Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
saturn

Prąd, woda i inne media w funkcjonowaniu obozu

Recommended Posts

saturn   

Zastanawia mnie, że niektóre obozy zakładano na terenach mało zurbanizowanych, wręcz na odludziach. Jak rozwiązywano wtedy sprawę podłączenia sieci elektrycznej, zwłaszcza że część obozów pochłaniała bardzo duże ilości prądu poprzez wykorzystywania ogrodzeń pod napięciem, intensywnego oświetlenia etc? Czy prąd szedł z agregatów, budowano elektrownie "przyobozowe", a może podpinano się do sieci miejskich? Analogicznie z wodą, czy budowano studnie, zakładano ujęcia wody czy też może podpinano się pod magistrale miejskie? Jeżeli obóz korzystał z mediów miejskich to był zobligowany do uiszczania opłat z tytułu korzystania? Czytałem gdzieś, że istniał konflikt pomiędzy władzami okupacyjnymi Lublina, a komendaturą obozu Majdanek, gdzie kością niezgody właśnie było korzystanie obozu z zasobów miejskich mediów co wiązało się ze sporami kompetencyjnymi i finansowymi także.    

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Ogrodzenia elektryczne pobierają duży  prąd gdy ktoś je zewrze, czyli dopiero gdy je ktoś próbuje je sforsować nie mając jakiegoś izolatora pod ręką. Do tego czasu to są tylko straty na izolatorach.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

W rysie historycznym poświęconym Elektrowni Siersza Wodna podano:

"Elektrownia na mocy przedwojennych uprawnień rządowych zaopatrywała Oświęcim w energię elektryczną. Tak też było po utworzeniu przez Niemców obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Pracownicy elektrowni Siersza Wodna byli odpowiedzialni za doprowadzenie prądu do obozu jak również za utrzymanie ciągłości tego zasilania. Ze strony obozu za wykonywane roboty elektryczne na jego terenie odpowiadał więzień elektryk obeznany ze wszystkimi obozowymi urządzeniami elektrycznymi".

/M. Kwiatkowski "Elektrownia Siersza Wodna (1913-1962)", "Maszyny Elektryczne - Zeszyty Problemowe", nr 4, 2017, s. 155/

 

Jest też tam zaprezentowany schemat zasilania obozu (ale mało co widać).

Share this post


Link to post
Share on other sites
saturn   

Odnośnie dalszych relacji obóz - miasto, to w przypadku Gross-Rosen, gdzie dosyć często awarii ulegało krematorium, palenia zwłok więźniów za odpłatnością dokonywano w krematorium cmentarza w Legnicy.   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.