Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tenin

Organizacja pracy w paleolicie

Rekomendowane odpowiedzi

Tenin   

Witajcie!

Przybyłem tu, aby zadać ważne dla mnie pytanie - może ktoś z Was coś o tym wie.

Interesuje mnie organizacja pracy pracy ludzi prehistorycznych w paleolicie.

Obecnie ludzi, którzy organizują sobie czas w krajach cywilizowanych korzystają często z zegarków i innych źródeł informacji o tzw. czasie (godzinie) i według tego organizują swoją pracę. Na przykład - ktoś nastawia budzik na 6.30, o tej porze budzi się i wstaje, myje się, je i szykuje do wyjścia zerkając co chwila na zegar/-ek i "wie, że [np.] o 8 zaczyna pracę". Stara się zdążyć i jeżeli mu się udaje, to pracuje np. najpierw od 8 do 12, później ma np. półgodzinną przerwę, po niej, od 12.30 do 16.30, potem jedzie do domu.

A jak to było w paleolicie? Wiadomo, że raczej ludzie mieli mnóstwo pracy - łowiectwo, zbieractwo, dbanie o schronienie, opieka nad dziećmi, szykowanie narzędzi itd. Wstawali -jak zgaduję- zapewne o świcie albo gdy ich obudził jakich hałas czy np. emocjonalny sen. Dzień może zaczynali od zjedzenia czegoś i napicia się (zgaduję), po tym może szykowali się np. do lasu, wyruszali i -jak sobie myślę- może zbierali czy polowali, aż uzbierali / upolowali wystarczająco dużo na jakiś tam przewidziany czas albo aż -hmm- zaczynało się ściemniać i wtedy wracali do domu, jaskini, czy dokądś tam.

Ale gdy np. ktoś zajmował się wyrobem narzędzi, to skąd wiedział, kiedy ma zrobić przerwę w pracy, kiedy pora na posiłek albo kiedy czas skończyć przerwę i wrócić do pracy??

Bardzo mnie to nurtuje i jest to dla mnie ważne pytanie. Chętnie dowiedziałbym się, co o tym wiecie albo co przypuszczacie. Czekam na pomysły!

Pozdrawiam!

Michał

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Obejrzyj sobie filmy Cejrowskiego, szczególnie te w których przebywał on pośród Buszmenów w Afryce, czy Indian w puszczy amazońskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
poldas   

Moim zdaniem ten, albo ta, co wyrabiali narzędzia - Mogli sobie patrzeć na cień rzucany przez pień drzewa, przy którym pracowali.

Tym samym mieli orientację co do pory dnia, ale nie co do godziny.

Wśród ludzi epoki paleolitu były zakodowane genetycznie normy życia codziennego.

Kogut pieje, to wstajemy.

Słońce zachodzi, to wracamy. Potem przy ognisku się bawimy.

Nazajutrz - Po wschodzie słońca - Trza ponownie zabrać się za robotę.

Czyli - Generalnie słońce kierowało poczynaniami ludności pierwotnej.

Zresztą... Taki sposób organizacji ludzkiego życia trwał do ok. XV wieku.

Dokładny pomiar czasu i takowe czasomierze nie były ważne dla przeciętnych ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

skąd wiedział, kiedy ma zrobić przerwę w pracy, kiedy pora na posiłek

Niewolnicy zegarka.

A nie łatwiej odpocząć gdy się jest zmęczonym? Zjeść gdy czuje się głód? Trzeba to robić pod godzinę?

Owszem, są sytuacje gdy trzeba pracować nie patrząc na zmęczenie ale, to tak jak i dzisiaj.

gdy np. ktoś zajmował się wyrobem narzędzi,

Wąska specjalizacja? W paleolicie? Czy to nie przesada?

Chyba, że chodzi o coś innego. Dzisiaj robię strzały a jutro na polowanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tenin   

Dziękuję za odpowiedzi!

gregski

Obejrzyj sobie filmy Cejrowskiego, szczególnie te w których przebywał on pośród Buszmenów w Afryce, czy Indian w puszczy amazońskiej.

No tak, pewnie jest wiele podobieństw pomiędzy ludźmi pierwotnymi a co dzikszymi obecnymi plemionami. Cejrowskiego nie cierpię, ale jakieś filmy o tej tematyce zapewne obejrzę.

poldas

Mogli sobie patrzeć na cień rzucany przez pień drzewa

No to właściwie jak patrzeć na zegarek. Ciekawe, czy rzeczywiście tak było.

Wśród ludzi epoki paleolitu były zakodowane genetycznie normy życia codziennego.

Tzn. kierowali się wewnętrznymi poczuciami?

Kogut pieje, to wstajemy.

To były już w paleolicie koguty? Wybaczcie niewiedzę, ja się znam na chemii...

Generalnie słońce kierowało poczynaniami ludności pierwotnej.

Też tak myślę i myślałem, ale co w takim razie z tak bardzo różną długością dnia zimą i latem?

Capricornus

Niewolnicy zegarka.

No ja właśnie szukam alternatyw.

A nie łatwiej odpocząć gdy się jest zmęczonym? Zjeść gdy czuje się głód? Trzeba to robić pod godzinę?

No... gdyby nie pić kawy i się nie odchudzać, to pewnie owszem... Po kawie często nie czuje się zmęczenia, a przy odchudzaniu nieraz świadomie ignoruje się lekki głód.

Wąska specjalizacja? W paleolicie? Czy to nie przesada?

Ja nie wiem, chyba Ty się lepiej znasz.

---

Pozdrawiam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie szukam alternatyw.

Wyrzuć zegarek, jedz jak jesteś głodny, odpoczywaj gdy zmeczony.

gdyby nie pić kawy i się nie odchudzać, to pewnie owszem

Odchudzanie i kawa w paleolicie?

Początki kawy to jakiś 1000 lat p.n.e.

co w takim razie z tak bardzo różną długością dnia zimą i latem?

A co ma być? Dłużej przy ognisku strzały robią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Niewolnicy zegarka.

A nie łatwiej odpocząć gdy się jest zmęczonym? Zjeść gdy czuje się głód? Trzeba to robić pod godzinę?

Owszem, są sytuacje gdy trzeba pracować nie patrząc na zmęczenie ale, to tak jak i dzisiaj.

Wąska specjalizacja? W paleolicie? Czy to nie przesada?

Chyba, że chodzi o coś innego. Dzisiaj robię strzały a jutro na polowanie.

Capricornus ma rację.

Jakiż powód mieli nasze praszczury, aby się spieszyć?

No chyba są głodni. I coś muszą upolować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jakiż powód mieli nasze praszczury, aby się spieszyć?

No chyba są głodni. I coś muszą upolować.

Lub ktoś ich chce upolować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.