Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
saturn

Prąd, woda i inne media w funkcjonowaniu obozu

Rekomendowane odpowiedzi

saturn   

Zastanawia mnie, że niektóre obozy zakładano na terenach mało zurbanizowanych, wręcz na odludziach. Jak rozwiązywano wtedy sprawę podłączenia sieci elektrycznej, zwłaszcza że część obozów pochłaniała bardzo duże ilości prądu poprzez wykorzystywania ogrodzeń pod napięciem, intensywnego oświetlenia etc? Czy prąd szedł z agregatów, budowano elektrownie "przyobozowe", a może podpinano się do sieci miejskich? Analogicznie z wodą, czy budowano studnie, zakładano ujęcia wody czy też może podpinano się pod magistrale miejskie? Jeżeli obóz korzystał z mediów miejskich to był zobligowany do uiszczania opłat z tytułu korzystania? Czytałem gdzieś, że istniał konflikt pomiędzy władzami okupacyjnymi Lublina, a komendaturą obozu Majdanek, gdzie kością niezgody właśnie było korzystanie obozu z zasobów miejskich mediów co wiązało się ze sporami kompetencyjnymi i finansowymi także.    

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ogrodzenia elektryczne pobierają duży  prąd gdy ktoś je zewrze, czyli dopiero gdy je ktoś próbuje je sforsować nie mając jakiegoś izolatora pod ręką. Do tego czasu to są tylko straty na izolatorach.  

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W rysie historycznym poświęconym Elektrowni Siersza Wodna podano:

"Elektrownia na mocy przedwojennych uprawnień rządowych zaopatrywała Oświęcim w energię elektryczną. Tak też było po utworzeniu przez Niemców obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Pracownicy elektrowni Siersza Wodna byli odpowiedzialni za doprowadzenie prądu do obozu jak również za utrzymanie ciągłości tego zasilania. Ze strony obozu za wykonywane roboty elektryczne na jego terenie odpowiadał więzień elektryk obeznany ze wszystkimi obozowymi urządzeniami elektrycznymi".

/M. Kwiatkowski "Elektrownia Siersza Wodna (1913-1962)", "Maszyny Elektryczne - Zeszyty Problemowe", nr 4, 2017, s. 155/

 

Jest też tam zaprezentowany schemat zasilania obozu (ale mało co widać).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
saturn   

Odnośnie dalszych relacji obóz - miasto, to w przypadku Gross-Rosen, gdzie dosyć często awarii ulegało krematorium, palenia zwłok więźniów za odpłatnością dokonywano w krematorium cmentarza w Legnicy.   

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.