Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Hauer   
Jako obywatel masz obowiązek powiadomic organy ścigania jesli wiesz o możliwości popełnienia przestępstwa przez Owsiaka.

nie czytałes uważnie. Pisałem o lajtowym podejściu, kóre jest przyzwoleniem do kradziezy dokonywanych przez wolontariuszy. To uczy, ze pod pozorem dobroczynnosci mozna się nachapać. Moja wypowiedz dotyczyła "edukacji" w tej całej akcji.

Odwołujesz się do jednego przykładu, proszę o pokazanie źródła tej wiedzy bez potwierdzenia nie jest to argument.

Rety, 3-3 zimy temu to była afera na całą Polske z tego. Oburzony był prezydent Legnicy, kóry sam jak mówił "wrzucił stówę". Ten przykąłd jest skrajny bo pokazuje skale i bezczelność.

Ponadto jak udowodnisz powszechne okradanie puszek, bo Tobie się tak wydaje? Nie słyszałem, aby były jakieś masowe aresztowania w związku z tym. Proszę o konkrety i źródła.

We wspomnianym przypadku kradziez była oczywista. tysiące ludzi mogło zaświadczyć, że wrzuciło banknoty do puszek, a po otwarciu w sztabie okazało się ze wszystkie znikneły.

Ja mówie i opieram się o faktach, czyli zakupionym sprzęcie, a nie na jednostkowych niesprawdzonych informacjach.

Zakupiony sprzet to np. setki atrap telefonów komórkowych, które szkoła otrzymała do nauki wzywania pomocy. W tym przypadku to nie sprzet, tylko jakaś parodia.

Ponadto moim zdaniem liczy się efektywność, nie tylko ilośc sprzetu, ale i koszty jego pozyskania. Przy marnotrawstwie WOŚP (wspomniane atrapy) one są w sumie dość wysokie.

W takim ukąłdzie uwazam, ze WOŚP marnuje czas i energie, które mogłby byc wykorzystane bardziej wydajnie gdyby TV poswieciła uwagę zamiast WOŚP toakim organizacjom jak PCK, PAH, MSM, Caritas i pare innych skrótów.

Ja mówie i opieram się o faktach, czyli zakupionym sprzęcie, a nie na jednostkowych niesprawdzonych informacjach.

Tez opieram sie na faktach. tyle, ze to jest dyskusja, w której podaje przykłady, a nie pisze akt oskarzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   
Rety, 3-3 zimy temu to była afera na całą Polske z tego. Oburzony był prezydent Legnicy, kóry sam jak mówił "wrzucił stówę". Ten przykąłd jest skrajny bo pokazuje skale i bezczelność.

Jaką skalę? 3 zimy temu w Legnicy w jednym mieście? Ponadto to tylko Twoje słowa, chciałbym zobaczyć jakieś inf. prasowe dt. tej kwestii.

We wspomnianym przypadku kradziez była oczywista. tysiące ludzi mogło zaświadczyć, że wrzuciło banknoty do puszek, a po otwarciu w sztabie okazało się ze wszystkie znikneły.

To jest Legnica czyli znowu mówisz o przypadku jednego miasta.

Zakupiony sprzet to np. setki atrap telefonów komórkowych, które szkoła otrzymała do nauki wzywania pomocy. W tym przypadku to nie sprzet, tylko jakaś parodia.

Jakie telefony, jaki sprzęt? Mówisz o telefonach, a nie wykazujesz szkoleń WOŚP, i tych aparatów do nauki sztucznego oddychania. Trzeba na sprawę patrzeć obiektywnie i kompleksowo.

Ponadto moim zdaniem liczy się efektywność, nie tylko ilośc sprzetu, ale i koszty jego pozyskania. Przy marnotrawstwie WOŚP (wspomniane atrapy) one są w sumie dość wysokie.

Ile kosztowały owe atrapy, ile ich było jaki to procent przychodu WOŚP.

W takim ukąłdzie uwazam, ze WOŚP marnuje czas i energie, które mogłby byc wykorzystane bardziej wydajnie gdyby TV poswieciła uwagę zamiast WOŚP toakim organizacjom jak PCK, PAH, MSM, Caritas i pare innych skrótów.
Tez opieram sie na faktach. tyle, ze to jest dyskusja, w której podaje przykłady, a nie pisze akt oskarzenia.

Proszę o precyzyjne informacje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Jaką skalę? 3 zimy temu w Legnicy w jednym mieście? Ponadto to tylko Twoje słowa, chciałbym zobaczyć jakieś inf. prasowe dt. tej kwestii.

