Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Literatura - architektura średniowieczna (głw. renesansowa)

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Zwracam się w sumie z prośbą - zainteresowałem się średniowiecznym - renesansowym budownictwem. Są jakieś dobre, ogólne prace na ten temat? Takie by wyjaśniały jak to mawiają jak powstawała chwała katedr i dlaczego to wszystko się trzyma?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Z renesansem nie ma problemu, w Polsce wyszły tłumaczenia Witruwiusza, Palladia. Ale gotyk ? Opracowania tyczą najczęściej założeń i detali. Statyką mało kto się zajmuje, a ona jest tu najciekawsza. Bo jak sobie radzili z przejęciem sił poziomych od sklepień to jest prawdziwa sztuka budowlana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, podejrzewam, że ze znalezieniem Witruwiusza to Furiusz nie będzie miał kłopotów... a Furiusza bardziej interesują materiały źródłowe, gdzie obmyślano m.in.: "jak to zrobić" czy jakaś synteza? Rozrzut jest duży: Średniowiecze i Renesans, a rzecz ma się tyczyć tych bardziej okazałych budowli - jak zrozumiałem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Raczej to drugie. Interesuje mnie przede wszystkim późne średniowiecze i wczesny renesans. Przede wszystkim gotyk z jego katedrami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

To może jak radzili sobie z tym w czasach popularności neogotyku.

katedry1.jpg

katedry2.jpg

katedry3.jpg

katedry4.jpg

katedry5.jpg

Jak widać jest to mieszanka empirii z statyką liczoną metodą graficzną

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Furiuszu, może zainteresuje Cię książka "Wissensgeschichte der Architektur, Band III: Vom Mittelalter bis zur Frühen Neuzeiten" (niestety, tylko w j. niemieckim).

Wiele w materii, którą poruszasz w swoim zapytaniu, pisze profesor Günther Binding. Niestety, nie spotkałem polskich tłumaczeń. Istnieją angielskie przekłady paru jego książek.

O rozwojach samych styli architektonicznych możesz znaleźć u Nikolausa Pevsnera w jego "Historii architektury europejskiej", ale bez głębszego wnikania z jego strony w detale techniczne.

Jako ciekawostka wizualnego, schematycznego a zarazem przestrzennego zobrazowania zasad rozłożenia sił w konstrukcjach katedr i jednocześnie poszukiwań konstrukcyjnych roziwązań mogą być modele przestrzenne budowane przez Gaudiego dla jego projektu Sagrade Familia w oparciu o krzywe łańcuchowe. Ponieważ wykorzystuje on w nich sznurki, odważniki i grawitację, modele odzwierciedlają konstrukcje wielołukowe w pozycji odwróconej (do góry dnem). Ciekawe, pouczające, proste, odkrywcze...

Zdjęcia można znaleźć w internecie wpisując "gaudi string model".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Co jakiś czas ma miejsce w Europie (jak dotychczas, nie licząc piątego w Chicago) kongres International Congress on Construction History (najblizszy odbędzie się w 2018 roku w Brukseli). Na stronie hiszpańskiej Sociedad Espańola de Historia de la Construcción udało mi się znaleźć bibliotekę z materiałami z I Kongresu w Madrycie w 2003 roku. Jest w niej wiele interesujących opracowań, m.in. to dotyczące analizy statycznej konstrukcji okna gotyckiego czy to poświęcone pracom Bernadino Baldiego (XVIw.) i Philippe de La Hire (XVIIw.) w zakresie statyki łuków, lub znaczeniu żebra w sklepieniach gotyckich (tutaj zaciekawiło mnie m.in. odniesienie do trzech hipotez stawionych przez Umberto Eco w jego "Nieobecnej strukturze": 1. żebro podtrzymuje sklepienie, 2. żebro nie podtrzymuje niczego, 3. żebro podtrzymuje sklepienie w trakcie wznoszenia budowli jako konstrukcja tymczasowa).

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.