Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Furiusz

Spartakus i jego powstanie

Recommended Posts

Furiusz   

Brakuje tematu o tej postaci. Mnie zainteresowała taka ciekawostka A. Nowicki, Zarys dziejów krytyki religii. Starożytność, Warszawa 1986, s.107

Tak więc w związku z postacią Spartakusa możemy wyróżnić trzy zasadnicze modele stosunku do niewolnictwa:

- model ateistyczny: wzór osobowy Spartakusa jako przeciwieństwo ustroju opartego na niewolnictwie przez religie chrześcijańską.

Pomińmy na moment tony bzdur wylewające się z tego cytatu. Co i ile my wiemy o religijnej stronie życia Spartakusa? nie chce mi się wierzyć by był niewierzącym ale może jednak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy ktoś może mi podać dokładne źródło historii o powstaniu Spartakusa? A właściwie dokładnie o tym że jego powstańcy zostali ukrzyzowani przy drodze. Skąd to wiemy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie nic tam nie ma o ukrzyżowaniu... Tylko o powieszeniu. To jak było? Wikipedia pisze o krzyżowaniu.

Edited by secesjonista
poprawiono pisownię.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Czytasz w oryginale czy w tłumaczeniu? W tłumaczeniu na angielski też jest krzyżowanie, podobnie w tłumaczeniu na francuski - Ils se distribuèrent en quatre bandes, qui se battirent jusqu'au moment où ils furent totalement exterminés ; à l'exception de six mille, qui, faits prisonniers, furent crucifiés tout le long de la route de Capoue à Rome.

Edycja

znalazłem tekst w grece - http://remacle.org/bloodwolf/historiens/appien/civile1grec.htm - teraz powinno być wszystko jasne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem w tym, że nie znam tego języka greki a translator w ogóle sobie nie radzi z tym tekstem. Bo tak wygląda przetłumaczona końcówka 120

"TE Dobrze, że już w Górotworu akosmos ekoptonto przez hrabiego jako fononu stało z evarithmiton wszystkich partii ODS, Roman nie jest tysiąc mężczyzn, Spartakus nekyn Uh evrethinai. Bardzo czwarty tłumów jeszcze nie de Ořešín, z bitwy; utrata długoterminowego Krassusa poszły w górę. A Przejściówka sobie s cztery części apemachonto dopóki wszystkich z wyjątkiem apolonto exakischilion, otrzymany ekremasthisan za Romin s wszystkie zęby z Kapui."

No i niema nigdzie słowa ukrzyżowani, krzyż czy coś w tym stylu. Ale akurat nie znam się na tym więc może ktoś potwierdzić, że jest tu słowo ukrzyżowani ? W tekście francuskim translator wyłapał ukrzyżowani i przetłumaczył dość ładnie.

Edited by damianek 80

Share this post


Link to post
Share on other sites

"ca. April 71 Spartacus's last battle".
/B. Strauss "The Spartacus War", New York, 2010, s. XIV/

 

"It take s little effort for us to imagine a Crassus who would have begun to fear Pompey's return, a move that woul d steal his thunder. Sometime in the spring of 71 BC a majo r battle wa s fought near the source of the River Silarus...".
/N. Fields "Spartacus and the Slave War 73-71 BC",2009, s. 74/

 

"... the last battle would have occured around April of 71...".
/A.M. Ward "Spartacus: History nad Histrionics",w: "Spartacus. Film and History" ed. M.M. Winkler, 2007, s. 104/ 

 

"Termin ostatniej bitwy datuje T. Rice Holmes [aut. "The Roman Republic", Oxford 1923] na kwiecień 71 r. przed n.e. Wojna została więc zakończona — jak na to zdaje się wskazywać Appian — wiosną tegoż roku. To przypuszczenie jest w pełni uzasadnione. Rathke [aut. "De Romanorum bellis servilibus", Berlin 1904] zwrócił uwagę na tesserę znalezioną w amfiteatrze w Kapui (Corpus Inscriptionum Latinarum X nr 8070, 3), według której w dniu 1 kwietnia odbyły się igrzyska gladiatorów, jak przypuszcza się, z okazji szczęśliwego zakończenia wojny ze Spartakusem. Wzmiankowana tessera jest datowana, wymienieni są konsulowie 71 r. przed n.e.: P. (Cornelius), Len(tulus) (Sura) i Cn. Aufid(ius) (Orestes), a inskrypcja brzmi jak następuje: Flac. Novi k. April(es) Spect. P. Len. Cn. Aufid.” Wywody Rathke przyjął bez zastrzeżeń Holmes. Data 1 kwietnia stanowi oczywiście terminus ante quem, a Rathke w oparciu o Appiana obliczył, że koniec wojny ze Spartakusem przypada na luty 71 r. przed n.e. Appian podaje bowiem, że wojna została zakończona w ciągu sześciu miesięcy od objęcia dowództwa przez Krassusa, co miało miejsce jesienią, jak to podkreślaliśmy wyżej, przypuszczalnie we wrześniu ubiegłego roku.
Nie odbiega od powyższych sugestii J. Carcopino
[aut. "Histoire Romaine", t. II, "La République Romaine", cz. 2, w:
"Histoire Générale", Paris 1950] uważając, że powstanie zostało zakończone w końcu marca 71 r. przed n.e. Na wiosnę 71 r. datuje koniec wojny A. Garzetti [aut. "M. Licinio Crasso", "Athenaeum" XIX 1941] , a na początku kwietnia według J. P. Brissona [aut. "Spartacus", Paris 1959] obydwie armie, tj. wojska Pompejusza z północy, a Krassusa z południa znalazły się pod Rzymem".
/R. Kamienik "Z zagadnień powstania Spartakusa", "Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska". Sectio F, Nauki Filozoficzne i Humanistyczne 26, 1971, s. 16-17/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.