Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Krucjata antytatarska

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Tym razem misja wysłannika Innocentego IV dotyczyła wielu ważnych spraw, (...), agitacje na rzecz antytatarskiej krucjaty (...). , A. Jureczko, Henryk III Biały książę wrocławski (1247-1266), Kraków 2013, s.76 chodzi o opata klasztoru w Mezzano - Obizo. Wiemy coś więcej na temat tej inicjatywy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Nie wiem o niej nic, nic o niej nie czytałem. Z pewnością świadczy to o moim słabym historycznym przygotowaniu, ale chyba też o fiasku tej inicjatywy. Gdyby taka wyprawa doszła do skutku, pewnie bym o niej coś czytał.

Na szczęście nie doszła do skutku. Z naciskiem na "na szczęście".

Panowanie Henryka III Białego przypada na lata po I najeździe, a przed III najazdem mongolskim. Dopierośmy się (jako zachodni chrześcijanie) uczyli walczyć z Mongołami w obronie własnego terytorium. Zupełnie nie wyobrażam sobie armii zachodniochrześcijańskich w strategicznej ofensywie za San, Dniepr, Don, Wołgę i Ural.

Zdobycie Jerozolimy zdaje mi się łatwizną w porównaniu do zdobycia Astrachania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie było nic nowego, już u Grzegorza IX zabiegał o nią czeski władca - Wacław. Innocenty IV podjął kwestię podnosząc ją na soborze w Lyonie. Krucjata taka stała się elementem dyplomatycznych zabiegów pomiędzy papieżem a Danielem Halickim, kiedy to ów książę odmawiał przyjęcia korony jeśli papież nie ogłosi krucjaty antytatarskiej (jeśli chodzi o papieża to ten oczywiście najbardziej zainteresowany był kwestią unii).

Jednym z wysłanników papieża do tego księcia był właśnie wspomniany Opizon.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Daniel Halicki miał być głównym ogniwem koalicji, jednak Tatarzy dowiedzieli się o planach i uprzedzili atak w 1254 roku, a potem kazali zniszczyć umocnienia Włodzimierza, Łucka, Krzemieńca i Chełma. Zresztą halicki władca wolał podbijać Jaćwież.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.