...bo pewnie sobie zmyslam. Jak gdzieś znajde to dam. Ale nawet nie chce mi się szukać bo WOŚP w zasadzie obchodzi mnie tyle co zeszłoroczny śnieg.

To jest Legnica czyli znowu mówisz o przypadku jednego miasta.

W przypadku mojego miasta tez wyciagali, ale nie byli tacy beszczelni, wiecej zostawiali w puszkach. Przykład Leginicy podałem bo był głośny, znany, szeroko komentowany. Dziwie się że Ci umknał.

Jakie telefony, jaki sprzęt? Mówisz o telefonach, a nie wykazujesz szkoleń WOŚP

Własnie to była częśc sprzetu do szkoleń. Wskaząłem to jako przykład że WOŚP wydaje też kase na zupełnie do niczego nie potrzebne głupoty.

Trzeba na sprawę patrzeć obiektywnie i kompleksowo

własnie. Ty tylko mówisz, ze duzo kasy uzbierali na pomoc, a ja żeby było obiektywnie i kompleksowo uzupełniam o informacje o wydawaniu kasy na rzeczy niepotrzebne.

Proszę o precyzyjne informacje.

Ale co bardziej precyzyjne? Ja nie mam nic lepszego do roboty jak wyszukiwac informacje o jakiejś WOŚP? wyraziłem moje zdanie. Zaden wolontariusz WOŚP-u nie dostanie ode mnie nawet złotówki i zadnego serduszka sobie nie przykleje :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   
Ale co bardziej precyzyjne? Ja nie mam nic lepszego do roboty jak wyszukiwac informacje o jakiejś WOŚP? wyraziłem moje zdanie. Zaden wolontariusz WOŚP-u nie dostanie ode mnie nawet złotówki i zadnego serduszka sobie nie przykleje.

Ale oskarżać i atakować WOŚP masz czas, a teraz wycofujesz się rakiem z tego.

...bo pewnie sobie zmyslam. Jak gdzieś znajde to dam. Ale nawet nie chce mi się szukać bo WOŚP w zasadzie obchodzi mnie tyle co zeszłoroczny śnieg.

Nie potrafisz udowodnić tez. Nawet tej jednej o Legnicy, bo jak na taką ilość finałów, to słabiuteńko.

W przypadku mojego miasta tez wyciagali, ale nie byli tacy beszczelni, wiecej zostawiali w puszkach. Przykład Leginicy podałem bo był głośny, znany, szeroko komentowany. Dziwie się że Ci umknał.

Całą swoją argumentacje opierasz na Legnicy (do tego nie jest ona potwierdzona), co do Twojego miasta, to udowodnij, bo nie mam podstaw Ci wierzyć.

Własnie to była częśc sprzetu do szkoleń. Wskaząłem to jako przykład że WOŚP wydaje też kase na zupełnie do niczego nie potrzebne głupoty.

Ponowię pytanie, bo od niego uciekasz:

Jakie telefony, jaki sprzęt? Mówisz o telefonach, a nie wykazujesz szkoleń WOŚP

Ponadto proszę o dokładną liste tych "głupot".

Ty tylko mówisz, ze duzo kasy uzbierali na pomoc, a ja żeby było obiektywnie i kompleksowo uzupełniam o informacje o wydawaniu kasy na rzeczy niepotrzebne.

Proszę wymienić te rzeczy, oprócz jakiś telefonów, których na razie nie potrafisz potwierdzić to tylko słowa, słowa, słowa...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Ale oskarżać i atakować WOŚP masz czas, a teraz wycofujesz się rakiem z tego.

Nie wycofuje sie, już sobie nie dopowiadaj :wink:

Nie potrafisz udowodnić tez. Nawet tej jednej o Legnicy, bo jak na taką ilość finałów, to słabiuteńko.

Znam z bezposredniego doświadczenia przypadki rozkradania pieniedzy z puszek czy biżuterii ze zbiórki (i to z niejednego finału). Podałem jednak przykład głosniejszy i bardziej znany.

Całą swoją argumentacje opierasz na Legnicy (do tego nie jest ona potwierdzona), co do Twojego miasta, to udowodnij, bo nie mam podstaw Ci wierzyć.

Nam na to zeznanie swoje i kilku innych świadków. Mam ich przyprowadzić do klawiatury, zeby napisali? Zdaje ci sie, ze z jakiejś złosliwości mi sie WOŚP nie podoba? Sam dawałem kiedys pieniadze na WOŚP czy pomagałem w tym, ale zobaczyłem co sie dzieje i podziękowałem.

