Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
krisuuu

Argentyna po 1945 roku - niewyjaśniony problem

Rekomendowane odpowiedzi

krisuuu   

Witam serdecznie,

Jestem tutaj u Was na forum, ponieważ dręczy mnie już pewna sprawa od bardzo długiego czasu, mianowicie chodzi o Argentynę po 1945 roku, czyli napływ emigrantów z Europy oraz byłych zbrodniarzy wojennych z III Rzeszy. Przejdę do sedna, w Argentynie zdecydowana większość jest rasy białej, praktycznie rasy czarnej można szukać ze świeczką w ręku i to jest spowodowane właśnie falą emigrantów z Europy, ale dlaczego w Argentynie wszyscy mają normalne nazwiska? Żadnych Mullerów, Schmidtów, Schneiderów, każdy ma normalne, hiszpańskie nazwisko, nawet nie spotkałem się z sytuacją, żeby jakiś Argentyńczyk miał Niemieckie korzenia..

Głupie przykłady, patrzę na skład Argentyny na mundialu, nazwiska: Fernandez, Mascherano, Messi, Di Maria, Romero, Aguero wszystko ok, patrzę na telenowelę Zbuntowany Anioł i nazwiska aktorów, Natalia Oreiro, Facundo Arana, Arturo Maly wszystko ok.. No więc gdzie się podziały Niemieckie "zasiewy"? Przecież od 1945 roku żyło może z 2 pokolenia, więc nie aż tak dużo, a nie wierzę, że Niemieccy zbrodniarze ciągle ukrywali się w górach i nie współżyli z tamtejszymi pięknymi kobietami.

Czy ktoś może mi wytłumaczyć mój problem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej występują, natomiast na ogół zmienia się imiona, wystarczy zajrzeć do "Argentinische Tageblatt" - Stefan Kuhn, Roxana Alemann.

Jeśli chodzi o piłkarzy np.: Rodolfo Fischer, Claudio Graf, Gabriel Heinze, René Houseman, Gabriel Schürrer.

Wspomnieć można: Maria Luisa Bemberg, Carlos Reutemann, Milagros Schmoll, Cristina Kirchner, Santiago Lange itd.

/za: en.wikipedia.org - German Argentine/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
krisuuu   

Jeżeli chodzi o zmianę nazwisk, to akurat moja mama mnie naprowadziła na ten trop i z tym się zgadzam całkowicie, ale najbardziej zastanawiający jest fakt, że w dzisiejszych czasach praktycznie żaden Argentyńczyk nie ma Niemieckich rysów twarzy. Znam bardzo wiele osób urodzonych w Argentynie, bardziej gwiazdy filmowe i żadna z nich nie ma takich typowych Niemieckich rysów twarzy, a przecież po 1945 roku wyemigrowało kilkaset tysięcy żołnierzy i oficerów z Niemiec albo i nawet więcej. Praktycznie każdy jest biały i ma europejskie rysy twarzy (hiszpańskie, włoskie) i dziwi mnie to okropnie, ponieważ wokół tylu Państw takich jak chociażby Brazylia, gdzie jest bardzo wiele osób posiadających czarną skórę, w Argentynie zachowała się ta europejska domieszka.. Jak to możliwe?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak już wskazałem - nazwiska niemiecko-brzmiące jednak istnieją, zatem nie wiem o jakiej zmianie nazwisk mowa.

Nie wiem co to są "niemieckie rysy twarzy" - zatem tu nie pomogę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
krisuuu   

No tak, można wymienić parę takich przypadków, a bardziej ludzi, którzy mają Niemieckie nazwiska, ale myślałem, że to będzie dosyć globalny problem w Argentynie i że ilość takich osób będzie stanowiła znaczny procent, a z tego co się orientuję, to takich osób jest mniej niż ćwierć procenta całej populacji w Argentynie.

Niemieckie rysy, czyli brzydkie, ostre rysy, kontury twarzy.

