Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

harry   

Nie ma chętnych ? No to podpowiedź: pruski dragon, napoleoński oficer ordynansowy, polski generał, rolnik, prekursor pracy organicznej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Dziękuję ;)

Niejaki Georg Groning tak pisał w sierpniu 1806 r. do rad miejskich Hamburga, Bremy i Lubeki:

Nie powinniśmy rozważać ani przystąpienia do X ani do Y, ponieważ zawsze to będzie alians ofensywny i defensywny i dlatego miasta nasze nie powinny wiązać się z tymi związkami. Wręcz przeciwnie, teraz kiedy Prusy pozostają w konflikcie z Anglią przystąpienie do X oznaczałoby zgubę dla Bremy i Hamburga.

Czym jest X, a czym Y?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Dobra, może rzeczywiście przegiąłem z tym pytaniem ;)

X to Związek Północny

Y to Konfederacja Reńska

No to teraz proszę mi powiedzieć co to był za twór ten Związek Północny i kto go wymyślił?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   
Dobra, może rzeczywiście przegiąłem z tym pytaniem ;)

X to Związek Północny

Y to Konfederacja Reńska

No to teraz proszę mi powiedzieć co to był za twór ten Związek Północny i kto go wymyślił?

Nie przesadzajmy z tą trudnością. Niestety przez weekend musiałem odpierać wściekłe ataki francuskie pod Heilsbergiem znosząc do tego kaprysy warmińskiej pogody.

Związek Północny to nigdy nie zrealizowany projekt, wymyślony przez Prusaków jako reakcja na napoleońską Konfederację Reńską. Nie mam pewności, ale jako ojca-założyciela wskazałbym ministra Haugwitz'a.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Nie przesadzajmy z tą trudnością. Niestety przez weekend musiałem odpierać wściekłe ataki francuskie pod Heilsbergiem znosząc do tego kaprysy warmińskiej pogody.

No to następnym razem nie będę się tak spieszył ;)

Jeżeli chodzi o odpowiedź to jest OK, z tym że mam pewien problem z założycielem, ponieważ mam źródło wskazujące na inną postać. Z tym że problem jest taki, że nigdy nie dowiemy się kto tak naprawdę wymyślił koncepcję Związku Północnego, więc może podaj źródło z którego zaczerpnąłeś tego pana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   
Z tym że problem jest taki, że nigdy nie dowiemy się kto tak naprawdę wymyślił koncepcję Związku Północnego, więc może podaj źródło z którego zaczerpnąłeś tego pana.

No i tu mam problem ! Tak mi się wydawało, ale byłem w błędzie. Moja pomyłka wynika z tego, że Haugwitz był zwolennikiem konfederacji obronnej obejmującej większą cześć północnej Europy i generalnie wymyślał takie nierealne pomysły.

Sięgnąłem więc do źródeł: w deklaracji wypowiedzenia wojny z 9 października 1806 czytamy:

"Cesarz w całej rozciągłości poinformował Jego Wysokość (Króla Prus - dopisek mój), że z radością rozwiązał cesarstwo Niemieckie i stworzył Konfederację Renu, oraz zarekomendował Królowi stworzenie takiej samej konfederacji w północnych Niemczech" [Cobbett's Political Register, vol X, July - December 1806, str. 953-954].

Wynika z tego, że pomysłodawca był sam Napoleon. A może Talleyrand ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Nie, to był pomysł Prusaka, i to ważnego ;) A zrodził się na początku 1806 roku...

W sumie to sam zaczynam się w tym gubić ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

To może wydzielimy tę część dyskusji gdzie indziej, bo ja nie wymyśle nic nowego ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   

Myślę że nie będzie takiej potrzeby, Twoje pytanie ;)

Wg mojego źródła (Wolne Miasto Gdańsk pod znakiem Napoleona) był to Stein. Nic więcej chyba nie wymyślimy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

No to pozostając w klimacie polityki: gdzie i kiedy podpisano pokój pomiędzy Anglią a Prusami, kończący konflikt o którym pisze Groning ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.