Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Elżbieta Łokietkówna. Królewna polska i królowa węgierska

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Jak oceniacie jej postać? Jak oceniacie jej wkład w romans Kazimierza Wielkiego z Klarą Zach? Jak oceniacie ją jako regentkę? Podoba mi się jej zdanie:"Ręka mego syna jest bardzo mocna i długa, więc Litwini, w obawie przed jego siłą i mocą, nie ośmielą się nic przeciwko niemu przedsięwziąć."

A powiedziała to na chwilę przed najazdem litewskim;) Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

No cóż ograniczę się do próby oceny jej regencji no i wychodzi mi, że będzie ona raczej negatywna, na co składa się kilka czynników:

Po pierwsze nie można zapominać, że Elżbieta przebywała poza Polską przez wiele dziesięcioleci i zostając regentką nie miała specjalnie rozeznania tego co działo się w kraju co zaś spowodowało, że koterie starały się wykorzystać ten fakt do zdobycia wpływów na dworze co jak zwykle w takich przypadkach rzutowało na sytuację w całym kraju. Po drugie nie można zapominać, że Elżbieta była już leciwą kobietą i to również uniemożliwiało jej sprawowanie dobrych rządów (albo inaczej, ograniczało taką możliwość).

Ot tak krótka charakterystyka, ale jakoś większość informacji o tamtym okresie uleciała z głowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie powinniśmy mówić o Eli w epoce andegaweńskiej, miała już ponad 65 lat, więc jak słusznie zauważył Gnome, była leciwa.

Jej osoba najlepiej przysłużyła się własnemu ojcu (i dlatego wydaje mi się, że nie tutaj powinien być temat) przez małżeństwo z Karolem. Polsce bardzo przydał się sojusz z Węgrami, Karolowi zresztą też, tak samo jak Ludwikowi.

W okresie sprawowania regencji przyznajmy, że Elżbieta nie miała łatwego zadania. Jak już wspomniano, miała swoje lata, od dawna nie była w Polsce (50 lat!!!). Próbowała pogodzić zwaśnione stronnictwa, ale bez rezultatu. W opozycji pozostał Władysław Biały, silna opozycja była w Wielkopolsce. Poza tym, chyba bardziej interesowały Elżbietę sprawy węgierskie niż polskie. I można to zrozumieć. Podobnie jak Annę Jagiellonkę 200 lat później, wsadzono ją na tzw. "złego konia". Nie oceniałbym jej negatywnie, w tamtych czasach kobieta w podeszłym wieku, nawet siostra Kazimierza Wielkiego, oderwana na dodatek od rzeczywistości, niewiele mogła moim zdaniem zdzialać.

Romans Kazimierza to inna historia, też sprzed okresu andegaweńskiego. To wczesny okres Łokietkowski. Biedna Elżbieta, tyle dało jej to "swatanie", że straciła cztery palce podczas zamachu ojca Klary, Felicjana, na królewską parę. Kazimierz to miał problem później, przede wszystkim ze swoją żoną Adelajdą (trzeba było babę cichcem ukatrupić).

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Chyba nie powinniśmy mówić o Eli w epoce andegaweńskiej, miała już ponad 65 lat, więc jak słusznie zauważył Gnome, była leciwa.

Gwoli ścisłości, IMHO wówczas odegrała swoją największą rolę, stąd umieszczenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.