Typowy Niemiec:

Oliver-Kahn-slams-Germany-after-Euro-2012-semi-final-exit-167632.jpg

Znajdź mi jakiegoś znanego Argentyńczyka, która ma chociaż w połowie podobne rysy twarzy :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze Argentyna obok USA była swego czasu krajem, który przyjmował najwięcej emigrantów, stąd i ów kraj nazywa się "tyglem", wobec tego ja nie miałbym odwagi pokusić się o wskazywanie jakie to "rysy twarzy" przeważają w tym kraju. A na podstawie filmów tym bardziej, z filmów w stylu soap opera itp. to ja mógłbym wysnuć wniosek, że Amerykanki to przeważnie szczupłe "ciacha", co nie do końca jest prawdą.

Nie wiem o jakim globalnym problemie jest mowa, jak krisuuu wejdzie sobie na angielską wiki, na hasło: "Ethnography of Argentina" to jak najbardziej na zamieszczonym tam zdjęciu odnajdzie tego typu blondynów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
krisuuu   

Jeżeli chodzi o zdjęcie na wiki, to akurat jest to obrazek przedstawiający Niemieckich Argentyńczyków z Crespo i to jest właśnie ten minimalny procent ludzi posiadających Niemieckie korzenie.

A na podstawie filmów tym bardziej, z filmów w stylu soap opera itp. to ja mógłbym wysnuć wniosek, że Amerykanki to przeważnie szczupłe "ciacha", co nie do końca jest prawdą.

Zgodzę się w 100%, ale jak mi wytłumaczysz to, że w Argentynie jest tak duży odsetek białej rasy? Ok, emigracja z Europy, ale czy Brazylijczycy i Chilijczycy mają zakaz wjazdu do Argentyny? Dodatkowo kraj jest w centrum kontynentu, w którym dominuje rasa czarna i pochodna do niej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Powtórzę po raz kolejny;

Argentyna nie jest w centrum kontynentu.

Edytowane przez poldas

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdyby krisuu zadał sobie trud przeczytania, choćby tego co podsunąłem, to nie pisałby takich dziwnych rzeczy:

"... centrum kontynentu, w którym dominuje rasa czarna i pochodna do niej".

Wiedziałby, że odsetek Afrykanów spadał z 19% populacji (1857 r.) do 1% obecnie, a jak zada sobie ów wspomniany trud to pozna przyczyny tegoż spadku.

A Metyski stanowią ok. 8,5% - głównie w prowincjach północnych. Ludność tubylczą w znaczącym zakresie zdziesiątkowały choroby.

Pochodną tego były zmiany w prawie z 1853 r. umożliwiające tak dużą emigrację. Emigracja np. z 1880 r. sprawiła podwojenie ludności kraju, to niby co ma dziwić odsetek "białej rasy"?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Żadnych Mullerów, Schmidtów, Schneiderów, każdy ma normalne, hiszpańskie nazwisko, nawet nie spotkałem się z sytuacją, żeby jakiś Argentyńczyk miał Niemieckie korzenia..

Nie każdy zdarzają się nienormalne polskie nazwiska vide : Norberto Eduardo Gryczman, Kit Laszcz ( z Asociación Polaca de Córdoba ), byl tez Ignacio Domeyko :blink:

Co do zaś ( Mullerów, Schmidtów, Schneiderów ) mój sp Dziadek nazywał się Kreitz ( po 1945 Kreitc , Kreic , po 1956 Kreitz z powrotem ) i tez mu tłumaczyli ze ma nienormalne nazwisko i trzeba zmienić :blink:

Edit :

po 1945 chyba Kraic ??? Niestety nie mogę sp Dziadka już o to spytać , ale faktycznie dwa razy "spolszczał" nazwisko :B):

Co do :

nie spotkałem się z sytuacją, żeby jakiś Argentyńczyk miał Niemieckie korzenia

tu masz szanse Deutschargentinier spotkać :

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0CDIQFjAC&url=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FGerman_Argentine&ei=9DHUU-y6EsStPP2_gTA&usg=AFQjCNHrepErYsCJo_n08VTZsndcGdZLLw&sig2=H5ivgYVtYZifrLMueMYy8A&bvm=bv.71778758,d.ZWU

Dziwne piszą ze populacja takowych to 3 000 000 :o

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wyciąganie wniosku z brzmienia nazwiska często prowadzi na manowce: Juan Esnáider, Ernesto Tornquist to właśnie Niemcy z Argentyny.

Idźmy dalej Sergio Denis czyli Héctor Omar Hoffmann - Hiszpan? Arab? Niemiec? Ano Niemiec.

