Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
benkovsky

Wpływ historii na los człowieka XIX/XX w.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuję pomocy w znalezieniu przydatnych materiałów do matury. Kilka książek już posiadam, ale chciałbym, aby ktoś podzielił się swoimi pomysłami. Liczę na dobre rady, bo przeglądając inne tematy jestem zdumiony wiedzą niektórych osób :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Zdumiony?

Nieźle.

Proponuję poczytać dzieła Friedricha Wilhelma Nietzsche.

Do tego bym dorzucił jeszcze Lwa Trockiego.

Stalin był mało płodny w dziedzinie publicystyki.

Oooo widzisz - August Le Bone - Psychologia tłumu.

No i oczywiście dwa mity:

1 - Mit XIX Wieku.

2 - Mit XX Wieku.

To ostatnie spłodził Alfred Rosenberg, który późnie został mianowany ministrem wschodnich terytoriów okupowanych przez Rzeszę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A to ma być wpływ na jednostkę czy na grupy społeczne? Na naród? Temat obejmuje cały świat? Jakie książki już masz- podaj tytuły.

Ja bym polecił pamiętniki. http://fbc.pionier.net.pl/ to link do bibliotek cyfrowych.

Dam taki przykład.Gdyby nie ruchy rewolucyjne w 1905 roku i pierwsza Wojna Światowa, - to by nie było Marszałka Piłsudskiego, w takim kształcie, jaki był, a przecież człowiek miał duży wpływ na kształtowanie narodu polskiego.

Edytowane przez adamhistoryk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ma to być wstępna bibliografią, więc postanowiłem na razie polecieć na łatwiznę i wybrałem sobie 4 książki: Opowiadania Borowskiego, Medialony Nałkowskiej, Początek Szczypiorskiego i Inny świat Grudzińskiego. Jednak te książki skupiają się prawie na jednym, czyli II WŚ i pobytach w obozach. Chciałbym to urozmaicić i do maja ułożyć pracę tak, aby zostawić na sobie dobre wrażenie. Co do tematu: ma to być wpływ ogólny, musi posiadać kontrast, aby nie mówić przez 15 minut na ten sam temat. A co do literatury to chciałbym bardziej skupić się na naszej. Nie jestem aż tak oczytany. :)

Edytowane przez benkovsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

No to może jeszcze "Myśli nowoczesnego Polaka" autorstwa Romana D.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Polecam

"Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej - co prawda kończą się na roku 1914, ale obejmują wiek 19. Masz tam wpływ wojny na losy jednostki.

"Lalka" - masz tam wpływ nauki ( Wokulski i Ochocki) na świadomość człowieka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe propozycje, dziękuje.

Literatura podmiotu za mną, a teraz trudniejsza część zadania - literatura przedmiotu...

Szczerze mówiąc to nie mam pojęcia od czego zacząć: biografie, notatki, wycinki - na czym się skupić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

"Wpływ historii na los człowieka"

Ale gdzie?

W Polsce (nieistniejące formalnie), Europie, czy też na Świecie?

Bo Tak się zastanawiam czy by nie wartało dopisać przemyślenia założycieli 13 stanów Ameryki Północnej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Omów problem wpływu historii na los człowieka. Realizując temat, odwołaj się do wybranych utworów z XIX i XX wieku"

Tak brzmi mój temat, nie sprecyzowałem dokładnie. Jednak muszę skupić się tylko i wyłącznie na literaturze.

Edytowane przez benkovsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe, uwielbiam prozę Korzeniowskiego, atoli nie zauważyłem by "Jądro..." w jakiś sposób wpłynęło na społeczność XIX wieku. Można poznać szczegóły tego wpływu?

Ci do tematu, może warto sięgnąć po Hegla?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc... te osoby są mi poniekąd obce, nie wiem z której strony się do nich zabrać. Literaturę podmiotu stworzyłem i stoję od kilkudziesięciu minut, aby zacząć literaturę przedmiotu. Co tu najlepiej umieścić, proszę o konkrety :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się zastanowił nad wpływem rozwijającej się komunikacji kolejowej - Poldasie, Secesjonisto - są jakiejś lektury? Mi przychodzi do głowy "Anna Karenina", bodajże pierwszy przypadek samobójstwa pod kołami pociągu.

A pierwsze kroki kina? Przecież X Muza bardzo wpłynęła na świadomość ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Omów problem wpływu historii na los człowieka. Realizując temat, odwołaj się do wybranych utworów z XIX i XX wieku"

"Trylogia" pełno tu wpływów.

"Noce i dnie" wpływ powstania i wojna.

"Nad Niemnem" wpływ powstania i tu mamy pięknie opisane różne wpływy na różne osoby.

"Kamienie na szaniec" wpływ następnej wojny.

"Popiół i diament" rozbicie się o historię.

To na prezentację?

Jeśli tak, to tyle wystarczy a nawet zostanie.

Można też sprawdzić Tołstoja, Kossak Szczucką, Kraszewskiego...

Jest pełno takich powieści.

Można też sprawdzić poezję, taki Krasiński byłby dobry.

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się zastanowił nad wpływem rozwijającej się komunikacji kolejowej - Poldasie, Secesjonisto - są jakiejś lektury? Mi przychodzi do głowy "Anna Karenina", bodajże pierwszy przypadek samobójstwa pod kołami pociągu.

A pierwsze kroki kina? Przecież X Muza bardzo wpłynęła na świadomość ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.