Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Gdyby Aleksander Wielki i Napoleon żyliby w jednej epoce...

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Hej! Gdyby Aleksander Wielki i Napoleon Bonaparte żyli w tej samej epoce, myśle, że prowadziliby ze sobą wojnę. Gdyby spotykiali się na polach bitewnych, moim zdaniem zwyciężałby Napoleon- może jestem nieobiektywna, gdyż Korsykanin to moja ulubiona postać historyczna, ale myślę, że był rozsądniejszy od Aleksandra i "bardziej się pilnował", natomiast Macedończyk był pod wieloma względami szalony. Jakie są Wasze zdania? A może zawarliby jakiś sojusz i razem walczyli na Wschodzie, czy jednak "opcja konflit" bardziej pasuje? A może są jeszcze inne pomysły?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Zdecydowanie jestem za opcją konflikt. A to z tego prostego względu, że obaj byli zbyt dużymi indywidualistami aby móc się porozumieć. Jednostki wybitne rzadko kiedy są w stanie dojść do consensusu. A w przypadku konfliktu stawiałbym na Napoleona. Wydaje mi się być człowiekiem rozsądniejszym jeśli chodzi o pole bitwy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Na pewno doszłoby do wojny i przychylam się do powyższych opinii, że Napoleon by zwyciężył. Nie chodzi tylko o pole bitwy... Aleksander nie był żadnym politykiem, po prostu szedł przed siebie, a Bonaparte to już co innego... Miał zaplanowane kogo najpierw uderzyć itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Myslę, że byłaby to wojna o ciekawym przebiegu, ale Napoeleon szybko (chyba) by zwyciężył, choć obie armię kochające swoich wodzów walczyłyby dzielnie i do końca. Ale bitwy byłyby pasjonujące...Każdy z tych wodzów próbowałby przeniknąć myśli wroga...Aleksander w ciekawy sposób organizował podbite tereny i jakąś tam politykę napewno prowadził,( faktycznie- nie była to sprawa priorytetowa wobec tej chęci podbojów)

ale Napoleon i w tej dziedzinie by go pokonał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pamietajcie ze Aleksander mial zdolnych wodzow :wink: . A tak naprawde wolalbym zobaczyc innych geniuszy i bylaby to ciekawsza walka moje propozycje :

-Eugeniusz Sabaudzki i Parmenion

-Cezar i Michail Kutuzow :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   
Pamietajcie ze Aleksander mial zdolnych wodzow

Parmenion, Antypater i Antygonos... reszta raczej jest milczeniem.

Co do Bonapartego - on miał genialną rękę do dowódców - Davout, Lannes, Suchet, St. Cyr, Massena...

-Eugeniusz Sabaudzki i Parmenion

Nieciekawe. Mistrzowie walki pozycyjnej, dążyliby do uzyskania przewagi pozycji.

Cezar i Michail Kutuzow

Dwóch solidnych dowódców, dobrych strategów a gorszych taktyków. Co w tym interesującego?

Moim skromnym zdaniem najciekawsze byłoby starcie dwóch absolutnie najgenialniejszych wodzów jakich wydała ludzkość - Bonapartego i Hannibala.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nieciekawe. Mistrzowie walki pozycyjnej, dążyliby do uzyskania przewagi pozycji.

Hmm moze dla Ciebie nie ciekawe mnie by sie podobalo to starcie .

Dwóch solidnych dowódców, dobrych strategów a gorszych taktyków. Co w tym interesującego?
Moim skromnym zdaniem najciekawsze byłoby starcie dwóch absolutnie najgenialniejszych wodzów jakich wydała ludzkość - Bonapartego i Hannibala.

Co w tym interesujacego ?? Hannibal dzialal zaskakujaco i rozwalilby Napoleona wie co jest ciekawego w nierownorzednej walce ?? A Sabaudzki i PArmenion dzialali wolniej i rozwazniej

dlatego zastanawiam sie kto przewidzi kogo ruch i wykorzysta to .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to troszke grotskowe te zestawienia, bo każdy był najlepszy w swojej epoce trudno porównać Napoleona do Hannibala, bo trudno porównać dowodzenie falaną czy legionem do dowodzenia piechotą, jazdą do tego armaty broń palna, a nie biała. O ile wodzów z danej epoki jeszcze porównać się da to z różnych ja nie zaryzykuje z teorią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Hannibal dzialal zaskakujaco i rozwalilby Napoleona wie co jest ciekawego w nierownorzednej walce ??

Nie rozwaliłby go! Napoleon był niesamowicie inteligentny i miał fenomenalną orientacje w nowej sytuacji, praktycznie nic go nie mogło zaskoczyć. Był ryzykantem, często "szedł na żywioł", umiał improwizować. Przewidywał ruchy wroga i wnikał w jego strategię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   
Nie rozwaliłby go! Napoleon był niesamowicie inteligentny i miał fenomenalną orientacje w nowej sytuacji, praktycznie nic go nie mogło zaskoczyć. Był ryzykantem, często "szedł na żywioł", umiał improwizować. Przewidywał ruchy wroga i wnikał w jego strategię.

Tak jak Hanni. Dlatego starcie tych dwóch geniuszów byłoby niesamowicie ciekawe i nosiłoby zapewne znamiona geniuszu z obu stron.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Adminie mowimy o broni ktora pochodzilaby z tych samych czasow zeby bylo sprawiedliwiej :wink: . Estera duzo czytalem o Napoelonie i doceniam to jakim byl swietnym dowodca . Tylko ,ze to Hannibal przeszedl w gorszych warunkach przez Alpy z wojskiem , a Napoelon do Rosji nie bardzo .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Estera duzo czytalem o Napoelonie i doceniam to jakim byl swietnym dowodca . Tylko ,ze to Hannibal przeszedl w gorszych warunkach przez Alpy z wojskiem , a Napoelon do Rosji nie bardzo .

Parmenionie, ja doceniam talent Hanibala i uważam go za wybitnego wodza i faktycznie szedł przez Alpy w trudniejszych warunkachach niż Napoleon do Rosji

i to w towarzystwie słoni, :) ale pragnę przypomnieć- pewnie o tym czytałeś - że Napoleon też "przerabiał tą trasę" szedł przez Alpy

i to też w niełatwych warunkach, jeśli mnie pamięć nie myli, to jego żołnierzy chyba szli boso, ale Napoleon ich odpowiednio zmotywował i nie pszeszkodziło im to

Tak trafna uwaga- że posługiwaliby się bronią z tej samej epoki :wink:

A mam pytanie- jak wyglądała armia Hanibala- chodzi mi o żołnierzy- liczbę i narodowość ???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hannibal w owczesne czasy mogl wystawic 60-90 tysiecy wojska . Glowna sile stanowili Afrykanie ktorzy znakomicie wladali bronia . Dodatkowo Iberowie , Balearowie , Galowie , Celtowie no i Kartaginczycy . Glownie sami przeciwnicy Rzymu .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.