Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Polak w UA

Wybory w okresie międzywojennym

Recommended Posts

Witam panie i panowie. Jestem obywatelem Ukrainy o polskich korzeniach i stara się udowodnić, że jest jednym z narodu polskiego, mimo okupacji sowieckiej . Moi przodkowie mieszkali terytorium województwa wołyńskiego - od strony ojca w miejscowości Ostroga, a po stronie mojej matki w miejscowości Kostopila. W archiwum z strony ukraińskiej nie ma dowodów pochodzenija przodkow, a po wojnie- wszyscy stali Ukraińcаmi. Chcę iść w drugą stronę - myślę, że moi dziadkowie byli obywatelami polskimi i dlatego mogli uczestniczyć w wyborach między 1 i 2 światowych wojen. Gdzie mogę znaleźć informacje na temat listy wyborcow w tym czasie i na terenie województwa wołyńskiego?

Edited by Polak w UA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Ja zwrócił się do parafii w Ostrogu, ale kościoł został zniszczoni przez komunistów. Więc myślę, że dokumenty publiczne mogą być ewakuowani przed wojną na teren Polski. Wiem, że mieszkańcy Lwowa mogli odnaleźć takie dokumenty w archiwach Warszawu i Rzeszowa. Gdzie mogli ewakuować dokumenty z Wołynia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pierwsze co bym zrobił to ustalenie jakie było wyznanie przodków potem sprawdziłbym zapisy w księgach parafialnych a te nie były ewakuowane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgodnie z np. art. 11 ordynacji wyborczej z 1935 r. (ustawa z dnia 8 lipca 1935 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu, Dz. U. 1935 nr 47, poz. 319) - spis wyborców sporządzał "przełożony gminy". Zatem należałoby zacząć poszukiwania od losów dokumentów sporządzonych przez władze gminne.

Biorąc pod uwagę losy Wołynia w latach 1939-1945 i dzieje chociażby dóbr kultury na tych obszarach, losy tych spisów mogły być rozmaite. Ale nie przypuszczam, aby te dokumenty trafiły po wojnie do Polski, zatem może należałoby jeszcze raz sprawdzić, czy gdzieś na terenie Ukrainy nie ma takiego zasobu archiwalnego.

Nie wiem jaką ścieżkę prowadzącą do otrzymania obywatelstwa polskiego chcesz wykorzystać. Ale tak czy inaczej – pamiętaj, że samo stwierdzenie obywatelstwa polskiego przodków jest jedynie czymś, co może ewentualnie pomóc, natomiast nie gwarantuje otrzymania obywatelstwa. Polska ma w tym przypadku inne regulacje niż np. Niemcy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest to skrajnie mało prawdopodobne. Przedwojennego spisu wyborców na oczy nigdy nie widziałem, ale troszeczkę znając praktykę z różnych państw, przypuszczam, że sam spis to jedynie będzie potwierdzenie obywatelstwa przodków i tego, iż z jakiś powodów nie byli pozbawieni praw wyborczych.

A odnośnie do samego problemu. Może po prostu zadać tam pytanie:

http://www.archiwa.gov.pl/pl/bazy-danych/321-ewidencja-ludnoci-w-archiwaliach-ela.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję. Złoże wniosek do archiwum na Ukrainie i w Warszawe аby uzyskać listę wyborców w 1935 r. w Ostrogu i pobliżu Kostopila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.