Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Smugler

70. rocznica wybuchu Powstania

Rekomendowane odpowiedzi

Smugler   

Poniżej wykaz uroczystości oficjalnych. Jako, że wybieram się do Warszawy w tychże dniach (31,01), proszę o informacje n/t wszystkich wydarzeń o jakich macie informacje a związanych z 70. rocznicą wybuchu Powstania. Z

RAMOWY PLAN

OBCHODÓW 70. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

(stan na 14 kwietnia 2014 roku)

Wtorek, 29 lipca 2014 r.

godz. 10.30 - uroczystość przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”.

Park im. Żołnierzy Żywiciela przy ul. Ks. Jerzego Popiełuszki.

Środa, 30 lipca 2014 r.

godz. 11.00 - spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim i Prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. Uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta RP.

Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

godz. 18.00 - spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydent m.st. Warszawy

Hanną Gronkiewicz-Waltz.

Ratusz, plac Bankowy.

Czwartek, 31 lipca 2014 r.

godz. 12.00 - uroczysta Sesja Rady Miasta – Zamek Królewski, Sala Balowa.

godz. 18.00 – uroczysta msza św. i apel poległych – pl. Krasińskich przy pomniku Powstania Warszawskiego.

Piątek, 1 sierpnia 2014 r.

godz. 10.00 - uroczystość przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944”.

Park im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, ul. Odyńca,

Marsz Mokotowa – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej.

godz. 11.30 - uroczystość sadzenia drzewa w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (Ogród Saski),

godz. 12.00 – uroczystość złożenia wieńców przed Gróbem Nieznanego Żołnierza,

godz. 13.00-13.45 – składanie kwiatów przy pomniku gen. Stefana Roweckiego „Grota”, u zbiegu ul. Chopina i Al. Ujazdowskich,

godz. 14.00 – uroczystość przy pomniku Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, ul. Wiejska.

godz. 16.00-16.45 - składanie kwiatów na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Verte

godz. 17.00 – Godzina „W”- oddanie hołdu Powstańcom, pomnik Gloria Victis, Cmentarz Wojskowy na Powązkach,

godz. 19.30 - uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945”. Modlitwa ekumeniczna. Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli.

Po uroczystości - złożenie kwiatów przed pomnikiem Szarych Szeregów.

godz. 21.00 – rozpalenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego, ul. Bartycka

Wtorek, 5 sierpnia 2014 r.

godz. 18.00 - uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50. tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego, Skwer Pamięci u zbiegu ul. Leszno i al. Solidarności.

Czwartek, 2 października 2014 r.

godz. 18.00 - zagaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego – zakończenie obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, ul. Bartycka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ukazał się nowy numer "Stolicy" w całości poświęcony powstaniu, a w nim artykuły znanego nam Albinosa zatytułowane "Umrzeć za książki" i "Po kapitulacji".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Ukazał się nowy numer "Stolicy" w całości poświęcony powstaniu, a w nim artykuły znanego nam Albinosa zatytułowane "Umrzeć za książki" i "Po kapitulacji".

Nic tylko pogratulować Sebastianie!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Dzięki Marcinie. Z takich rocznicowych wydawnictw na pewno poleciłbym jeszcze "Poradnik historyczny" "Polityki". Jerzy Kochanowski, Grzegorz Jasiński, Andrzej Chmielarz, Piotr Majewski, Janusz Marszalec, Norbert Bączyk i jeszcze parę znanych nazwisk. Nie będę ukrywał, że i ja coś tam skrobnąłem (Powstanie w listach żołnierza Kedywu oraz Stres wszechobecny).

Ufam, że tak wydawnictwo "Polityki", jak i najnowszy numer "Stolicy", przypadną czytającym do gustu. Moim skromnym zdaniem jest w obu tytułach sporo ciekawych materiałów (przez wrodzoną i znaną na forum skromność wyłączam z tej oceny moje teksty).

Tymczasem w poniedziałek w Faktycznym Domu Kultury (ul. Gałczyńskiego 12):

http://www.instytutr.pl/cmsms/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=771&cntnt01origid=56&cntnt01returnid=62

Jeśli ktoś nie czytał książki, to ma czas zapoznać się do poniedziałku z wywiadem: http://wyborcza.pl/duzyformat/1,139823,16367910,Kolumb_rocznik_23__Rozmowa_ze_Stanislawem_Likiernikiem.html

Prywatnie jestem zdania, że Made in Poland to jeden z 2-3 najważniejszych tytułów jakie ukazały się bądź ukażą w tym roku na półkach z literaturą okupacyjno-konspiracyjno-powstańczą.

Kontynuując wątek OD "A" i dotykając już samych uroczystości rocznicowych: http://www.zw.wp.mil.pl/pl/1_3329.html

To we wtorek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja nie gratulowałem, bo chyba dla Albinosa związanie się ze "Stolicą" to chyba coś trwałego i jak mniemam często będą się pojawiać tam jego teksty i pojawiały się już wcześniej - zatem musztarda...

Gratulować można publikacji: pierwszej, bądź szczególnie ciekawej - te "artykuły już w pewien sposób znałem" z naszego forum.

