czyżbym był aż tak przekonujący? ;P

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moja rodzina nie ma zadnego stosunku do Polski, ale tez tu napisze ;)

Moj pradziadek walczyl w szeregach Rosyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego we Francji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Mam to szczescie, ze w XX wieku czlonkowie mojej rodziny byli albo zbyt podeszli w latach, albo zbyt smarkaci, aby walczyc. Moj ojciec byl czlonkiem Szarych Szeregow, ale mial 12 lat w 1945 ;) . Po kadzieli moge sie doszperac prapradziada, ktory stracil nieduzy majateczek po Powstaniu Styczniowym, ale czy czynnie uczestniczyl - tego sie stwierdzic nie da.

Nazwisko mojej matki pojawia sie od czasu do czasu w przekazach z XV-XVIII wieku, ale brak ciaglosci w dokumentacji drzewa genealogicznego...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Jako, że moja rodzina pochodzi z Prus Królewskich, to w I wojnie światowej nie było wielkiego wyboru. Mój dziadek ze strony taty to królewski pruski kapral [unteroffizier] z 72 Pułku Artylerii Polowej Wielkiego Mistrza. Walczył jednak tylko na froncie wschodnim, został gdzieś w 1915 r. ranny i następne jego zdjęcia są już w np. mundurze ułańskim albo zwykłym - ale za to z blachami żandarma pruskiego. Podobno służył na granicy Prus Wschodnich i Wojskowego Zarządu Litwy [tak to się chyba nazywało: Militaerguvernement Litauen].

Drugi dziadek nie wiem, czy i gdzie walczył I wojnie światowej, na pewno zaś załapał się na Powstanie Wielkopolskie, bo mam jego Wielkopolski Krzyż Powstańczy.

Dwaj bracia mojego taty załapali się na Wehrmacht - wrócili obaj. Z trójki, która została, przeżył tylko mój tata. Reszta zginęła w wybuchu browaru w Toruniu. Nie byli w browarze, tylko dom stał obok ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.