Jakie telefony, jaki sprzęt? Mówisz o telefonach, a nie wykazujesz szkoleń WOŚP

Nie czytasz uwąznie. ATRAPY TELEFONÓW do nauki wzywania pomocy przez telefon. Mądre to? I wysyłają to do szkół setkami.

Proszę wymienić te rzeczy, oprócz jakiś telefonów

To nie telefony, tylko atrapy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
W takim ukąłdzie uwazam, ze WOŚP marnuje czas i energie, które mogłby byc wykorzystane bardziej wydajnie gdyby TV poswieciła uwagę zamiast WOŚP toakim organizacjom jak PCK, PAH, MSM, Caritas i pare innych skrótów.

Mam pytanie: a kto broni takiemu PCK, czy Caritasowi rozkręcić podobną (lub większą) charytatywną imprezę medialną, która to by przyćmiła Owsiaka ? Czy aby te organizacje mu nie zadroszczą pomysłu i efektu tegoż pomysłu ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Mam pytanie: a kto broni takiemu PCK, czy Caritasowi rozkręcić podobną (lub większą) charytatywną imprezę medialną, która to by przyćmiła Owsiaka ? Czy aby te organizacje mu nie zadroszczą pomysłu i efektu tegoż pomysłu ?

1) WOŚP ma potężną reklame ze strony TVP. Jakos telewizja nie zamierza wspierać równie mocno innych organizacji charytatywnych. A jak tu bez mediów zrobic taką akcje?

2) Owsiak nie zwraca uwagi na to kto zbiera kase i sam się tym szczyci, wiec gromadzi całe rzesze wolontariuszy w tym niestety szemranych. Chodzi o ilość, a nie jakość.

Chocby z tego powodu organizacja uczciwie podchodzaca do tematu nie zbierze takiej ilosci wolontariuszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hauer ale Norton prosił o konkrety i precyzyjne dane, a nie ogólnie stwierdzenia...

Przypomnę:

1. Podajesz przykład tylko Legnicy i nie podajesz źródła informacji

2. Mówisz, że w Twoim mieście się działy podobne rzeczy, ale także bez dowodów i źródła.

3. Podajesz przykład atrap telefonów i nic więcej, a prosił o listę "głupot"

Jednym słowem Twoja wizja złego WOŚP opiera się na:

Legnicy, że kiedyś coś, na tym, że ponoć coś w Twoim mieście i na tym, że kupiono atrapty telefonów, ale też bez podania źródła. Mocno to wszystko wątpliwe. Chciałbym również preycyzjnych odpowiedzi na pytania Nortona.

Co do WOŚP popieram, dzięki nim np. właśnie wspomniane badania słuchu noworodków obejmuję właściwie ich 100%, do tego masa kupionego innego specjalistycznego sprzętu, jak naprzykład automaty do podawania insuliny dla dzieciaków, sprzęt dla GOPR troche tego jest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
1. Podajesz przykład tylko Legnicy i nie podajesz źródła informacji

TVP. Po latach nie bede grzebał za linkami w jakis archiwach... moze gdzies to jest. Ale sprawa znana była, myśąłem,z ę słyszeliście.

2. Mówisz, że w Twoim mieście się działy podobne rzeczy, ale także bez dowodów i źródła.

Ja jestem źródłem. Świadkiem i znam innych świadków. Problem w tym, ze niewiele mozna zrobić. Jak tu udowodnic ze coś wolontariusz przywłaszczył? a jeśli nawet to jesli mniej niz 200 PLN to nawet nikt sobie glowy nie bedize zawracal bo "niska szkodliwośc społeczna". tymczasem swiadkowie twierdzą, zę norma było branie garści pieniędzy jeszcze nieprzeliczonych "bo sie nalezy za całodzienny trud, chyba??" ...taki wolontariat, taka edukacja...

3. Podajesz przykład atrap telefonów i nic więcej, a prosił o listę "głupot"

sprzet z WOŚP nie zawsze nadaje się do wykorzystania. Darowanemu koniowi i tak dalej, ale czasem szpitalach po prostu stoi.

a co do atrap to tu tez jest o nich: http://www.sp5turek.net/aktualnosci/ratowanie_zycia.html ...akurat szkoły z Turka nie znam, ale szkoła w Krosnie dostała tych atrap kilkaset, toż to jakaś paranoja.