I moje ulubione: Stella Maris Bobb - jak najbardziej argentyńska Niemka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wyciąganie wniosku z brzmienia nazwiska często prowadzi na manowce:

Szanowny Secesjonisto święta racja , abstrahując od Argentyny dwa przykłady z polskiego podwórka :

Władysław Anders

Juliusz Bursche

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do:

"... ale czy Brazylijczycy i Chilijczycy mają zakaz wjazdu do Argentyny?".

Nie mają, tekst co prawda po hiszpańsku, ale łatwy do zrozumienia i przetłumaczenia:

"Los inmigrantes latinoamericanos

La inmigración latinoamericana es la mayoritaria desde mediados del siglo XX y está transformando la composición étnica de Argentina.

La inmigración limítrofe siempre existió: según el INDEC (Instituto Nacional de Estadística y Censos), desde 1869 hasta hoy se mantuvo aproximadamente en un 15 % de la población del país. A partir de la segunda mitad del siglo XX se constituyó en la inmigración mayoritaria. Hasta lo años sesenta la inmigración proveniente de países fronterizos estaba fundamentalmente relacionada con las economías regionales de las zonas fronterizas: paraguayos con las cosechas de algodón y yerba mate del Nordeste argentino (NEA); bolivianos con las cosechas de tabaco y caña de azúcar en el Norte argentino (NA) y horticultura en Mendoza y provincia de Buenos Aires ; chilenos con la esquila , la recolección de frutas y el petróleo en la Patagonia . 68 Estas migraciones, generalmente temporarias y limitadas a los espacios fronterizos comunes, tuvieron un impacto relativamente menor en la composición étnica de la población argentina.

Desde los años sesenta, con la crisis de las economías regionales la inmigración fronteriza comenzó a dirigirse principalmente hacia el Gran Buenos Aires , donde se encuentra alrededor del 35 % de la población nacional, impactando de manera mucho más acentuada en la composición étnica de la población.

La comunidad boliviana es la primera en cantidad de extranjeros (3 500 000, censo 2001) totalizando entre doce y trece millones y medio de descendientes que se distribuyen en las grandes ciudades del país. Se trata de un colectivo con muy alta composición étnica indígena, principalmente aymara .

La comunidad paraguaya es la segunda que cuenta con la mayor cantidad de extranjeros (2 000 000, Censo 2001), totalizando entre un doce y medio y quince millones de descendientes, que residen principalmente en el Gran Buenos Aires . Se trata de un colectivo que habla generalizadamente el idioma guaraní ya su vez tiene una composición étnica ampliamente mestizada mayoritariamente indígena-guaraní, europea y española-colonial.

La comunidad chilena es la cuarta en cantidad de extranjeros. Según el censo del 2010, había 211 147 chilenos radicados en Argentina. 69 Más de la mitad de la comunidad se concentra en las provincias patagónicas.

La comunidad uruguaya es la séptima comunidad y cuenta con 118 000 inmigrantes, la mayoría residiendo en Buenos Aires, que significan casi un 5 % de la población total del Uruguay.

La comunidad peruana es relativamente reciente pero está creciendo aceleradamente. Alcanza los 100 000 inmigrantes, pero extraoficialmente se habla de 240 000 y residen principalmente en la Ciudad de Buenos Aires . Se trata de un colectivo con muy alta composición étnica indígena, principalmente quechua

Por otro lado, la comunidades brasileña y colombiana son muy pequeñas, alcanzando de 90 000 a 95 000 inmigrantes cada una y la gran mayoría residiendo en Buenos Aires . Existen también otras pequeñas comunidades latinoamericanas entre las que se destacan los ecuatorianos, dominicanos, venezolanos, mexicanos y cubanos.

Finalmente, hay pequeñas comunidades de Centroamericanos, en especial proveniente de Panamá y Costa Rica , la mayoría de estos son estudiantes universitarios que ingresan al país para realizar estudios de grado y post-grado, muchos regresan a su país de origen, mientras que otros consiguen oportunidades laborales fácilmente, gracias al dominio de un segundo idioma".

/za: es.wikipedia.org - Composición étnica de Argentina/

Jak widać przyjeżdżają.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.