Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Krucjata antytatarska

Recommended Posts

Furiusz   

Tym razem misja wysłannika Innocentego IV dotyczyła wielu ważnych spraw, (...), agitacje na rzecz antytatarskiej krucjaty (...). , A. Jureczko, Henryk III Biały książę wrocławski (1247-1266), Kraków 2013, s.76 chodzi o opata klasztoru w Mezzano - Obizo. Wiemy coś więcej na temat tej inicjatywy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

Nie wiem o niej nic, nic o niej nie czytałem. Z pewnością świadczy to o moim słabym historycznym przygotowaniu, ale chyba też o fiasku tej inicjatywy. Gdyby taka wyprawa doszła do skutku, pewnie bym o niej coś czytał.

Na szczęście nie doszła do skutku. Z naciskiem na "na szczęście".

Panowanie Henryka III Białego przypada na lata po I najeździe, a przed III najazdem mongolskim. Dopierośmy się (jako zachodni chrześcijanie) uczyli walczyć z Mongołami w obronie własnego terytorium. Zupełnie nie wyobrażam sobie armii zachodniochrześcijańskich w strategicznej ofensywie za San, Dniepr, Don, Wołgę i Ural.

Zdobycie Jerozolimy zdaje mi się łatwizną w porównaniu do zdobycia Astrachania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie to nie było nic nowego, już u Grzegorza IX zabiegał o nią czeski władca - Wacław. Innocenty IV podjął kwestię podnosząc ją na soborze w Lyonie. Krucjata taka stała się elementem dyplomatycznych zabiegów pomiędzy papieżem a Danielem Halickim, kiedy to ów książę odmawiał przyjęcia korony jeśli papież nie ogłosi krucjaty antytatarskiej (jeśli chodzi o papieża to ten oczywiście najbardziej zainteresowany był kwestią unii).

Jednym z wysłanników papieża do tego księcia był właśnie wspomniany Opizon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daniel Halicki miał być głównym ogniwem koalicji, jednak Tatarzy dowiedzieli się o planach i uprzedzili atak w 1254 roku, a potem kazali zniszczyć umocnienia Włodzimierza, Łucka, Krzemieńca i Chełma. Zresztą halicki władca wolał podbijać Jaćwież.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.