Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Rivaldo   

Dzień dobry,
czy istnieją jakieś "ujednolicone" dane co do ilości ofiar i rannych w I wojnie? Widzę rozbieżności w różnych źródłach, zastanawiam się czy te dane można uznać za najbardziej zbliżone do prawdy:
500 tysięcy Polaków zginęło
900 tysięcy zostało rannych
10 milionów ludzi ogółem zginęło w trakcie I wojny światowej

 

Podobnie nie jestem pewny co do sumarycznej ilości państw biorących udział? W jednym źrodle widziałem 28 państwa, w innym 33.

Dziękuję!

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po części odpowiedź dał jancet, która to odpowiedź znalazła się w temacie o bitwie pod Rokitną.

 

Dnia 26.07.2017 o 00:18, jancet napisał:

Myślę, że nie ma rozbieżności co do faktów, raczej chodzi o metodę liczenia.

 

W wojnie brała udział Wielka Brytania. Czy jej dominia - Kanada, Południowa Afryka, Nowa Zelandia, Australia traktować jako odrębne państwa, czy nie? A Indie?

 

Niektóre państwa, głównie z Ameryki Łacińskiej wypowiedziały państwom centralnym wojnę dopiero w chwili, gdy jej wynik był przesądzony. Nie wysłały na front ani jednego żołnierza, ale do wojny formalnie przystąpiły. 

 

Niektóre państwa powstały pod sam koniec wojny. Dla przykładu - czy Polska brała udział w I wojnie światowej? Odpowiedź wcale nie jest oczywista.

 

Jeśli chodzi o państwa europejskie wg stanu z lat 1914-1916 wątpliwości nie ma żadnych.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rivaldo   

Przepraszam, nie zauwazylem, ze moj pierwotny temat zostal podzielony na tyle czesci. Moze w takim razie skasowac ten wątek? Dziękuję

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
Dnia 1.08.2017 o 08:33, Rivaldo napisał:

Może w takim razie skasować ten wątek?

 

Ależ dlaczego. Jeśli nawet kwestia rozbieżności w liczbie państw, biorących udział w tamtej wojnie, jest raczej banalna, to już kwestia liczby ofiar - nie. Wręcz przeciwnie.

 

Pewnie stosunkowo łatwo ustalić liczbę ofiar wg państwa zamieszkania w 1914 roku. Choć i tu mogą być problemy. Dla przykładu - czy człowiek, który w 1914 mieszkał w Radomiu, czyli był mieszkańcem Rosji, ale wstąpił do Legionów i poległ, walcząc po stronie państw centralnych, liczy się do strat Rosji czy Austro-Węgier. Ale nie sądzę, by takie przypadki zmieniały 3. cyfrę znaczącą.

 

Natomiast liczba ofiar wg narodowości to już inna kwestia, niezwykle interesująca. Rozbieżności wcale mnie nie dziwią, a dochodzenie do prawdy może być ciekawe. Tym bardziej, że sam niewiele mam w tej kwestii do powiedzenia. Ale wątek jest ciekawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.