Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
adamhistoryk

Ruch przeciw kapeluszom

Rekomendowane odpowiedzi

"Stołeczny Kurier Warszawski" 17 pażdziernika 1924 roku donosi w krótkiej notce, iż w Londynie wychodzi gazeta w 3 egzemplarzach. Nosi tytuł "Anti Top Bag" ( kto przetłumaczy? - Anty Najwyższej Jakości Torebka z Herbatą?). Pewien człowiek zostawił wielki majątek siostrzeńcowi, pod warunkiem, iż siostrzeniec będzie prowadzić w dalszym ciągu walkę z wysokimi męskimi kapeluszami modnymi w owym czasie. A taką "wojnę" prowadził ów człowiek. Siostrzeniec testament przyjął i od tego czasu wychodzi owa gazeta. jeden egzemplarz dla spadkobiercy, dwa egzekutorów testamentu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   
"Anti Top Bag" ( kto przetłumaczy? - Anty Najwyższej Jakości Torebka z Herbatą?).
Ciekawa forma tłumaczenia.

Herbaty tutaj nie widzę.

Rozchodzi się o sprzeciw wysokim kapeluszom.

To taka Brytyjczykom znajoma gra słów.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ruch przeciwko kapeluszom (nie tylko tym "wysokim") szczególnie bujnie się począł rozwijać w latach dwudziestych w USA.

Powstał na ten temat dość poważny artykuł Bertrama Reinitza "New York Faces a Hatless Fad" w "The New York Times" (September 9, 1928 r.).

Choć korzenie tego typu trendów to znacznie wcześniejsze lata.

W sieci są dostępne artykuły z ówczesnej prasy traktujące o tym zjawisku, np. w "The Evening News" (Tuesday, August, 2, 1910 r.) z San Jose w Kalifornii pt. "Many Men In San Jose Are Going Without Hats" (m.in. z podtytułem "No-Hat Clubs Are Being Formed Elsewhere").

Nasuwa się pytanie: czy chodziło im o to samo?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Akurat z nazwy gazety "Anti Top Bag" trudno wyciągnąć jakieś szczególne wnioski co do gry słów wokół wysokich kapeluszy, zważywszy że podana w rzeczonej gazecie, czyli "Stołecznym Kurierze Wieczornym" (a nie: "Stołecznym Kurierze Warszawskim"), nazwa to: "Anti Top Bat".

Edit:

A może to błąd w druku (bądź kiepski skan) i po prostu winno być: "Top Hat"? W przetwarzanym cyfrowo druku litery "B" i "H" mogą być podobne?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

A może to błąd w druku (bądź kiepski skan) i po prostu winno być: "Top Hat"? W przetwarzanym cyfrowo druku litery "B" i "H" mogą być podobne?

Może to nie jest szczyt finezji naukowych poszukiwań, ale wygooglałem hasło "top bag" - no i dostałem torby. Może w niektórych przypadkach chodzi o torby, zakładane na górę czegoś, na wierzch (np. na górną część bagażnika rowerowego - dwa razy "side bags" i raz "top bag"), ale zdecydowanie nie kapelusze.

Następnie wygooglałem hasło "top hat" i dostałem... kapelusze, zwane u nas cylindrami. Zdecydowanie Secesjonista odkrył właściwy trop !!!

Dla porządku wygooglałem także "top bat". Okazuje się, że słowo "bat", oprócz nietoperza, oznacza także bluzkę damską, rozszerzającą się ku górze, dzięki czemu szeroki bryt na wysokości ramion zastępuje rękawy, nadając sylwetce "nietoperzowaty" wygląd. A może to "top bat"?

Jutro mam zajęcia z dziewczynami ze wzornictwa, to się spytam, może coś wiedzą?

Edytowane przez jancet

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W notce prasowej było wyraźnie napisane, że chodzi o kapelusze, zatem nie chodzi o bluzkę (na marginesie: "bat" to było również określenie "prostytutki" :B): )

Problem jest z odnalezieniem tropów tej gazety i jaka jest prawidłowa nazwa.

W "The Chronicle of Hats in Enjoyable Quotes: History of Fashion Accessories Series" Idy Tomshinsky nie wspomina się o jakimś ruchu sprzeciwu w Anglii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.