Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Melioracja Puszczy Kampinoskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Jadąc dziś przez Puszcze Kampinoską do Ciechanowa natknąłem się pod Kampinosem w miejscowości Narty na głaz upamiętniający obóz pracy. Pracować mieli w nim Polacy (ci ponoć szybko uciekli) i Żydzi z getta warszawskiego. Przetarg wygrała firma inż. Stefan Frech - zapewne Polak ew. volksdeutsch. Z powodu racji żywnościowych i warunków pracy oraz zakwaterowania zginąć tu miało wielu Żydów.

Podobny obóz był w Łazach Leśnych koło Lasocina (nieco bardziej na zachód ale też na skraju puszczy) oraz w Roztoce.

Wiemy coś więcej o tej akcji? Ktoś to opracowywał i zajmował się tym bliżej? Funkcjonowaniem tej firmy czy tym czym podyktowana była decyzja o przeprowadzeniu takiej inwestycji przez Niemców?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Melioracja lasu to standard jak chcesz przebudować puszczę na monokulturę iglastą lub ją utrzymywać w takim stanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Obecnie ta miejscowość to Józefów, a główne prace skoncentrowane był na Kanale Olszowieckim.

Na obóz ((powstał w 1940 r.) ) miało się składać pięć baraków i znajdowało się w nim 400 Żydów z getta warszawskiego. Za obozem, u podnóża wydmy chowano jego ofiary, wiadomo, że w tym konkretnym miejscu było 53 ciała. Miejsce tego pochówku okoliczni mieszkańcy poczęli nazywać: "Kadisznikiem" bądź "Trupim Pagórkiem". Obóz miał być zlikwidowany w maju 1941 r., a głównym powodem miała być niska wydajność, jednym z pracujących tam więźniów był Icchak Cukierman - późniejszy bojownik ŻOB i uczestnik powstania warszawskiego.

/za: "Miejsce pamięci ofiar niemieckiego obozu pracy w Kampinoskim Parku Narodowym", informacja prasowa Mazowieckiego UW w

Warszawie, z 7 września 2012 r., oprac. I. Biały/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Iglaste wymagają niższego poziomu wód gruntowych, więc się kopie rowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Secesjonisto - dzięki za info. Na Wirtualny sztetl można znaleźć trochę informacji i wspomnienia o wszystkich trzech obozach wymienionych z informacjami np o dziennej racji żywnościowej.

Tomaszu N - ok rozumiem tylko po co Niemcom taka zmiana?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie chodziło o las, kanał ów (dziś już znacznie rozbudowany: kanał A i B) znajduje się w pasie obniżenia bagiennego (południowego). To tereny bagienno-łąkowe, stąd takie twory, jak: torfianki w Nartach czy Olszowieckie Błota.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

A nie wiem. Wskazuję jeden z możliwych powodów meliorowania lasu.

Tyle że Furiusz w swym poście założycielskim nic nie wspomniał o meliorowaniu, a w w szczególności o meliorowaniu lasu.

Przy czym iglaste - co najmniej świerki - dość dobrze znoszą wysoki poziom wód gruntowych, nawet taki nad poziom gleby. Choć liściasta olcha, a także wierzby to znoszą jeszcze lepiej, ale dąb zupełnie nie znosi.

Meliorowanie lasu świadczyłoby o dogłębnym przekonaniu Niemców, że będą eksploatować te tereny za lat 100. Meliorowanie łąk i zamienianie ich w tereny uprawne - że będą tu za lat 10.

Jeśli chodzi o posiadane przeze mnie informacje o gospodarce leśnej i rolnej na terenie Puszczy Kampinoskiej, to miała ona charakter wybitnie rabunkowy. Jeśli Furiusz nie ma innych wiadomości o charakterze niewolniczej pracy na tym terenie, to raczej przyjmowałbym, że byli zatrudnieni przy pozyskiwaniu drewna metodą zrębu zupełnego oraz przy pozyskiwaniu torfu.

Może jakiś rów odwadniający trzeba było wykopać, ale ... i tak się zagapiłem, minęła godzina 1:00.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Więźniowie pracowali przy budowie kanału odwadniającego o łącznej długości 25 km, biegnącego od Bzury w kierunku wschodnim, zwanego Kanałem Olszowieckim. W celu poprawy odwodnienia, utworzono dwa rozgałęzienia, określane jako rowy A i B. Prace polegały na wykopywaniu ziemi i mułu przy użyciu szpadli i łopat i następnie wywożeniu urobku taczkami. Podczas robót więźniowie stali po pas w zimnej wodzie, w błotnistym gruncie; bez odpowiedniej odzieży ochronnej. Większość z nich była skrajnie wyczerpana w wyniku niedożywienia, wychłodzenia oraz przemęczenia. Strażnicy nie zezwalali na przerwy w pracy, jednocześnie bijąc więźniów pejczami, kijami i kolbami karabinów.

Cytat z Wirtualny Sztetl. Podobne informacje są załączone na tablicy informacyjnej obok pamiątkowego kamienia. Podobnież Secesjonista mówi o kanale - nie chodziłoby więc o to raczej przyjmowałbym, że byli zatrudnieni przy pozyskiwaniu drewna metodą zrębu zupełnego oraz przy pozyskiwaniu torfu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że nijak mniemanie janceta nie odpowiada rzeczywistości. Żydzi pracowali głównie przy kanale (wedle wspomnień) a nie przy wyrębie lasów czy pracach przy torfie.

Tomasz N ma trochę racji pod tym względem, że do dziś toczy się walka (: pyskówka) o zalewanie lasów co powoduje gnicie korzeni, ale czy niemiecki okupant uwzględniał tą kwestię? Jedynie co Niemcy mogli chcieć (mym zdaniem) uzyskać to uregulowanie zalewania danych terenów, do dziś jest z tym problem w tym regionie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Dodatkowo jest rok 1940/41 - Niemcy są w gazie, jak najbardziej mogą wierzyć, że pozostaną na tych terenach jeszcze długo. Nota bene w okolicach było trochę wiosek "niemieckich" - a w zasadzie olenderskich - Miszory, Famułki, Karolinów - choć to bliżej obozu w Lasocinie. Może więc robili niejako dla swoich?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.