Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Literatura - średniowiecze

Recommended Posts

Chciałbym rozpocząć temat o dostępnej literaturze, dotyczącej średniowiecza. Na ten temat napisano wiele artykułów, prac i książek. W tym temacie umieszczajcie pozycje godne uwagi koniecznie z opisem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie będę oryginalna, jeśli polecę "Jesień Średniowiecza" J. Huizingi. Książka ta jest syntetycznym ujęciem przemian kulturowych i światopoglądowych jakie miały miejsce w tej epoce, pomaga zrozumieć trudny i złożony proces obumierania kultury rycerskiej i narodziny renesansu. Prócz swoich przemyśleń autor podaje wiele opisów zdarzeń z epoki i cytaty z tekstów.

Należy jednak podchodzić do książki z pewną rezerwą. Autor żył na początku XXw, i był nieco uprzedzony do epoki, co można wyczuć w niektórych fragmentach, a nawet nasuwa się wniosek, że historyk nie rozumiał pewnych procesów, nie miał zdolności wczucia się w psychikę ludzi średniowiecza i dla tego pewne procesy interpretował mylnie. W ogólnym rozrachunku jest to ciekawa książka, pozwalająca poznać specyfikę epoki i dająca szerokie spekrtum przykładów.

Polecam również "Europę w XIV i XVw." Denisa Haya, profesora uniwersytetu w

Edunburgu. Wydawnictwo poleca książkę jako podręcznik uniwersytecki, co jest poniekąd słuszne, bo dzieło zawiera dogłębną analizę pewnych zjawisk, opisuje dokładnie wpływ pewnych zdarzeń historycznych na przemiany kulturowe i ekonomiczne. Odwołuje się przy tym do wiedzy, jaką powinien posiadać czytelnik, dla tego nie polecam jej osobom początkującym w zapoznawaniu się z historią i kulturą średniowiecza. Jak przystało na podręcznik, jest też nieco nużąca, ale warto zapoznać się z jej treścią.

Dla znawców epoki jak i dla laików ciekawą lekturą może okazać się książka "Rycerze średniowiecznej Europy łacińskiej". profesora UW, Franciszka Kusiaka. Jest napisana lekkim, przejrzystym językiem i w ciekawy sposób omawia najważniejsze elementy kultury rycerskiej. Jest wręcz nasycona przykładami, anegdotami i opowieściami o życiu średniowiecznych rycerzy, co nie tylko pozwala lepiej zrozumieć, o czym pisze autor, ale także wyciągać własne wnioski.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Anders   

Huizinga oczywiście świetny, ale warto wspomnieć, że koncentruje się na problemach Europy zachodniej - ściślej Francji, Burgundii i Niderlandów.

Jeżeli zaś kogoś interesują Krucjaty to najlepsza o ile mi wiadomo pozycją na ten temat (i to świetnie napisaną) jest "Dzieje wypraw Krzyzowych" prof. S. Runcimana - biblia dla każdego pasjonata Outremer! Znajdziemy tam zarys krucjat do Ziemi świętej od 622 roku do końca XV wieku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
*maciek   

Z historii sredniowiecznej Polski polecam podręcznik autorstwa Stanisława Szczura, naprawdę rzetelne i przystępne opracowanie. Historie powszczechną dobrze aczkolwiek zawikładnie przedstawia Benedykt Zientara, polecam równiez 4 tomy Wielkiej Historii Świata pt "Wieki Średnie". Co do bardzije scisłych ujęci potrzerba juz specjalistycznej literatury.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Anders   

Zientara i Szczur to podręczniki na I roku historii UJ. Znaczy się, ze chyba są OK.

Czy nie byłoby na miejscu mówić Stanisław S. zamiast Stanisław Szczur?

Share this post


Link to post
Share on other sites
*maciek   

Moim zdaniem nie, jesli nazwisko i imię widnieje na podręczniku, po za tym byłaby to lekka obraza dla tego znakomitego historyka. Oczywiscie nie pochwalam tego co zrobił. Fakt faktem historykiem jest ówcześnie jednym z lepszych.

Polecam tez "Dziej Bizancjum" Ostrogorskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Anders   

Ostrogorski dla bizantynisty jest niestety jak Biblia (niestety, bo traci na aktualności), na domiar złego na Allegro osiąga astronomiczne ceny.

