Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Extreme

Nowa podstawa - nowa matura

Rekomendowane odpowiedzi

Extreme   

"Bo oni te dwie wojny jedynie pozornie przegrali." - Ale co to znaczy, że pozornie? Brak konsekwencji zachodu i Rosji?

"Na bogactwach naturalnych nie da się zbudować dobrobytu." - Jak więc bogactwa naturalne są powiązane z dobrobytem? Bo chyba jednak jakoś są, prawda?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Coś Ci będę musiał tak "na piechotę" wyjaśnić.

Historia XX wieku jest wybitnie francowata.

Jednak nie wynika to z tego, że jest najciekawsza.

Bywały ciekawsze wieki.

Czy był brak konsekwencji Zachodu i Rosji, jak to poruszyłeś.

Postaram się Ciebie zmusić do myślenia.

Istniała Rosja w... dajmy na to 1941 roku?

Ale co to znaczy, że pozornie? Brak konsekwencji zachodu i Rosji?

Co to jest według Ciebie "Zachód"?

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Extreme   

Istnieć istniała, ale jeszcze nie jako mocarstwo.

"Co to jest według Ciebie "Zachód"?" - w tym wypadku przede wszystkim Stany Zjednoczone, ale też Wielka Brytania i Francja. Państwa które na dobrą sprawę ustalają wszystko jak chcą w Europie.

Edytowane przez Extreme

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Jakie jest twoje Zdanie odnośnie Wielkiej Brytanii.

Zyskała ona na tych wojnach dwudziestowiecznych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Extreme   

Na I wojnę wydała najwięcej pieniędzy (bodajże 27,5 mld?) ze wszystkich krajów Ententy. Dla nich, z tego co wiem, żadna wojna w Europie nie była na rękę, dlatego wszystkie finansowała już od XVIIIw.. Nie umiem jakoś wywnioskować czemu, ale zdecydowanie utraciła status mocarstwa.

Krótko mówiąc - straciła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

I Wielka Brytania dołożyła jeszcze coś takiego iż dała jakieś gwarancje nienaruszalności terytorialnej dla Polski.

To jeszcze rozumiem.

Ale po co to dawała Rumunii i Turcji?

Francowate myślenie imperialne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Trafna uwaga.

Wielka Brytania i Francja nie wybierały się wyłącznie na wojnę z Rzeszą.

Kombinowali również konflikt z ZSRR.

Do tego niewiele brakowało.

Mam na myśli plany zbombardowania sowieckich złóż ropy naftowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

"Bo oni te dwie wojny jedynie pozornie przegrali." - Ale co to znaczy, że pozornie? Brak konsekwencji zachodu i Rosji?

Wprost przeciwnie. Narzucona demilitaryzacja (nawet potem lekko popuszczona) oznacza brak lub małe wydatki budżetu na wojsko, przekładające się na większe nakłady na rozwój ogólny. Jak nie masz kamienia u szyi w postaci wyścigu zbrojeń, rozwijasz się szybciej, wyprzedzając zwycięzców. Ot paradoks.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

I Wielka Brytania dołożyła jeszcze coś takiego iż dała jakieś gwarancje nienaruszalności terytorialnej dla Polski.

To jeszcze rozumiem.

Ale po co to dawała Rumunii i Turcji?

Francowate myślenie imperialne.

Aby mieć zabezpieczenie w razie ataku ZSRR na te kraje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zdecydowałem się na założenie tematu dlatego, że w tym roku będę zdawał maturę, a podstawa programowa się zmieniła. W przypadku historii zupełnie inaczej wygląda wypracowanie - po jednym temacie z każdej epoki do wyboru (razem 5). Dlatego też wybrałem sobie 2 epoki z których chciałbym się przygotować jak najlepiej - starożytność i XX wiek. Wiem, że temat dotyczący literatury już jest, ale skoro mam mniejszy zakres nauczania chciałbym przeczytać jak najwięcej książek z tych dwóch działów. Stąd pytanie: polecilibyście po około 3,4 pozycje, które wyczerpią w dużym stopniu te dwie epoki (starożytność i XX wiek)?

Jeżeli chodzi o starożytność - polecam opracowania profesor L. Winniczuk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Extreme   

"Trafna uwaga.

Wielka Brytania i Francja nie wybierały się wyłącznie na wojnę z Rzeszą.

Kombinowali również konflikt z ZSRR.

Do tego niewiele brakowało.

Mam na myśli plany zbombardowania sowieckich złóż ropy naftowej."

Czy zmierzasz do tego iż nie można powiedzieć o braku konsekwencji Zachodu i ZSRR, ponieważ te kraje ze sobą nie współpracowały, wręcz przeciwnie?

"Wprost przeciwnie. Narzucona demilitaryzacja (nawet potem lekko popuszczona) oznacza brak lub małe wydatki budżetu na wojsko, przekładające się na większe nakłady na rozwój ogólny. Jak nie masz kamienia u szyi w postaci wyścigu zbrojeń, rozwijasz się szybciej, wyprzedzając zwycięzców. Ot paradoks."

Wszystko jasne.

adamhistoryk - dzięki, poszukam i jego publikację.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jej, jej publikacji. L. Winniczuk to nikt inny jak Lidia Winniczuk. Przy czym nie wiem, czy na etapie przygotowań do matury warto brnąć w jej prace. Na Twoim miejscu autentycznie zacząłbym od tego, co dostałeś poprzednio. Skoro studenci historii uczą się z tego do egzaminu, to i na maturę wystarczy - i to z nawiązką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Extreme;

Czy zmierzasz do tego iż nie można powiedzieć o braku konsekwencji Zachodu i ZSRR, ponieważ te kraje ze sobą nie współpracowały, wręcz przeciwnie?

Państwa Europy Zachodniej próbowały się dogadać ze Związkiem Radzieckim.

To nie wyszło i stąd te gwarancje (z tyłka wyjęte).

Następnie Francja i Wielka Brytania zachowały się agresywnie wobec ZSRR.

Potem oczywiście zostali oni sojusznikami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Extreme   

Jej, jej publikacji. L. Winniczuk to nikt inny jak Lidia Winniczuk. Przy czym nie wiem, czy na etapie przygotowań do matury warto brnąć w jej prace. Na Twoim miejscu autentycznie zacząłbym od tego, co dostałeś poprzednio. Skoro studenci historii uczą się z tego do egzaminu, to i na maturę wystarczy - i to z nawiązką.

Tak to jest jak najpierw się mówi potem sprawdza... proszę o wybaczenie.

Ze Starożytności jak na dziś chyba za dużo i tak mam już do czytania, ale mam jeszcze pytanie co do publikacji z XXw. - mówiono mi, że jednymi z najlepszych autorów do cytowania na maturze są Davies i Garlicki (bo piszą o wszystkim, więc czasem można nawet powoływać się w ciemno), i rzeczywiście, pióro mają genialne, tylko otarły mi się o uszy z kolei opinie, że Davies ma masę błędów, a Garlicki jest spoko, tylko w sumie "stary komuch", co zdarza mu się podkreślać. Warto brnąć w prace tych dwóch panów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.