Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
--777--

Identyfikacja herbu

Rekomendowane odpowiedzi

--777--   

Niestety nie jestem w stanie odczytać dewizy z herbu. Jak widać tablica jest pokryta lotną rdzą a napis wykonany jest czcionką gotycką i nie wiem dokładnie co tam jest napisane. Gdybym wiedział to coś może by się wygooglowało po wpisaniu tego w wyszukiwarkę. Na ostatnim zdjęciu podkolorowałem napis ołówkiem dla lepszej widoczności, ale wciąż nie mogę go odczytać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
--777--   

Wydaje mi się, że pierwsza litera to "U" a nie "F". Chociaż idąc Twoim pomysłem, może tam jest "freiherr"? Choć freiherr to chyba niemiecki tytuł barona a wydaje mi się, że jest to herb książęcy.

PS: A może to "Freiheit" - z niem. "wolność"? Dalej jest litera "u" - skrót od "und"?

Edytowane przez --777--

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie lupę, a czytanie w gotyku to nic trudnego. Spróbuj to DELIKATNIE opłukać WODĄ.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak czytanie w gotyku nie jest problemem to może Tyberiusz poda własne objaśnienie tego napisu?

Kolejne wpisy w których Tyberiusz nic nie wnosi i nie pomaga, za to ma wielce pouczający stosunek do innych - wylecą

secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
--777--   

Namaczanie niczego nie zmieni. Pomogłoby tylko usunięcie lotnej rdzy, co nie byłoby trudne, jednak nie chcę tego robić bo nie jestem profesjonalistą w dziedzinie renowacji. Jeśli ten przedmiot ma jakieś znaczenie historyczne to nie chciałbym go uszkodzić. Próbowałem położyć papier o różnej gramaturze i "przemalować" napis ołówkiem pod kątem, ale niewiele to pomaga.

Bardziej skupiałem się na "rozpracowaniu" samego herbu. Korona wskazuje na to, iż jest to herb książęcy a napis jest prawdopodobnie po niemiecku. Szukałem takiego herbu wśród niemieckich rodów książęcych, ale nic nie znalazłem. Sam herb jest prosty: skrzyżowany miecz z ... no właśnie, z czym? Czym jest ten drugi "szpikulec" pochylony w prawo? Co mi jeszcze nie pasuje: brak krzyża nad koroną. Nie wiem czy po prostu go nie widać spod rdzy czy go nie ma.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Mnie też się skojarzyło z wolnym miastem czy czymś takim - per analogiam do WMG ale bladego pojęcia nie mam.

Może włócznia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
--777--   

Może przez te lwy skojarzenie z WMG. :) Tak, to wygląda jak jakaś włócznia. Widziałem kiedyś podobny herb, ale ze skrzyżowanymi dwoma mieczami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"To drugie" to może być Speer lub Lanze z niemieckiej heraldyki.

Dewiza kojarzy mi się z czymś na kształt Freiheit und Gesetz (...).

Nie jestem specjalistą, trochę szukałem, na zasadzie wpisywania do niemieckiego Google "gekreuzte Schwert und Speer" - ale bez większego rezultatu.

Może region, z którego rzecz pochodzi nas trochę naprowadzi?

Dopisek: podobną symbolikę, tj. skrzyżowany miecz i włócznię (Św. Maurycego???) znalazłem na monecie cesarza Leopolda II. LINK 1. LINK 2. Ale korona jest oczywiście inna.

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
--777--   

Ciekawy trop z tą monetą, rzeczywiście skrzyżowany miecz i włócznia przypominają trochę te z herbu na płycie. Do tego na płycie jest data: 1856, rok bicia monety to 1790 więc nie są do daty bardzo odległe.

Co do miejsca znalezienia to prawdopodobnie niewiele ono nam powie. Płyta raczej nie jest związana z miejscem w którym ją znalazłem a było to w Polsce, na Mazowszu, jakieś 30 kilometrów na południowy zachód od Warszawy. W 1856 roku były to tereny znajdujące się pod zaborem rosyjskim i raczej nie spodziewałbym się, że osiedlał się tutaj jakiś książę niemiecki. Prawdopodobnie płyta została tutaj skądś przywieziona. Skąd - nie mam pojęcia i nie da rady tego odtworzyć. Szukałem na płycie jakiegoś graweru z nazwą rzemieślnika lub zakładu który ją wykonał, ale nic takiego tam nie ma.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

No cóż - ostatnio jeżdżę sobie po starych cmentarzach ewangelickich na Mazowszu i w łódzkim i całkiem sporo tam niemczyzny więc wykluczone nie jest, choć pewnie masz rację.

Z ciekawości z czego jest to wykonane?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bez lupy, to nic nie zdziałasz, wiem sam po sobie. Tak trudno ją skombinować? Odbitka + lupa, to bardzo skuteczny sposób na każdy niewyraźny napis.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ta włócznia mnie się bardziej kojarzy z berłem, w podobnej postaci występującym w wielu niemieckich herbach, również miejskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.