Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Półksiężyc i gwiazda - znaczenie i przykłady ikonograficzne

Recommended Posts

Tego typu zestaw jest częstym motywem na flagach państwowych państw arabskich (Pakistan, Libia, Algieria), państw w ten czy inny sposób związanych z islamem (Turcja, czy byłe republiki ZSRR: Turkmenistan, Azerbejdżan).

Tu interesują mnie przykłady niezwiązane z islamem czy kulturą arabską.

Odnajdujemy go na przykład w zachodniej heraldyce: u Ryszarda Lwie Serce, w herbach Leliwa i Sas (z gwiazdą sześcioramienną). Poniżej przykład wstążki 28th Wisconsin Volunteer Infantry Regiment z przełomu XIX i XX wieku.

v19902200.jpg

/za: wisvetsmuseum.pastperfectonline.com/

Jakieś inne przykłady?

Share this post


Link to post
Share on other sites

No jasne - DreamWorks Pictures. Półksiężyc, Żydzi i pingwiny. Do tego Kalifornia (czyli matecznik LGBT i obrońców klimatu).

Trzeba to podrzucić naszym poszukiwaczom wrogów Ojczyzny, bo sami chyba na to nie wpadną. Chęci duże, ale jednak nie ta sprawność intelektualna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze o butelkach wody mineralnej (odnotowane wcześniej przez Gregskiego).;)

https://noizz.pl/spoleczenstwo/miriam-shaded-zobaczyla-symbol-islamu-na-wodzie-zywiec-zdroj/3bhcf1x

Z innej beczki: herb i flaga Singapuru. Etymologia chyba raczej nie islamska: "The crescent represents a new moon, which reflects "a young nation on the ascendant" (cyt. za https://en.wikipedia.org/wiki/Coat_of_arms_of_Singapore), choć mieszkańcami Singapuru są także muzułmanie (mniejszość malajska).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tego jeszcze chyba nie było: herby Rumunii i Mołdawii (i oczywiście ich historyczne konteksty, czyli herby hospodarstw Mołdawii, Wołoszczyzny, oraz Siedmiogrodu, Seklerów).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zwrócić można uwagę na symbolikę śląską (dolnośląską). Czarny orzeł z przepaską półksiężycową. Tyle, że często powiązaną z krzyżem, nie z gwiazdą. Teorii dotyczących genezy jest trochę, stuprocentowo pewnej chyba nie ma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.