Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
KaeSiak93

Węgrzy czy Rumunia?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Jest to mój pierwszy wpis tutaj. Od jakiegoś czasu sprzeczamy się ze znajomym o to, kogo Polska (patrząc na historię) powinna wybrać na ewentualnego sojusznika w dzisiejszych czasach - Węgrów czy Rumunie. Jako, że nie znam dokładnie historii oby Krajów zwracam się z prośbą do Was - czy te Kraje popełniły wobec Polski jakieś zbrodnie, jak wyglądają kontakty na tle historycznym Polski z Węgrami i z Rumunią, czy były jakieś konflikty między Polakami a któymś z tych Krajów? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo, źle to może ująłem - chodzi mi o okres II W.Ś. plus kilka lat przed wybuchem i po zakończeniu. O kontakty w tamtych czasach.

Ze znajomym jest "konflikt" o to, kogo z tej dwójki - patrząc na historię w okresie II W.Ś. - powinniśmy dziś wybrać na ewentualnego sojusznika.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zatem temat tyczy się: dziś (przy uwzględnieniu przeszłości), stąd go przenoszę.

A jakiego charakteru miałby to być sojusz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, przepraszam za pomylenie działów. Chodzi mi ogólnie o sojusz. Nie na przykład sojusz militarny czy gospodarczy lecz chodzi mi o takie ogólne ujęcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W czasie II W.Ś. łączyło Nas coś z którymś z tych Krajów? Znane są słynne słowa "Prędzej wysadzę swoje własne linie kolejowe, niż wezmę udział w inwazji na Polskę" premiera Węgier- jakiś sojusz? Słyszałem, że "Rumunia pomagała Polsce w czasie II W.Ś. nawet bardziej niż Węgrzy" - czy to prawda? Jeśli tak to jak ta pomoc wyglądała? Prawdą jest też to, że byliśmy związani z Rumunią paktem anty-sowieckim w '39?

Być może dla wielu osób są to śmieszne pytania bądź rzeczy oczywiste, jednak ja nic na ich temat nie wiem, a bardzo mnie zainteresował temat kontaktów Polaków z tymi krajami. Wolę zapytać ludzi którzy się tym interesują, niż szukać bo internecie, bo wiem, że tutaj dostane konkretną odpowiedź. A w sieci jest jak jest - znaleźć można wiele głupot i fałszywych informacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

Słyszałem, że "Rumunia pomagała Polsce w czasie II W.Ś. nawet bardziej niż Węgrzy" - czy to prawda?łszywych informacji.

A gdzie to było słyszane?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Słyszane to było kilkukrotnie w dyskusji od różnych osób. Nigdzie nie znalazłem żadnych informacji na ten temat dlatego tu jestem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy pomagali, niektórzy przeszkadzali, mowa tu o Rumunach w 1939 roku.

Atoli warto samemu zapoznać się z ówczesnymi polskimi reakcjami i oczekiwaniami, IPN (co by o nim nie sądzić) wydał przecież opasłe tomy o Polakach w Rumunii. Warto zajrzeć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Tak szczęśliwie się złożyło, że jesteśmy w sojuszu (militarnym, gospodarczym, kulturalnym) zarówno z Węgrami, jak i z Rumunią, więc temat jest albo o tym, co by było gdyby, albo w kim upatrywać bliższego współpracownika w ramach NATO i UE.

Węgry - jeśli chodzi o dziś, Rumunia jest zbyt słabym partnerem.

A pod jakim względem Rumunia jest tak słabsza od Węgier.

Terytorium większe, ludzi więcej, PKB większe, no i rośnie, a Węgrom spada. Węgrzy mają większe bezrobocie, ale to akurat liczy się na opak.

Oczywiście PKB na łebka na Węgrzech znacznie większe, niż w Rumunii, choć ostatnio nieco niższe, niż u nas. Zapewne to dzięki fatalnym rządom tego sprzedawczyka Tuska, który zdradził naszych bratanków. No i w eksporcie Węgry górują. Ale deficyt budżetowy za 2012 rok na łebka na Węgrzech gorszy, niż w Rumunii. Dane za Eurostatem.