Co do WOŚP popieram, dzięki nim np. właśnie wspomniane badania słuchu noworodków obejmuję właściwie ich 100%, do tego masa kupionego innego specjalistycznego sprzętu, jak naprzykład automaty do podawania insuliny dla dzieciaków, sprzęt dla GOPR troche tego jest.

ale czy tych pienidzy nie można było pozyskiwac bez marnotrawstwa? Bez "róbta co chceta" przeradzajaceg się w wybieranie pieniędzy z puszek czy wynoszenie zebranej biżuterii?

Jakos PCK, PAH itp organizacje nie wzbudzaja tylu kontrowersji co WOŚP bo po prostu nie dają takich powodów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Nie wiem jak to wszystko jest rozliczane,nieuczciwych ludzi znajdziesz wszędzie,nie wiem czy to pozór czy to prawda,ale czuję,że w dniu gdy gra WOŚP ludzie się jednoczą i są dla siebie milsi,są lepsi.

Osobiście za Osiakiem nie przepadam,mogę się przyczepić o telewizję(ale oglądam relacje z Jarocina na,którym byłem),mogę się przyczepić o tysiąc różnych powodów,lecz zawsze dołożę się do zbiórki...

P.S.-Pamiętam pierwsze występy Jerzego Owsiaka w Rozgłośni Harcerskiej.Pamiętam jego program TPCHR- Ktoś pamięta co ten skrót znaczył???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Nie wiem jak to wszystko jest rozliczane,nieuczciwych ludzi znajdziesz wszędzie

Jest zasadnicza róznica, Owsiak się szczyci tym, że u niego puszke do zbierania może dostać każdy, nie wązne czy kryminalista czy narkoman, jak chce zbierac niech zbiera. Robi sie masówka nad kóra nie da sie zapanować. Podobno pojedynczy wolontariusz moze tego dnia "zarobić" nawet 600 PLN.

nie wiem czy to pozór czy to prawda,ale czuję,że w dniu gdy gra WOŚP ludzie się jednoczą i są dla siebie milsi,są lepsi

Raczej pozór... byłem świadkiem jak facet idący z małym dzieckiem nie chciał wrzucic nic do puszki "wolontariuszy" (moze nie miał przy sobie? Kto idac w niedziele na mały spacer z dzieciakiem myśli, zeby brac kase ze sobą?) w efekcie usłyszał: "Na dzieci nie dasz sku*****u jeden??" Wczesniej już miałem sygnały, ze tkaie sytuacje moga miec miejsce, ale pierwszy raz to widziałem na własne oczy. I to jeszcze przy małym dziecku... no ale na WOŚP może zbierac każdy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
no ale na WOŚP może zbierac każdy...

Jeśli chodzi o samo zbieranie,to zauważyłem,że pewność siebie Jurka Owsiaka udziela się też innym zbierającym i traktują WOŚP jak najważniejszą imprezę na świecie.Samo to bicie rekordu i coroczne podbijanie zeszłorocznego wyniku na siłę,to trochę nie tak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lester   
Jakos PCK, PAH itp organizacje nie wzbudzaja tylu kontrowersji co WOŚP bo po prostu nie dają takich powodów.

_________________

Dają takie powody, była przecież afera związana z kontenerami PCK na ubrania , z których ogromna większość zysków trafiała do kieszeni właścicieli prywatnej firmy-http://www.wiadomosci24.pl/artykul/gdzie_n..._pck_34442.html .Ale ta afera wybuchła i szybko przycichła, podobnie jak kontrowersje wokół innych organizacji charytatywnych. Problemem WOŚP jest to, że jest ona traktowana jako przeciwnik polityczny. I tak Owsiakowi pamięta się wyciąganie pieniędzy z puszek, a afery takie jak ta z kontenerami czy toczące się śledztwa na temat milionowych przekrętów Caritasu (w Płocku znaleziono kilkaset "lewych" osób na które Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wypłacił środki Caritasowi),czy Ciechanowie toczą się gdzieś na obrzeżach życia publicznego i tym instytucjom specjalnie nie szkodzą.Nie zostaje przeciwko nim rozpętana "krucjata" na miarę tej toczącej się w Radiu Maryja przeciwko WOŚP.Jeżeli chodzi o sprzęt nienadający się do wykorzystania, to napiszcie coś więcej. Przecież zakupy sprzętu medycznego są konsultowane ze szpitalami i jeżeli są jakieś problemy, to winę za to ponoszą chyba konsultanci medyczni, zgłaszający zapotrzebowanie na sprzęt.Nie zrzucajmy wszystkiego na WOŚP, aczkolwiek czekam na przykłady.A co do wyciąganie pieniędzy z puszek, to znam przykład takiego samego działania ministrantów podkradających pieniądze z charytatywnych zbiórek Caritasu.Czy nieuczciwość jakiejś grupy drobnych wolontariuszy ma aż tak duże znaczenie? Przecież wiadomo, że zawsze znajdzie się dzieciak "łasy" na pieniądze.

