Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Spartakus i jego powstanie

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Brakuje tematu o tej postaci. Mnie zainteresowała taka ciekawostka A. Nowicki, Zarys dziejów krytyki religii. Starożytność, Warszawa 1986, s.107

Tak więc w związku z postacią Spartakusa możemy wyróżnić trzy zasadnicze modele stosunku do niewolnictwa:

- model ateistyczny: wzór osobowy Spartakusa jako przeciwieństwo ustroju opartego na niewolnictwie przez religie chrześcijańską.

Pomińmy na moment tony bzdur wylewające się z tego cytatu. Co i ile my wiemy o religijnej stronie życia Spartakusa? nie chce mi się wierzyć by był niewierzącym ale może jednak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może mi podać dokładne źródło historii o powstaniu Spartakusa? A właściwie dokładnie o tym że jego powstańcy zostali ukrzyzowani przy drodze. Skąd to wiemy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nic tam nie ma o ukrzyżowaniu... Tylko o powieszeniu. To jak było? Wikipedia pisze o krzyżowaniu.

Edytowane przez secesjonista
poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Czytasz w oryginale czy w tłumaczeniu? W tłumaczeniu na angielski też jest krzyżowanie, podobnie w tłumaczeniu na francuski - Ils se distribuèrent en quatre bandes, qui se battirent jusqu'au moment où ils furent totalement exterminés ; à l'exception de six mille, qui, faits prisonniers, furent crucifiés tout le long de la route de Capoue à Rome.

Edycja

znalazłem tekst w grece - http://remacle.org/bloodwolf/historiens/appien/civile1grec.htm - teraz powinno być wszystko jasne

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że nie znam tego języka greki a translator w ogóle sobie nie radzi z tym tekstem. Bo tak wygląda przetłumaczona końcówka 120

"TE Dobrze, że już w Górotworu akosmos ekoptonto przez hrabiego jako fononu stało z evarithmiton wszystkich partii ODS, Roman nie jest tysiąc mężczyzn, Spartakus nekyn Uh evrethinai. Bardzo czwarty tłumów jeszcze nie de Ořešín, z bitwy; utrata długoterminowego Krassusa poszły w górę. A Przejściówka sobie s cztery części apemachonto dopóki wszystkich z wyjątkiem apolonto exakischilion, otrzymany ekremasthisan za Romin s wszystkie zęby z Kapui."

No i niema nigdzie słowa ukrzyżowani, krzyż czy coś w tym stylu. Ale akurat nie znam się na tym więc może ktoś potwierdzić, że jest tu słowo ukrzyżowani ? W tekście francuskim translator wyłapał ukrzyżowani i przetłumaczył dość ładnie.

Edytowane przez damianek 80

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy data bitwy nad rzeką Silarus jest możliwa do ustalenia? Chociażby miesiąc, w którym się rozegrała?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"ca. April 71 Spartacus's last battle".
/B. Strauss "The Spartacus War", New York, 2010, s. XIV/

 

"It take s little effort for us to imagine a Crassus who would have begun to fear Pompey's return, a move that woul d steal his thunder. Sometime in the spring of 71 BC a majo r battle wa s fought near the source of the River Silarus...".
/N. Fields "Spartacus and the Slave War 73-71 BC",2009, s. 74/

 

"... the last battle would have occured around April of 71...".
/A.M. Ward "Spartacus: History nad Histrionics",w: "Spartacus. Film and History" ed. M.M. Winkler, 2007, s. 104/ 

 

"Termin ostatniej bitwy datuje T. Rice Holmes [aut. "The Roman Republic", Oxford 1923] na kwiecień 71 r. przed n.e. Wojna została więc zakończona — jak na to zdaje się wskazywać Appian — wiosną tegoż roku. To przypuszczenie jest w pełni uzasadnione. Rathke [aut. "De Romanorum bellis servilibus", Berlin 1904] zwrócił uwagę na tesserę znalezioną w amfiteatrze w Kapui (Corpus Inscriptionum Latinarum X nr 8070, 3), według której w dniu 1 kwietnia odbyły się igrzyska gladiatorów, jak przypuszcza się, z okazji szczęśliwego zakończenia wojny ze Spartakusem. Wzmiankowana tessera jest datowana, wymienieni są konsulowie 71 r. przed n.e.: P. (Cornelius), Len(tulus) (Sura) i Cn. Aufid(ius) (Orestes), a inskrypcja brzmi jak następuje: Flac. Novi k. April(es) Spect. P. Len. Cn. Aufid.” Wywody Rathke przyjął bez zastrzeżeń Holmes. Data 1 kwietnia stanowi oczywiście terminus ante quem, a Rathke w oparciu o Appiana obliczył, że koniec wojny ze Spartakusem przypada na luty 71 r. przed n.e. Appian podaje bowiem, że wojna została zakończona w ciągu sześciu miesięcy od objęcia dowództwa przez Krassusa, co miało miejsce jesienią, jak to podkreślaliśmy wyżej, przypuszczalnie we wrześniu ubiegłego roku.
Nie odbiega od powyższych sugestii J. Carcopino
[aut. "Histoire Romaine", t. II, "La République Romaine", cz. 2, w:
"Histoire Générale", Paris 1950] uważając, że powstanie zostało zakończone w końcu marca 71 r. przed n.e. Na wiosnę 71 r. datuje koniec wojny A. Garzetti [aut. "M. Licinio Crasso", "Athenaeum" XIX 1941] , a na początku kwietnia według J. P. Brissona [aut. "Spartacus", Paris 1959] obydwie armie, tj. wojska Pompejusza z północy, a Krassusa z południa znalazły się pod Rzymem".
/R. Kamienik "Z zagadnień powstania Spartakusa", "Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska". Sectio F, Nauki Filozoficzne i Humanistyczne 26, 1971, s. 16-17/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.