Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
Ja akurat jestem w tym zwolennikiem lekkiego bałaganu. Bo jak wiesz gdzie znaleźć, to jakbyś wjeżdżał w poprzednie koleiny.

No u mnie to wszystko jeszcze zależy od sytuacji. Jeśli opracowuję materiał z myślą o studiach, to notuję sobie co i gdzie, żeby przyspieszyć wszystko. Jak robię na swój użytek, to już różnie bywa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dysten   

kalki

I przyznam, że sporządzenie ponad 100 fiszek źródłowych, ręcznie jest wyzwaniem.

Tomasz N

Ksera nie tylko ułatwiają życie. Komuś z prowincji dają spore oszczędności finansowe. A ich przewaga nad fiszką jest dla mnie niewątpliwa. Bo fiszka jest tematyczna i sporządzona przez autora w danym stanie wiedzy i umysłu.

(...)

Bo jak wiesz gdzie znaleźć, to jakbyś wjeżdżał w poprzednie koleiny.

Albinos

To też zależy od tego, co na takiej fiszce jest zawarte. Ja jak robię co takiego, to zazwyczaj umieszczam same informacje dotyczące tego, gdzie może znaleźć w danej pozycji interesujące mnie zagadnienia. (...)W razie potrzeby znalezienie konkretnych danych nie jest problemem.

Dosyć dawno temu, robiłem dla siebie monotematyczna kwerendę w jednym (całym) roczniku krakowskiego „CZASU”, z lat 70 XIX w. . Postanowiłem zrobić sobie „wydruk fiszkowy” po przeglądnięciu całego rocznika.

Kwerenda była udana, materiału dość sporo, ale po otwarciu komputera okazało się, że spis (+ kilka innych dokumentów) „wyszedł”!

I być może sporządzanie tradycyjnych fiszek jest wyzwaniem. Ale na pewno opłacalnym (szczególnie przy kwerendzie prasowej).. Bo z tego tytułu, że wiedziałem gdzie szukać („CZAS”), to z faktu iż „wjeżdżałem w poprzednie koleiny”, nic nie wyniknęło. Prócz olbrzymiej straty czasu na powtórne przeglądanie (odszukiwanie). A powtórna kwerenda w tej samej gazecie nigdy nie jest tak efektywna jak przy pierwszym czytaniu.

A gdyby to był „CZAS” który miał trzy wydania dziennie?

Dlatego uważam, że wypowiedź Albinosa jest nadzwyczaj celna.

Czasami nie sposób przecenić znaczenia tradycyjnej fiszki !!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ależ Dystenie. Nikt nie przesądza o wyższości jednego nad drugim. Każdy to robi pod siebie (uważając oczywiście swoją za najlepszą). Ja znalazłszy coś, odnotowuję to w notesie i zaraz idę do punktu po kopię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Albinos napisał:

Dalej nie rozumiem co jest nie tak. Jaka jest różnica między fiszką zrobioną ręcznie, a taką przy pomocy komputera? Mam dziwne wrażenie, że w jakiś niezrozumiały dla mnie sposób uznałeś Narya, że Profesor jest przeciwny fiszkom jako takim, podczas gdy komentarz odnosił się jedynie do sposobu ich robienia.

O zgrozo "Gość Niedzielny" przyznał rację Naryi:

fiszka-1.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ale po co zapamiętać to, co ma się na fiszce :) ? Przecież właśnie po to robi się tę fiszkę, żeby nie musieć martwić się o to, czy zapamiętało się konkretne informacje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Wyjątek potwierdzający regułę ;) Nie wiem jaką pamięć trzeba by mieć, żeby zapamiętywać każdą możliwą fiszkę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów. Jako nowego członka forum zainteresował mnie temat fiszek. Jestem licealistą lubującym się w historii Polski. Skoro temat dotyczy fiszek, chętnie podejmę dyskusję i wyrażę swoje zdanie na ten temat. Z fiszkami spotkałem się kilka lat temu poszukując przyjemnej i skutecznej metody na nauczenie się słówek nieregularnych języka angielskiego. Koleżanka zdradziła mi jej sekret. Okazało się, że ręcznie tworzyła karteczki z hasłami dołączając do tego kolorowe obrazki. Fakt, że zajmowało jej to na prawdę dużo czasu. Korzystałem w większości z jej fiszek, a ona z moich jeśli miałem takie, których nie miała ona. Od tamtej pory stosuję tą metodę bez względu na to o jaki przedmiot chodzi. Ostatnio nawet udało mi się wygrzebać w sieci fiszki dotyczące historii. Dla ludzi z waszą wiedzą może nie są one zbyt pomocne jednak z moją znajomością historii jest to bardzo pomocna sprawa. Cały urok jest w tym, że fiszki są multimedialne, nie trzeba spędzać godzin na wycinaniu klejeniu i ręcznym pisaniu fiszek. Można korzystać z gotowych, a także tworzyć własne dzieląc się swoją wiedzą z innymi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
GabeM   

Cześć,

Czy ktoś z Was próbował kiedyś uczyć się dat, nazwisk, wydarzeń itp. z fiszek? Jeśli nie, to możecie spróbować z tym zestawem: http://vocapp.com/list-of-u.s.-presidents-flashcards-199835# VocApp to mój autorski projekt i jestem bardzo ciekaw Waszych opinii nt. przydatności tego narzędzia w nauce historii. Byłbym wdzięczny za opinie i feedback. Zapraszam Was również do tworzenia własnych zestawów - apka jest całkowicie darmowa.

Temat GabeM połączono ze starszym wątkiem.

secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W historii najważniejsza jest przyczyna i skutek. Przynajmniej dla mnie.

PS. Pomysł niezły, ja sam się uczę w podobny sposób, tyle że z pomocą dyktafonu.

I dodałbym do tego kim osoba była, bo wkuć 50 dat bez wiedzy o osobach to nie sztuka. I dlaczego po angielsku?

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.