Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Recommended Posts

Przeglądając mapę Warszawy z roku 1935 doszedłem do wniosku, iż przedmieście południowe ( Dolny Mokotów - dzisiejsze Sielce, Sadyba, okolice alei Sobieskiego) to już raczej pola i jak mniemam łąki. A może i jakieś ogrody działkowe. Prawdopodobnie i północne obrzeża Stolicy również były obsiane polami. I takie mnie naszło pytanie - jaki procent powierzchni Warszawy stanowiły właśnie pola, łąki, nieużytki?

I pytanie drugie: co znajdowało się na terenie dzisiejszej ambasady Rosyjskiej? Chyba pola uprawne ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeglądając mapę Warszawy z roku 1935 doszedłem do wniosku, iż przedmieście południowe ( Dolny Mokotów - dzisiejsze Sielce, Sadyba, okolice alei Sobieskiego) to już raczej pola i jak mniemam łąki. A może i jakieś ogrody działkowe. Prawdopodobnie i północne obrzeża Stolicy również były obsiane polami.

Pamiętać trzeba, że na charakter części tych obszarów wpływ miały decyzje o charakterze militarnym.

Po zaprzestaniu rozbudowy Cytadeli rozpoczęto budowę podwójnego pierścienia fortów. W pasie fortecznym nie można było stawiać budynków murowanych, w obrębie tegoż pasa wchodziły: Ochota, Koło, Powązki, Marymont, Żoliborz, Wola, Szczęśliwice, pola Mokotowskie, Sielce, Czerniaków, Siekierki, a na północy - Grochów, Targówek, Saska Kępa, Bródno. Dopiero w 1911 r. złagodzono częściowo te rygory, ale i tak wyznaczono da pasy: żółty i biały. W pasie żółtym, obejmującym praskie przedpola Cytadeli nie można było stawiać budynków murowanych. Natomiast w pasie białym (przedpola żoliborskie) nie można było nie tylko stawiać budynków drewnianych, ale nawet sadzić drzew.

Nie wiem jaką mapę oglądał adamhistoryk, ale fakty są takie, że już w 1921 r. tzw. peryferia południowe (Czerniaków, Grochów, Mokotów, Sielce) jeśli chodzi o zatrudnienie przedstawiały się tak:

35.2% przemysł

9,6% handel i ubezpieczenia

8,9% służba publiczna i wolne zawody

6,3% rolnictwo

4,4% służba domowa.

Ogólnie w ówczesnej Warszawie z zajęć pozarolniczych utrzymywało się 86,2% ludności, 4,5% ze środków typu: emerytury, renty, rentierzy (bez właścicieli domów), żebracy.

Pomysł, że 38 135 mieszkańców Mokotowa (w grudniu 1931 r.) i Sielc 17 573 pracowało na roli jest dziwnym?

I takie mnie naszło pytanie - jaki procent powierzchni Warszawy stanowiły właśnie pola, łąki, nieużytki?

W 1935 roku?

I pytanie drugie: co znajdowało się na terenie dzisiejszej ambasady Rosyjskiej? Chyba pola uprawne ...

W XIX wieku to rogatki, potem szyny kolejowe... no nie wiem czy akurat pola uprawne, raczej zielone nieużytki. Rejon w pobliżu ambasady znany był akurat z działających wcześniej licznych cegielni umieszczanych przy tamtejszych gliniankach, czego pamiątką jest dzisiejsze Morskie Oko.

Share this post


Link to post
Share on other sites
poldas   

Część terenów zajmowanych obecnie przez ambasadę Federacji Rosyjskiej należała niegdyś do GISZ (Generalny Inspektorat Sił Zbrojnych).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wystarczy skorzystać z opracowań statystycznych - w czym problem z wyliczeniem jaki % to nieużytki czy pola uprawne?

A można poznać link do owej mapy?

Share this post


Link to post
Share on other sites
poldas   

Z przedwojennej WIG-ówki nie uzyskamy informacji czy ktoś tam sobie buraki, albo ziemniaki uprawiał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Część terenów zajmowanych obecnie przez ambasadę Federacji Rosyjskiej należała niegdyś do GISZ (Generalny Inspektorat Sił Zbrojnych).

Niegdyś? A dokładniej - kiedy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do ambasady...

"Aleja Szucha w Warszawie, głęboko zakodowana w mojej pamięci, ma dwa krańcowo różne oblicza.

Pierwsze - to szczęśliwe w moim życiorysie dziecięce lata okresu międzywojennego i codzienna trasa prowadząca Traktem Królewskim z mojego rodzinnego domu przy ul. Belwederskiej 49 do Szkoły Powszechnej nr 98".

/S. Bartczak "Mieszkałem niedaleko al. Szucha", za: www.gazetalubuska.pl/

Pozostaje pytanie jak zmieniała się numeracja i jakiej używał autor tych wspomnień?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przed 1918 rokiem w Warszawie obowiązywała numeracja według rosyjskich wzorów, a po odzyskaniu niepodległości - była jakowaś reforma?

A co do samego budynku ambasady, znalazłem takową info:W 2010 roku minęło 55 lat od momentu powstania gmachu Ambasady Rosji w Polsce.

Poczynając od roku 1922 Ambasada ZSRR znajdowała się w hotelu „Rzymski” przy ul. Trębackiej, zaś w grudniu 1924 roku dla potrzeb dyplomacji radzieckiej nabyto nowy lokal przy ul. Poznańskiej 15. W czasach wojny został częściowo zniszczony i wymagał odbudowy, dlatego w ciągu ponad 10 lat (1945-1955) przedstawicielstwo radzieckie mieściło się w budynku spółdzielni mieszkaniowej przy Al. Szucha 2/4.

Na początku lat 50-tych podjęto decyzję o budowie nowego gmachu Ambasady. Polskie władze przeznaczyły na te cele leżącą niedaleko parku Łazienki działkę znajdującą się między ulicami Belwederską, Klonową, Spacerową oraz Zawrotną. Do terytorium Ambasady włączono część działki, gdzie mieścił się pałacyk Ministerstwa obrony Polski oraz odcinek kolei wąskotorowej „Belweder”, która się znajdowała tam przed wojną. ( za: www.rusemb.pl )

Edited by adamhistoryk

Share this post


Link to post
Share on other sites

I jest to mapa z 1935 roku?

A jak adamhistoryk określił na niej co jest polem uprawnym?

Owszem z 1935.Można kliknąć rózne daty. Stwierdziłem naocznie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że było szereg zmian w numeracjach, np. w 1935 r. odwrócono na niektórych ulicach numerację domów.

Część ostatnich wpisów przeniesiono do nowego tematu:

"Stosowanie kostki drewnianej do budowy powierzchni ulic".

secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.