Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Rivaldo

Liczba ofiar

Recommended Posts

Rivaldo   

Dzień dobry,
czy istnieją jakieś "ujednolicone" dane co do ilości ofiar i rannych w I wojnie? Widzę rozbieżności w różnych źródłach, zastanawiam się czy te dane można uznać za najbardziej zbliżone do prawdy:
500 tysięcy Polaków zginęło
900 tysięcy zostało rannych
10 milionów ludzi ogółem zginęło w trakcie I wojny światowej

 

Podobnie nie jestem pewny co do sumarycznej ilości państw biorących udział? W jednym źrodle widziałem 28 państwa, w innym 33.

Dziękuję!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po części odpowiedź dał jancet, która to odpowiedź znalazła się w temacie o bitwie pod Rokitną.

 

Dnia 26.07.2017 o 00:18, jancet napisał:

Myślę, że nie ma rozbieżności co do faktów, raczej chodzi o metodę liczenia.

 

W wojnie brała udział Wielka Brytania. Czy jej dominia - Kanada, Południowa Afryka, Nowa Zelandia, Australia traktować jako odrębne państwa, czy nie? A Indie?

 

Niektóre państwa, głównie z Ameryki Łacińskiej wypowiedziały państwom centralnym wojnę dopiero w chwili, gdy jej wynik był przesądzony. Nie wysłały na front ani jednego żołnierza, ale do wojny formalnie przystąpiły. 

 

Niektóre państwa powstały pod sam koniec wojny. Dla przykładu - czy Polska brała udział w I wojnie światowej? Odpowiedź wcale nie jest oczywista.

 

Jeśli chodzi o państwa europejskie wg stanu z lat 1914-1916 wątpliwości nie ma żadnych.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rivaldo   

Przepraszam, nie zauwazylem, ze moj pierwotny temat zostal podzielony na tyle czesci. Moze w takim razie skasowac ten wątek? Dziękuję

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   
Dnia 1.08.2017 o 08:33, Rivaldo napisał:

Może w takim razie skasować ten wątek?

 

Ależ dlaczego. Jeśli nawet kwestia rozbieżności w liczbie państw, biorących udział w tamtej wojnie, jest raczej banalna, to już kwestia liczby ofiar - nie. Wręcz przeciwnie.

 

Pewnie stosunkowo łatwo ustalić liczbę ofiar wg państwa zamieszkania w 1914 roku. Choć i tu mogą być problemy. Dla przykładu - czy człowiek, który w 1914 mieszkał w Radomiu, czyli był mieszkańcem Rosji, ale wstąpił do Legionów i poległ, walcząc po stronie państw centralnych, liczy się do strat Rosji czy Austro-Węgier. Ale nie sądzę, by takie przypadki zmieniały 3. cyfrę znaczącą.

 

Natomiast liczba ofiar wg narodowości to już inna kwestia, niezwykle interesująca. Rozbieżności wcale mnie nie dziwią, a dochodzenie do prawdy może być ciekawe. Tym bardziej, że sam niewiele mam w tej kwestii do powiedzenia. Ale wątek jest ciekawy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.