Poważniej wyglądają zarzuty w sprawie naprawdę dużych przekrętów, a o takie WOŚP nie jest podejrzewana, w przeciwieństwie do stawianej za wzór Caritas.

Nie chcą tutaj zaczynać offtopu o Caritas, podałem pewne informacje o niej jako dowód, że idealnej organizacji tego typu nie ma, a WOŚP wcale nie wypada na tym tle tak źle jak się często przedstawia. Na koniec cytat z oficjalnej strony Fundacji WOŚ "Fundacja WOŚP wszystkie środki zebrane w zbiórce publicznej w całości, co do jednej złotówki, wydaje na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych. Pomimo możliwości prawnych - nigdy nie wydaliśmy na bieżącą działalność administracyjną czy też na organizację Finału lub koncertu "Przystanek Woodstock" - żadnych pieniędzy ze zbiórki publicznej. Koszty działalności administracyjnej pokrywany z części odsetek bankowych oraz innych wpłat, które darczyńcy przekazują na nasze konto w ciągu roku.Dlatego na bilboardach reklamujących XIII Finał ukazała się niezwykle istotna informacja, iż Fundacja więcej wydała na sprzęt medyczny (55 100 497 USD) niż zebrała (53 616 501 USD) w ciągu 12 lat swojej działalności."

Jeżeli podawane są przykłady agresji ze strony wolontariuszy WOŚP, to ja znam wiele przykładów wulgarnego zachowania w stosunku do kwestujących ze strony przeciwników Owsiaka. Oba rodzaje zachowań wzajemnie się napędzają.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Dają takie powody, była przecież afera związana z kontenerami PCK na ubrania , z których ogromna większość zysków trafiała do kieszeni właścicieli prywatnej firmy

Przycichło bo to NIE SĄ kontenery PCK. Nawet w podanym linku jest wyraźnie napisane:

16 tysięcy kontenerów w całym kraju należy do firmy Wtórpol ze Skarżyska-Kamiennej

Czy nieuczciwość jakiejś grupy drobnych wolontariuszy ma aż tak duże znaczenie?

moim zdaniem znaczenie ma podejscie do tej nieuczciwości. Kilka razy zwracąłem uwage na roznice w charaktrze wolontariatu tu i tam.

Na koniec cytat z oficjalnej strony Fundacji WOŚ "Fundacja WOŚP wszystkie środki zebrane w zbiórce publicznej w całości, co do jednej złotówki, wydaje na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych. Pomimo możliwości prawnych - nigdy nie wydaliśmy na bieżącą działalność administracyjną czy też na organizację Finału lub koncertu "Przystanek Woodstock" - żadnych pieniędzy ze zbiórki publicznej.

To przecież Darkam napisał, że "żyja z okruszków", dlatego akcja musi byc maksymalnie duża, a patologie się toleruje, zeby nie psuc dobrego wrażenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lester   
Przycichło bo to NIE SĄ kontenery PCK.
Jednak większość ludzi wrzucając tam ubrania myslała, że to są kontenery PCK, bo właśnie takie logo na nich widniało, a wszystkie ofiarowane rzeczy idą dla biednych.Pamiętam wypowiedzi oburzonych osób, które zadeklarowały, że już nic do tych kontenerów nie włożą.
ATRAPY TELEFONÓW do nauki wzywania pomocy przez telefon. Mądre to? I wysyłają to do szkół setkami.
Moim zdaniem bardzo mądre. Przecież one są przeznaczone do szkoleń dla bardzo małych dzieci, które często nie mają jeszcze obycia z telefonem komórkowym. Lepiej poćwiczyć na atrapie aby wyrobić w sobie pewne nawyki i wykorzystać je w sytuacji kryzysowej.Te dzieci mają po kilka lat i szansa, na to, że zareagują w takie sytuacji prawidłowo jest mniejsza niż u np. nastolatków. Poza tym akcja była konsultowana z profesjonalnymi ratownikami i psychologami, a chyba oni wiedzą jak dotrzeć do młodego obywatela.Bardzo znana jest też akcja "Klub Pancernika", promująca wśród najmłodszych foteliki i zapinanie pasów, w ramach której również rozdaje się maskotki -pancernika. Fanty mają po prostu małemu dziecku przypominać to czego się nauczyło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.