Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Nierozpoznany

Mordwini w armii mongolskiej

Recommended Posts

Witam,

w "Narody i języki uralskie" autor pisze, że

W 1239 roku ziemię mordwińską zajęli Tatarzy, a wojowniczy Mordwini byli przez jakiś czas wojskiem pomocniczym Tatarów, z którymi zapędzili się aż do zachodniej Europy. Według informacji (1253) flamandzkiego franciszkanina z XIII wieku, Rubruquisa(Wilhelma Ruysbroecka) jakaś grupa Moksza("Moxel") znalazła się aż na terenie Niemiec.

Ktoś zna szczegóły tego najazdu na Niemcy i czy na pewno byli to Mordwini?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A nie chodzi o rok 1241 i bitwę pod Legnicą ?

Zacytowałem dosłownie zdania mówiące o Mordwinach w armii mongolskiej. Kiedyś ta ważna do dziś na ugrofinistyce książka była na googlebooks, możesz porównać, nie opuściłem ani nie przekręciłem ani sylaby. Daty 1241 ani Legnicy tam nie było. W Ospreyach i Montwertach, w których pojawia się bitwa pod Legnicą, piszą o niej jako o bitwie Niemców, ale "Narody i języki uralskie" pisał Węgier kilkadziesiąt lat temu i tego odchylenia tam nie ma.

Edited by Nierozpoznany

Share this post


Link to post
Share on other sites

W zasadzie to Nierozpoznany niczego nie zacytował (a jedynie przytoczy bardzo ogólną informację),

a o dosłowności nie wspomnę. Z tekstu franciszkanina wcale nie wynika by nie mogła być to akurat bitwa

pod Legnicą. W rozdziale "De regione Sartach, et de gentibus illius" powiada:

"Regio ista vltra Tanaim est pulcherrima, habens flumina et syluas aquilonem. Sunt syluæ maximæ, quas inhabitant duo genera hominum: Moxel scilicet, qui sunt sine lege, puri pagani. Ciuitatem non habent sed casulas in syluis. Dominus eorum et magna pars eorum fuerunt interfecti in Alemania. Tartari enim dux erant eos ad introitum Alemaniæ. Vnde ipsi multum commendant Alemanos, sperantes quod adhuc liberabuntur per eos à seruitute Tartarorum".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.