Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andrzej

Napoleon dla kogo bohater?

Napoleon czy powinien być bohaterem dla Polaków?  

63 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Tak
      18
    • Nie
      11
    • Nie mam zdania
      4


Rekomendowane odpowiedzi

Narya   
Ja myślę, że był ważną postacią w dziejach Polski, jednak tytuł bohatera- cóż- nadany jest na wyrost.

Też tak uważam. Był ważną postacią w historii Polski, ale po pokoju z carem powstanie Księstwa Warszawskiego pokazało, że jakoś nie bardzo ufał Polakom.

Zresztą jego podejście do legionów we Włoszech czy podczas kampanii hiszpańskiej jest jak dla mnie skandaliczne.. Przecież polscy legioniści nie zasłużyli sobie na takie traktowanie..

Najpierw dyrektoriat wykorzystywał Polaków, potem Napoleon..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Przecież polscy legioniści nie zasłużyli sobie na takie traktowanie..

Przepraszam, jakie traktowanie :?: :?:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Myślę, że przede wszystkim w kwestii legionowej, to Napoleonowi psuje wizerunek sprawa San Domingo...

Był ważną postacią w historii Polski, ale po pokoju z carem powstanie Księstwa Warszawskiego pokazało, że jakoś nie bardzo ufał Polakom.

Myślę, że to już nawet nie o to chodzi w kwestii tytułowania go bohaterem Polaków. Zestawmy go z innymi bohaterami polskiej historii- np. umierającymi za ojczyznę żołnierzami. Bonaparte jak ktoś słusznie zauważył był bohaterem Francuzów. Polskim bohaterem może być np. Książę Józef Poniatowski. Nie ulega wątpliwości, że był przykładem dla Polaków i powinni się od niego uczyć oraz korzystać z sytuacji.

Zawsze podkreślam fakt, że najważniejszy dla Napoleona był interes Francji - to naturalne i oczywiste. Nie można mu nic w tej kwestii zarzucić. Tytuł bohatera Polski jest jednak nadany na wyrost- on nie chciał zbawić Polski z idei- "uwolnię uciśniony naród i będzie dobrze"- podjął kwestię polską z perspektywy interesu Francji, przy okazji dając namiastkę Polski, szanując polskie tradycje parlamentarne, a Polakom możliwość walki w Europie, kultywowania tradycji i trwania jako narodu, co było szalenie ważne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Myślę, że przede wszystkim w kwestii legionowej, to Napoleonowi psuje wizerunek sprawa San Domingo...

A ja myślę, że niewiedza w tej sprawie.

POLACY POJECHALI TAM BO SAMI CHCIELI!!!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
ja myślę, że niewiedza w tej sprawie.

Jak w wielu innych sprawach :D Ale...

POLACY POJECHALI TAM BO SAMI CHCIELI!!!!

nie musisz krzyczeć. Może podasz jakieś źródło???

W dziale Polska pod zaborami są stosowne tematy o kwestii polskiej - zapraszam!

http://www.historia.org.pl/forum/viewforum.php?f=158

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
nie musisz krzyczeć. Może podasz jakieś źródło???

Krzyczeć muszę, bo nie wiem który już raz poprawiam ten błąd :x

Może dzieło Pachońskiego o Legionach Cię zadowoli :?:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Wybacz mi, ale czy to ten nudziarz od biografii Dąbrowskiego? Jeśli tak- to poddaje się. Biografia Dąbrowskiego, która była moją olimpijską lekturą w tym roku zniechęca mnie maksymalnie do sięgnięcia po jakąkolwiek inną książkę Pachonśkiego...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

No to może chociaż "Focus Historia" z grudnia 2006 roku - "Napoloen i jego tradycja w Polsce". A dokładniej - artykuł ze strony 36 - "Ci Polacy są szaleni" popełniony przez Besale.

Czyli tak w skrajności w skrajność :arrow: :arrow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Aha- dzięki za informację-postaram się dotrzeć do tego materiału :arrow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

A zaim dotrzesz to Ci bliżej przedstawię całą sytuację :arrow:

Otóż, po pokoju w 1801 roku Napoleon dał Legionistom dwie możliwości: albo zostają we Włoszech (dokładnie Etrurii), albo jadą na Karaiby. Znamiennym jest fakt, że Napoleon zachęcał Polaków do zostania. Jednak polscy oficerowie uznali, że na Karaibach będzie "ciekawiej", no i rzeczywiście było...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Ciekawe...

Ja pragnę jednak powrócić do kwestii podejścia współczesnych Francuzów do Napoleona, gdyż przypomniała mi się pewna sytuacja z wakacji.

Otóż trzymałam w ręku książkę "Napoleon i jego marszałkowie". Nagle usłyszałam francuski i spostrzegłam Francuzów, którzy siedzieli w restauracji i machali do mnie uśmiechając się...Nie wiem czy to ta książka wywołała taką reakcję- przecież nie jest to pokaźnych rozmiarów publikacja...Ale coś w tym musi być :arrow:

Oglądałam też kiedyś program telewizyjny- rzecz działa się w Polsce, miała miejsce rekonstrukcja bitwy napoleońskiej. Przybył na nią Francuz z synkiem. Dziennikarz go o coś zapyta nie pamiętam dokładnie o co, w każdym bądź razie Francuz odpowiedział, że chłopczyk zna bitwy Napoleona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No to może chociaż "Focus Historia" z grudnia 2006 roku - "Napoloen i jego tradycja w Polsce". A dokładniej - artykuł ze strony 36 - "Ci Polacy są szaleni" popełniony przez Besale.

Tak tylko gwoli ścisłości adamie, to artykuł jest na stronie 30 Focusa :(

Ponieważ informacja jest ciekawa, pozwolę sobie zacytować (wspomnianego Pachońskiego nie posiadam) Jerzego Besala:

"W potocznej opinii Bonaparte nie liczył się polskimi legionistami, cynicznie wysłał ich na rzeź na Karaiby. Jednak prawda była nieco inna - Napoleon usiłował zachować polskie legiony we Włoszech, to one nie chciały przejść na stronę "tyrana Etrurii". Wygłodniali i sfrustrowani oficerowie polscy sami poprosili o wysłanie na karaibskie San Domingo, do "egzotycznego raju", jak je sobie naiwnie wyobrażali."

Dodam na koniec, że znów mi wstyd z powodu mojego szybkiego czytania "po łebkach". Artykuł miałem w ręku półtora roku temu i zupełnie mi się to nie zapamiętało... Ot, "starość nie radość" :roll:

adamie, czy byłbyś uprzejmy powiedzieć nam, w którym to dziele Jana Pachońskiego (bo rozumiem, że nie chodzi o Henryka) podano interesujące nas informacje. Czy chodzi o "Słownik biograficzny oficerów Legionów Polskich 1796-1807", czy "Legiony Polskie 1794-1807. Prawda i legenda.", czy może "Generał J.H. Dąbrowski". Nie gniewaj się proszę, ale jak już za coś się biorę to dociekliwy jestem :D

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Ależ się nie gniewam, powiem więcej: cieszę się, zem ogę pomóc :(

Strony dokładdnej nie podam, bo na podorędziu książki nie mam, ale są to "Legiony Polskie..." Jana :D Pachońskiego

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Adamie, zapraszam specjalnego tematu w zaborach odnośnie wyjazdu Legionów na San Domingo => http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?p=59846#59846 Tam też proponowałbym wszystkim zainteresowanym w temacie dyskusję. Osobiście również się tam odniosę. Zapraszam i (przywłaszczając sobie chwilowo władzę Estery :( ) proszę o zakończenie off topa.

Pozdrawiam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.