Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Damian_video-reportaz.pl

Poszukuję ciekawych historii - świadków

Recommended Posts

WITAM! Poszukuje osób które pamiętaja II wojne światową bądź znają hisotorie swoich rodziców dziadkow i chca uwiecznic je na wideo aby pamięć o nich nie zaginęła. W planach mam stworzyc prywatne archiwum aby przetrwało dla przyszłych pokoleń. Będę wdzięczny za kazdy kontakt i chęć pomocy. Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z IIWŚ nie ma żadnych ciekawych historii. Jest tylko ból, cierpienie i strach. Jeśli chcesz szukać sensacyjek czy jakichś krwawych historii, to lepiej więcej tutaj nie pisz...

Edited by TyberiusClaudius

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

A to czemu? Od kiedy to Ty decyduje co jest ciekawe a co nie? Od kiedy decydujesz kto ma prawo pisać na otwartym dla wszystkich forum?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Ja bym to inaczej określił, jak masz pisać takie komentarze to raczej je sobie podaruj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja na przekór Tyberiuszowi - opowiem pewną historię. Babula mi opowiadała, że ksiądz dobrodziej kazał wikaremu łowić ryby. Nakarmił w ten sposób wieś Łukomie ( niedaleko Sierpca). Działo się to chyba na wiosnę 1942 roku. Czy o takie historie chodzi Damianowi?

Edited by adamhistoryk

Share this post


Link to post
Share on other sites
fraszka   

Mój ojciec, rocznik 1928, najmłodszy z kilkorga synów opowiadał mi mało o wojnie, za mała byłam. Ale pamiętam, takie bardziej makabryczne rzeczy:

Moja babcia, a jego mama zmarła w 1942 r. z wycieńczenia, na czerwonkę (mieszkali na biednej galicyjskiej wsi)

Starsi bracia ojca byli w partyzantce i raz zastrzelili Niemca (nie wiem, czy żołnierza). Ciało spalili (mój ojciec pomagał).

Po wojnie jeden z braci ojca, został znaleziony w dzień na płocie, podobno się powiesił odprowadziwszy syna do przedszkola. Ten brat był w WiNie.IPN nie ma akt dotyczących tej sprawy.

I teraz moja historia, z tego roku - rozmawiałam ze starszym małżeństwem z Niemiec (min. 80letnim), które przyjechało do archiwum w moim mieście by badać akta Gestapo. Ten Pan - Niemiec zapytał się mnie, czy mój ojciec miał może jakieś kontakty z Gestapo. Zaskoczył mnie pytaniem, bo nie wiem co miałam niby odpowiedzieć, że tak - że zabili go, czy że tak, że donosił??? Po czym dowiedziałam się, że wujek mojego rozmówcy był szefem Gestapo na moje miasto. I naszła mnie taka refleksja - może młodzi Niemcy czują jakąś odpowiedzialność za hitlerowskie Niemcy. Ale ludzie, którzy wtedy żyli myślą inaczej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Mój ojciec (rocznik 1929) opowiadał o szkole. Na ławkach mieli zeszyty od matematyki z rozwiązanym do połowy zadaniem a nauczyciel opowiadał o historii Polski. Zastanawiało mnie przeświadczenie nauczyciela, ze nikt z uczniów nie doniesie albo głupio nie "wychlapie". W końcu były to kilkunastoletnie dzieciaki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   
Zastanawiało mnie przeświadczenie nauczyciela, ze nikt z uczniów nie doniesie albo głupio nie "wychlapie". W końcu były to kilkunastoletnie dzieciaki.

Pytanie na ile on takie przeświadczenie miał, a na ile robił to co uważał za słuszne wbrew możliwym konsekwencjom - przykładów takich zachowań podczas wojny można wskazać całe worki.

PS

Z IIWŚ nie ma żadnych ciekawych historii. Jest tylko ból, cierpienie i strach.

Tyberiuszu, kilka dni temu pisałeś:

Przed godziną „W” jest powieścią historyczną. Akcja rozgrywa się w okupowanej Warszawie. Książka jest po prostu niezwykła. Dlaczego? Każdy spodziewałby się bogoojczyźnianych frazesów i przelewania krwi przez młodych warszawiaków. Nie. Nie ten adres. Pani Barbara Nawrocka-Dońska przełamuje stereotypy. Pokazuje młodzież, która nie tylko chce zdobyć broń i zabijać Niemców, jak przedstawia to film Kamienie na Szaniec, o którym pisałem. Pokazuje młodzież, która stara się w miarę normalnie jak na tamte czasy żyć. Uczą się, bawią, wypoczywają, zakochują się.

To w końcu jak to jest - tylko ból, cierpienie i strach, czy jednak też odpoczynek i zakochiwanie się? A może to zakochiwanie się to ten ból?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miłość to też ból, ale racja, być może przesadziłem, strofując autora.

A niech stracę...!

Mój pradziadek podczas pamiętnego września dostał do karabinu (pewnie mausera) złe naboje (a przynajmniej tak twierdził), ze swoim oddziałem wycofywali się. Niestety nie utłukł żadnego adolfka. W końcu zostali internowani w Rumunii. pradziadek uciekł i wrócił do prababci.

Gdy Rosjanie wyzwalali Bielsko jakiś volksdeutsch powiedział, że w piwnicy ukrywają się Niemcy/volksdeutsche (byli tam Polacy). Jeden z żołnierzy rzucił więc tam wiązkę, ale wpadła ona jakby do innej komory bo nikomu na szczęście nic się nie stało. Ów volksdeutsch został potem "wynagrodzony".

Historia, którą wczoraj przeczytałem: podczas rzezi na Wołyniu pewien Ukrainiec, zabił swoje siedmioro dzieci tylko dlatego, że miał je z Polką.(!!!!!!!)

Edited by TyberiusClaudius

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.