Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tomasz N

Gdzie odnotowuje się formę: "dekorz"?

Recommended Posts

poldas   

Ale co Ty godosz o dekorzach?

To gwora (gwara) jest i tyle.

Pytanie za piątkę;

Co to jest "szlajfa"?

Pewnego kolesia w Szymbarku (Małopolska) tak przezywano.

Tyczy się to pewnego urządzenia i czynności z tym związanej.

poldas   

Wpis Poldasa jest nieodłącznym elementem tego tematu.

Nie kombinuj, tylko pytaj.

Wtedy się douczysz tego, co w internecie nie znajdziesz.

Co to jest "kosa", "rozwora", "wiśta", "hetta" i "pyrr".

Tomasz N   

No to w takim razie nie mam więcej pytań. Tylko jedna uwaga, sporo nazw zawodów w języku polskim wywodzi się z niemieckiego i forma dekarz i forma dekorz ma wspólny źródłosłów jakim jest niemiecki decker, zatem coś innego musiało spowodować, ze u was pojawiła się forma dekorz.

Akurat wpis "Cyferek" wraca nas do punktu wyjścia. Bo dekorz raczej nie wywodzi się wprost z decker, a jest ześlązaczonym polskim germanizmem dekarz. Wpływ Galicji na gwarę Śląska Cieszyńskiego jakiś był, jakby nie patrzeć określenie gorol, czyli zniekształcone góral ( też na przedostatnie o), stamtąd przyszło. Na pruskim Śląsku, bez tych kontaktów, jest czyste dosłowne dachdeker.

I teraz pojawia się pytanie czy to utrwalona wcześniej forma, czy też zgrabna samoróbka Tyberiusza, co sugeruje Secesjonista. Tego nie jestem w stanie rozstrzygnąć i według mnie bez wizyty w Książnicy się nie obejdzie.

Edited by Tomasz N

Wpis Poldasa jest nieodłącznym elementem tego tematu.

Że nieodłącznym - zgoda, tylko nijak się ma do kwestii z tematu.

A ten jest całkiem prosty, tyczy się formy: "dekorz".

Nie kombinuj, tylko pytaj.

Wtedy się douczysz tego, co w internecie nie znajdziesz.

Proponuję nie zagłębiać się w kwestię stanu mej wiedzy jak i jej źródeł.

Co to jest "kosa", "rozwora", "wiśta", "hetta" i "pyrr".

Nie sądzę by rozwikłanie znaczenia i pochodzenia "pyrr" mogło nas zbliżyć do objaśnienia

kwestii "dekorz".

Kolejne wpisy niezwiązane z tematem będą usuwane, jest temat o gwarze, gdzie można kontynuować

tego typu dywagacje:

Gwara - zapomniane znaczenia, szczególne perełki językowe

11914   

No to w takim razie nie mam więcej pytań. Tylko jedna uwaga, sporo nazw zawodów w języku polskim wywodzi się z niemieckiego i forma dekarz i forma dekorz ma wspólny źródłosłów jakim jest niemiecki decker, zatem coś innego musiało spowodować, ze u was pojawiła się forma dekorz.

Akurat wpis "Cyferek" wraca nas do punktu wyjścia. Bo dekorz raczej nie wywodzi się wprost z decker, a jest ześlązaczonym polskim germanizmem dekarz. Wpływ Galicji na gwarę Śląska Cieszyńskiego jakiś był, jakby nie patrzeć określenie gorol, czyli zniekształcone góral ( też na przedostatnie o), stamtąd przyszło. Na pruskim Śląsku, bez tych kontaktów, jest czyste dosłowne dachdeker.

I teraz pojawia się pytanie czy to utrwalona wcześniej forma, czy też zgrabna samoróbka Tyberiusza, co sugeruje Secesjonista. Tego nie jestem w stanie rozstrzygnąć i według mnie bez wizyty w Książnicy się nie obejdzie.

Chyba do genezy nie dojdziemy. Na kolejarza jeden powie kolyjorz a drugi ajzynbaniok. Zwróć jednak uwagę iż na Warmii, nawet pisownia jest podobna i pytanie czy z polskiego czy z niemieckiego. Śmiem twierdzić iż jednak z niemieckiego.

Akurat nazwa tego zawodu jest bardzo podobna w obu językach dlatego chyba nie ma o co kruszyć kopii. Dla jednego dekarz dla innego dekorz, grunt aby nic nie ciekło.

Edited by 11914

Tomasz N   

Może to nie do końca sprawa historyczna ale co rozumiesz przez jedno i dwuelementową obróbkę ?

Jak najbardziej historia techniki. Pogrzebałem w sieci i znalazłem zdjęcie opuszczonego domu z Wisły-Jawornika ze Śląska Cieszyńskiego:

WJ1.jpg

Powiększyłem komin:

WJ1-1.jpg

Jak widać spod gontu na komin wchodzi jeden kawałek blachy, wkuty górną krawędzią w komin.

W dwuczęściowej obróbce blacha ta nie jest wkuta w komin, przylega do niego, nakryta dodatkową listwą wkutą w komin:

obr%2520komina%2520dwuelementowqa.jpg

Edited by Tomasz N

11914   

Może to nie do końca sprawa historyczna ale co rozumiesz przez jedno i dwuelementową obróbkę ?

Jak najbardziej historia techniki. Pogrzebałem w sieci i znalazłem zdjęcie opuszczonego domu z Wisły-Jawornika ze Śląska Cieszyńskiego:

WJ1.jpg

Powiększyłem komin:

WJ1-1.jpg

Jak widać spod gontu na komin wchodzi jeden kawałek blachy, wkuty górną krawędzią w komin.

W dwuczęściowej obróbce blacha ta nie jest wkuta w komin, przylega do niego, nakryta dodatkową listwą wkutą w komin:

obr%2520komina%2520dwuelementowqa.jpg

Mam jak na ostatnim zdjęciu ale gdy to oglądam to straszne wspomnienia wróciły. A przyczyna okazała się banalna i leżała po stronie miejscowych fachowców, których wezwałem na cito aby mi domu nie zalewało. Pogorszyli zamiast poprawić i dekarzami, dekorzami czy dachdekerami bym ich nie nazwał.

gregski   
W dwuczęściowej obróbce blacha ta nie jest wkuta w komin,

Jak na mój gust to jest opierzenie "w kant" czteroczęściowe (ale dekarstwem zajmowałem się dawno bo na studiach i mogę się mylić).

Tomasz N   

Komin ma najczęściej cztery ściany do obrobienia, więc cztery części są zawsze. Umówmy się, że chodzi o elementy w pionie, czyli dwuelementowa jest ta "piętrowa".