Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Recommended Posts

Holi   

Witam poszukuje literatury dotyczącej  wzorców zachowań (savoir-vivre'u), tańca a także dań (jadłospisów) jakie występowały na balach w okresie Drugiej Rzeczypospolitej. Jeżeli ewentualnie ktoś zna jakąś literaturę dotyczącą tych elementów balu z okresu dwudziestolecia lecz nie w Polsce a za granicą to również będę wdzięczny za te tytuły. Z góry dziękuję za wszelką pomoc, gdyż mam z tym spory problem, pozdrawiam Kamil.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Holi   

Mają to być bale w Polsce i jak to w naszym kraju wyglądało z savoire-vivrem, tańcem i posiłkami, źle ująłem chyba moja prośbę. Za granicą to tak dodatkowo ewentualnie żeby doczytać i porównać, w gre wchodzi wtedy tylko po angielsku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Holi   

Chodzi głównie o takie uroczyste imprezy, które odbywają się w godzinach wieczornych i gdzie trzeba przestrzegać różnych zasad np co do zachowania, stroju, tańca, menu. Myślałem żeby skupić się na balach jubileuszowych, stowarzyszeń, karnawałowych i wojskowych  ale myślę, że mogę także przyjrzeć się redutom oraz przyjęciom fantowym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W książce Stanisława Radomyskiego "Wspomnienia o odrębnościach zwyczajach i obyczajach kawaleryjskich II Rzeczypospolitej" jest rozdział pt. "Bale kawaleryjskie", bale wojskowe wspominane są również w książce Franciszka Kusiaka "Życie codzienne oficerów Drugiej Rzeczypospolitej". Można zajrzeć do: "Dobre maniery w przedwojennej Polsce" autorstwa Marii Barbasiewicz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytuj

lecz nie w Polsce a za granicą to również będę wdzięczny za te tytuły.

Wątki dotyczące życia towarzyskiego w przedwojennej Litwie  (opisanego z punktu widzenia polskiego attaché wojskowego) są w: L. Mitkiewicz, Wspomnienia kowieńskie 1938-1939, Warszawa 1990 (w szczególności rozdział "Życie towarzyskie w stolicy Litwy w latach 1938-1939", s. 180-212).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.