Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
JakmanAlan

Wielkie oszustwo II RP, czyli fałszywy powstaniec Szurmiński

Recommended Posts

Zapraszam do przeczytania artykułu - analizy, w którym na jaw wychodzi oszustwo sprzed wielu lat. Michał Szurmiński uznawany był w II RP za najstarszego żyjącego powstańca listopadowego, ale okazuje się, że niesłusznie!

Artykuł tutaj: http://www.moremaiorum.pl/michal-szurminski-falszywy-powstaniec-listopadowy-pelna-dokumentacja/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Odradzający się kraj potrzebował mitu, a facet wpisał się weń znakomicie. Czy on skorzystał na tym w jakiś sposób materialnie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretycznie skorzystać mógł, na mocy aktów typu: Ustawa z dnia 2 sierpnia 1919 r. o stałej pensji dla weteranów powstania 1831 i 1863 r. (Dziennik Praw Poz. 397), rozszerzająca jej beneficjentów: Ustawa z 18 grudnia 1919 r. i kolejne podobne tego typu regulacje: ustawa z dnia 23 marca 1922 r. (z nowelizacjami w 1927 i 1928 r.). Do stałej pensji doszedł dodatek drożyźniany i możliwość korzystania z bezpłatnego leczenia i pomocy społecznej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

Inaczej wygląda ktoś, kto ma 64 lata, a inaczej ktoś, kto liczy sobie 120 wiosen. Nikt idiotą nie był - istniały przecież łatwe do zweryfikowania księgi parafialne. Reasumując: cała ta sprawa wydaje mi się grubymi nićmi szyta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Akurat dawniejsze księgi parafialne niekoniecznie były tak łatwymi do zweryfikowania.

Do dziś nie wiemy na pewno, kiedy urodził się Aleksander Głowacki, znany nam bardziej jako Bolesław Prus.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Speedy   

Inaczej wygląda ktoś, kto ma 64 lata, a inaczej ktoś, kto liczy sobie 120 wiosen. Nikt idiotą nie był

No ale może coś z tego miał?

Kojarzę taką historię, jak pruszkowska chyba mafia wchodziła na rynek nieruchomości w Krakowie w latach 90. ub. wieku. Goście "odzyskiwali" pożydowskie kamienice w ten sposób, że przedstawiali pełnomocnictwa od tego przedwojennego właściciela, który rzekomo przetrwał wojnę, a teraz mieszkając gdzieś za granicą stara się o odzyskanie majątku. Z tym, że ów żydowski właściciel miał z reguły dobrze ponad 100 lat :) a rekordzista bodajże ponad 140 :) co już jednak okazało się przegięciem i sprawa się rypła :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.