Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Holi   

Witam poszukuje literatury dotyczącej  wzorców zachowań (savoir-vivre'u), tańca a także dań (jadłospisów) jakie występowały na balach w okresie Drugiej Rzeczypospolitej. Jeżeli ewentualnie ktoś zna jakąś literaturę dotyczącą tych elementów balu z okresu dwudziestolecia lecz nie w Polsce a za granicą to również będę wdzięczny za te tytuły. Z góry dziękuję za wszelką pomoc, gdyż mam z tym spory problem, pozdrawiam Kamil.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Holi   

Mają to być bale w Polsce i jak to w naszym kraju wyglądało z savoire-vivrem, tańcem i posiłkami, źle ująłem chyba moja prośbę. Za granicą to tak dodatkowo ewentualnie żeby doczytać i porównać, w gre wchodzi wtedy tylko po angielsku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Holi   

Chodzi głównie o takie uroczyste imprezy, które odbywają się w godzinach wieczornych i gdzie trzeba przestrzegać różnych zasad np co do zachowania, stroju, tańca, menu. Myślałem żeby skupić się na balach jubileuszowych, stowarzyszeń, karnawałowych i wojskowych  ale myślę, że mogę także przyjrzeć się redutom oraz przyjęciom fantowym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W książce Stanisława Radomyskiego "Wspomnienia o odrębnościach zwyczajach i obyczajach kawaleryjskich II Rzeczypospolitej" jest rozdział pt. "Bale kawaleryjskie", bale wojskowe wspominane są również w książce Franciszka Kusiaka "Życie codzienne oficerów Drugiej Rzeczypospolitej". Można zajrzeć do: "Dobre maniery w przedwojennej Polsce" autorstwa Marii Barbasiewicz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

lecz nie w Polsce a za granicą to również będę wdzięczny za te tytuły.

Wątki dotyczące życia towarzyskiego w przedwojennej Litwie  (opisanego z punktu widzenia polskiego attaché wojskowego) są w: L. Mitkiewicz, Wspomnienia kowieńskie 1938-1939, Warszawa 1990 (w szczególności rozdział "Życie towarzyskie w stolicy Litwy w latach 1938-1939", s. 180-212).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×