Geopolitycznie Rumunia znacznie ważniejsza i nam bliższa, niż Węgry. Choć formalnie nie graniczy z Rosją, ale Rosjanie maja swoje wpływy między Prutem a Dniestrem, czyli w Republice Mołdawii. Już udało im się oderwać od tej republiki Naddniestrze, gdyby w jakiś sposób rosyjscy stronnicy zdobyli władzę w Kiszyniowie - a sposób legalny wcale nie jest wykluczony - Rumunia znajdzie się w trudnej sytuacji. Prut tylko dzieli Mołdawię na dwie części, z których większa należy do Rumunii, a mniejsza - do Republiki Mołdawii. Po obu stronach tej rzeki mówi się tym samym dialektem rumuńskiego. Gdyby stronnicy integracji z Rosją zdobyli władzę na Ukrainie, zawsze możemy powiedzieć, że to "ich cyrk". Rumunom trudniej.

Tak mi się zdaje przynajmniej.

Więc mamy wspólne interesy geopolityczne właśnie z Rumunią, a nie z Węgrami, którym w zasadzie to, co się dzieje za Karpatami, to jest "gancy gal" (czy też "mindegy").

Co więcej, to właśnie Rumunia dysponuje siłą militarną, która może się bardzo przydać, gdyby konflikt z Rosją o kształt stosunków politycznych na Ukrainie poszedł w złym kierunku. MARYNARKĄ WOJENNĄ.

Być może się mylę, ale z tego co czytałem w popularnych źródłach, jest zdecydowanie silniejsza od naszej, co więcej - równorzędna z Flotą Czarnomorską Rosji. Ponadto stacjonuje o rzut beretem od Odessy, a dwa rzuty od Chersonia i wybrzeży Krymu.

A jak zachowuje się Orban w obecnej sytuacji za wschodnią granicą UE? Uznał to za świetną okazję do rozdawania węgierskich paszportów ukraińskim Madziarom i stara się przypodobać Putinowi, pewnie w nadziei na tańszy gaz. Gdzie tu materiał na sojusznika?

Zdecydowanie RUMUNIA, RUMUNIA, RUMUNIA !!! Bo - jako państwo czy armia - silniejsza i mamy wspólne interesy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy zdaniem janceta Rumunia nie jest zbyt biedna, i jak owa ew. bieda jawi się w porównaniu do innych krajów tej części Europy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Hmm ja nie wiem, obecnie to trochę sztuczny podział - co do bogactwa: w 2002 ale z danymi za 2001 Nat Geo wydał mapę Europy na której zaznaczono też dane statystyczne co do poszczególnych krajów. Wynika z niej (w porównaniu do wiki), że obu krajom spadła liczba ludności (choć w Rumunii bardziej bo z 22 mln do 19.5 mln i obu krajom wzrosło PKB - Rumunia zanotowała 6 krotny wzrost, Węgry 3 krotny. Z oboma krajami mamy korzystny bilans handlowy - choć lepszy z Rumunią. Oba kraje zanotowały tąpnięcie w 2009 gdy Węgrom wzrost gospodarczy spadł do -6.7% a Rumunii do -7.1%. Przy czym spadek trwał o rok dłużej w Rumunii, za to wcześniej gospodarka Rumunii rozwijała się szybciej na poziomie 4-8% rocznie zaś węgierska na poziomie 1.3-4%.

Z mojej krótkiej bytności w obu krajach i raczej przejazdowej wynika, że Rumunii ma większe problemy z nierównością gospodarczą kraju niż Węgry. Potwierdza to indeks Giniego (Wskaźnik Nierówności Społecznej), co dla władz Rumunii może być problemem.

Nie wiem czy Rumunia jest bardziej perspektywiczna niż Węgry, jedno co widzę jako zasadniczy plus to to, ze z Polski, przez Ukrainę do Rumunii, po łuku Karpat znacznie łatwiej byłoby transportować towary, niż przez same Karpaty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.