Jump to content

Rivaldo

Użytkownicy
 • Content count

  7
 • Joined

 • Last visited

About Rivaldo

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Polska pod zaborami

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Liczba ofiar

  Przepraszam, nie zauwazylem, ze moj pierwotny temat zostal podzielony na tyle czesci. Moze w takim razie skasowac ten wątek? Dziękuję
 2. Liczba ofiar

  Dzień dobry, czy istnieją jakieś "ujednolicone" dane co do ilości ofiar i rannych w I wojnie? Widzę rozbieżności w różnych źródłach, zastanawiam się czy te dane można uznać za najbardziej zbliżone do prawdy: 500 tysięcy Polaków zginęło 900 tysięcy zostało rannych 10 milionów ludzi ogółem zginęło w trakcie I wojny światowej Podobnie nie jestem pewny co do sumarycznej ilości państw biorących udział? W jednym źrodle widziałem 28 państwa, w innym 33. Dziękuję!
 3. Super, dziękuję bardzo! Zastanawiam się jak dotkliwe były to kary - wie ktoś ile koronkosztował np. koń? W ogóle okropne prawo, skoro było tak biednie i rzeki/lasy żywiły wielu ludzi, a jeszcze byli represjonowani... Słyszałem też, że ci, którzy mieli pozwolenia na połów (ciekawe ile kosztowały) nieraz "prali" kłusowników na własną rękę.
 4. Super, dziękuję Ci bardzo! Też za świetne linki, można nawet zobaczyć jak wyglądali żandarmowie. Zakładam, że i w małych miejcowościach mogli się znaleźć krzyczący na ludzi "halt!!"
 5. Szarża i bitwa pod Rokitną

  Dzień dobry, 3. Jak oceniają Państwo bitwę pod Rokitną i jej znaczenie? Czy to było zwycięstwo skoro poniesiono wielkie straty? Znalazłem informacje o niewytłumaczalnych (?) błędach, jak nie wyruszenie 3 szwadronu spod lasu, który miał wesprzeć 2 szwadron, brak ruchu piechoty za szwadronem aż do: "lekarz Więckowski niesie do okopów rosyjskich list z prośbą o wydanie rannych. Już z drugiej strony rusza oficer z białą chustą, lecz fatalna pomyłka rozłożonych na skrzydle placówek udaremniła strzałami ten zbożny czyn”. Czy ktoś z Państwa wie coś więcej o tym zdarzeniu? To była „polska” kula? Jak mogło do tego dojść? 4. Obraz I wojny kojarzy mi się z okopami i żołnierzami po kolana w błocie, a wokół kikuty drzew lub pusta poszatkowana pociskami przestrzeń – czy taki obraz jest właściwy tylko frontowi zachodniemu czy „u nas” też tak to wyglądało? Czy Polacy brali udział w walkach w których używano miotaczy ognia, broni chemicznej, czołgów, albo innej „innowacyjnej” broni? 5. Czy istnieje konsensus co do liczby ofiar i rannych wśród Polaków i wszystkich narodowości oraz ile państw brało udział w wojnie? W jednym źrodle widziałem 28 państwa, w innym 33.
 6. Dzień dobry, zastanawiam się jak wyglądały służby utrzymujące bezpieczeństwo pod zaborami, zwłaszcza pod zaborem austriackim w małych miejscowościach, na początku XX wieku. Czy porządku strzegli i przestępców łapali policjanci czy nazywali się jakoś inaczej (żandarmi?)? Czy zdarzało się, że to byli Austriacy? (...) Zastanawiam się też jak było wtedy z ubikacjami w miastach takich jak Kraków. Mogły być w budynkach, czy raczej na zewnątrz się łaziło? Bo rozumiem że na wsiach to wtedy tylko za chałupę? Dziękuję bardzo!
 7. Dzień dobry, mam szereg pytań dotyczących życia i polityki w trakcie i tuż przed I WŚ, zwłaszcza w Galicji. Niestety dotykają one zróżnicowanych sfer, mam nadzieję, że jest to dobry adres, aby spróbować poszukać odpowiedzi. Może znajdzie się tu jakiś pasjonat przedwojnia i Galicji Najogólniejsze i najbardziej interesujące mnie pytanie to: (...) 2. O ile można znaleźć wiele na temat historii, głośnych wydarzeń, postaci, to niełatwo dowiedzieć się jak wyglądało zwykłe codzienne życie, dzień, dom poszczególnych grup społecznych, co mieli na talerzu, jak pracowali, w co byli ubrani, co robili wieczorami. Podejrzewam, że najlepszym źródłem byłyby pamiętniki – czy znają Państwo takowe? Interesuje mnie zwłaszcza początek XX wieku w Galicji. Oprócz powyższego, mam wiele bardziej szczegółowych pytań. (...) 5. Czy w latach tuż przed I wojną istniały dokumenty tożsamości w Galicji? Czy miały zdjęcia? Jeśli nie, jak można było potwierdzić np. pełnoletniość? 6. Jak się... przeklinało? (...) Co groziło za kłusowanie? Dziękuję serdecznie!!
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.