Ja zatem z gratulacjami poczekam na książkę typu: "Człowiek, polonista, nauczyciel, powstaniec - rzecz o...".

W tym chyba najtrudniejszym będzie: "Człowiek".

A by być w temacie, będą nowe wzory koszulek: trzy kolory, różne wzory dla różnych kolorów - kto chętny zakupi.

Ja tradycyjnie nabyłem czarną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Gratulować można publikacji: pierwszej, bądź szczególnie ciekawej - te "artykuły już w pewien sposób znałem" z naszego forum.

Ja zatem z gratulacjami poczekam na książkę typu: "Człowiek, polonista, nauczyciel, powstaniec - rzecz o...".

W tym chyba najtrudniejszym będzie: "Człowiek".

Tzn. nie jestem tak wysublimowany. Za co przepraszam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że Albinos często pisuje do "Stolicy" i z ciekawością jego artykuły czytam, ale oczekuję odeń czegoś większego - bo go na to stać.

Wysublimowanie nie ma nic tu do rzeczy: ja po prostu częściej mam w ręku "Stolicę" niźli bavarsky. Stąd jego artykuły są dla mnie oczywistością.

Atoli oczywiście gratuluję, ale czekam na książkę, bo szkoda by było, gdyby te informacje zebrane przez Albinosa o Wiwatowskim poszły w niebyt.

Co wiąże się się z obchodami: jakie granty można uzyskać w tym temacie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Grantów do uzyskania trochę jest (choć nie szukałem ich w związku z rocznicą). Jak na początku bieżącego roku interesowałem się tym, to znalazłem kilka ciekawych propozycji. Jednakże żeby ubiegać się o nie trzeba mieć już jako takie pojęcie o tym, na co chce się wydać fundusze - a przede wszystkim, jakie to orientacyjnie powinny być pieniądze. Najpierw więc chciałbym mieć rzecz napisaną w przeważającej części. Niemniej zamierzam w tym roku przygotować wnioski.

A za gratulacje dziękuję - ufam, że jest też za co je składać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

O 17 zwyczajowo w różnych częściach Polski wyją syreny. Ujęła mnie informacja co zrobić jeśli jest się poza wielkimi aglomeracjami.

Wystarczy włączyć alarm w telefonie. I tak zrobić należy. Bez względu na ocenę tego zrywu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nic tylko pogratulować Sebastianie!!

Jak wyżej , jest ww artykuł dostepny w sieci ?

To znaczy, że Albinos często pisuje do "Stolicy" i z ciekawością jego artykuły czytam, ale oczekuję odeń czegoś większego - bo go na to stać.

Wysublimowanie nie ma nic tu do rzeczy: ja po prostu częściej mam w ręku "Stolicę" niźli bavarsky. Stąd jego artykuły są dla mnie oczywistością.

Atoli oczywiście gratuluję, ale czekam na książkę, bo szkoda by było, gdyby te informacje zebrane przez Albinosa o Wiwatowskim poszły w niebyt.

Co wiąże się się z obchodami: jakie granty można uzyskać w tym temacie?

Szanowny Secesjonista ma te przewagę . ze wie kim wybitny znawca Powstania Warszawskiego jest w realu , niestety znam jedynie imię Albinosa , i gdybym zechciał zapoznać się z jego artykułem , lub nabyć książkę naszego forumowego Kolegi ( oby napisał . o ile nie uczynił tego wcześniej ), było by się trudno tu pokierować wiedza z forum .

Edytowane przez lancaster

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ (z racji podpisanych artykułów na naszym portalu) nie jest to raczej tajemnicą, zatem nie będzie raczej niedyskrecją jak napiszę, że artykuły napisał Sebastian Pawlina, oby rychło autor również książki.

Z tego co się orientuję "Stolica" nie jest dostępna w sieci, ale bez trudu można ją w wielu punktach kupić, raptem 12 pln.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

O żadnej niedyskrecji nie może być mowy - tego jak się nazywam nie ukrywam, a ustalenie tego przy lekturze moich wpisów nie powinno stanowić większego problemu. "Stolica" faktycznie w sieci nie udostępnia swoich tekstów. Choć na stronie internetowej można znaleźć wersje pdf wszystkich numerów z rocznika 2012. Co do wielu punktów - owszem, w Warszawie. Wiem, że do paru miejsc poza Warszawą również do znalezienia w empikach. Niestety nie wiem, jakie możliwości w tym zakresie ma lancaster. Niemniej można i drogą elektroniczną nabyć konkretne wydania (choć sam nigdy tego nie robiłem): http://www.egazety.pl/ekbin/e-wydanie-stolica.html

Zamykając wątek przejęcia przez Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie tradycji Oddziału Dyspozycyjnego "A" Kedywu OW AK:

http://www.zw.wp.mil.pl/pl/1_3334.html

http://www.zw.wp.mil.pl/pl/4_208.html

Nie ukrywam, że parę razy się wzruszyłem, a i uśmiech zawitał na moje oblicze kiedy wspomniano i o Tadeuszu Wiwatowskim. Spotkanie ze Stanisławem Likiernikiem i Stanisławem Aronsonem zaś... cóż, słów brak.

PS Wprawne oko wypatrzy mnie na paru zdjęciach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.