A ja ze swej strony dorzucę jeszcze Angolda "Cesarstwo bizantyńskie 1024 - 1204" bodajże... bardzo dobra pozycja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jesli chcesz dowiedziec sie interesujacych informacji o herezjach i walce kosciola z nimi, a przede wszytskim o katarach, radze przeczytac s. o'shea- herezja doskonala. jak chodzi o calosc to tylko zientara, manteuffel zbyt ogolnie opisuje niektore fakty np historia miast wloskich, a historia polski to stanislaw szczur, powiem szczerze ze jestem milo zaskoczony tym wydaniem, ksiazka zawiwera wszytskie informacje idealnie dopracowane i do tego z boku podsumowania calego akapitu co sie bardzo przydaje przy czytaniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

A zauważył ktoś że podręcznik o średniowieczu Manteuffela zawiera sporo błędów merytorycznych? O wiele bardziej polecam nową, zaktualizowaną historię powszechną tej epoki Kwiatkowskiego, niedawno wyszła drukiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Avaritia   

Bardzo gorąco polecam książki Stevena Runcimana - "Nieszpory Sycylijskie", "Maniechizm średniowieczny" i oczywiście doskonałe "Dzieje wypraw krzyżowych" w trzech tomach. Plus "Historia życia prywatnego" tom 2. z kolekcji Gazety Wyborczej dla tych, którzy chcą poczytać co nieco o życiu prywatnym w średniowieczu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Jak oceniacie podręcznik akademicki Kwiatkowskiego "Średniowieczne dzieje Europy"? Przyznam się szczerze, że jest godnym następcą podręcznika Manteuffla. Zawiera dodatkowo więcej informacji na temat Europy Środkowo-Wschodniej (choć wciąż mało). Świetnie złożoną książkę studiuje się. Jeżeli ktoś interesuje się tą epoką to TYLKO ZYSKA jeśli sprawi by znalazła się w jego bibliotece.

(Przepraszam za lobbystyczne podejście do tej książki)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   
Niestety nie wiem ile z nich wydano w Polsce i przepraszam za angielskei tytuły(choć są łatwe do rozszyfrowania).

* Brøndsted, Johannes (1960). The Vikings, trans. Kalle Skov. Harmondsworth: Penguin. New translation 1965. ISBN 0-14-020459-8

* Davidson, H. R. Ellis (1964). Gods and Myths of Northern Europe. Baltimore: Penguin Books.

* Davidson, H. R. Ellis (1976). The Viking Road to Byzantium. London: Allen and Unwin. ISBN 0-04-940049-5

* Diamond, J. M. (2005). Collapse: How Societies Choose to Fail or Succeed. Penguin. ISBN 0-670-03337-5

* Fletcher, R.A. (1984). Saint James's Catapult: The Life and Times of Diego Gelmírez of Santiago de Compostela (Oxford University Press). Chapter 1 "Galicia" (on-line text)

* Foote, Peter G., and David M. Wilson (1970) The Viking Achievement

* Graham-Campbell, J. (date?). The Viking World.

* Jones, Gwyn (1984). A History of the Vikings

* Magnusson, Magnus (1980). Vikings!

* Roesdahl, Else (date?). Viking Age Denmark.

* Sawyer, P. H. (date?). Medieval Scandinavia

* Sawyer, P. H. (1997). The Oxford Illustrated History of the Vikings

* Sawyer, P. H. (1962). The Age of the Vikings

* Wilson, David M. (1970) The Vikings and their Origins

* Wilson, David M. (1980) The Northern World

* Viking Answer Lady Webpage - How Tall Were the Vikings?

Gdyby to nie był dla Ciebie kłopot kilknij pomógł.

W polsce tez jest kilka ksiązek

polecam szczególnie

Obrazek

Else Roesdahl

HISTORIA WIKINGÓW

Obrazek

R. Allen Brown

HISTORIA NORMANÓW

Ze swojego doświadczenia polecam także źródła szczególnie sagi

Saga rodu z Laxdalu

Saga o Hakonie Dobrym

Saga o Nyalu

itp itd naprawde fajnie sie czyta jak dobrą powieśc mimo, że to źródlo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Potrzebuję czegoś o Cesarstwie Wschodnim. Czy czytał ktoś książkę: "Cesarstwo bizantyńskie" Browninga? Poza tym czy warta uwagi jest książka: "Historia Arabów" Alberta Houraniego? Może ktoś zna te dwie książki i może mi coś o nich powiedzieć...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.