Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Dzieje Japonii z okresu miedzywojennego

Rekomendowane odpowiedzi

Gnome   

Tak jak w tytule, temat dotyczący ekspansji Japońskiej w tzw. dwudziestoleciu międzywojennym, czyli wszystko o agresywnej polityce Tokio w tym okresie, przyczyny, cele i środki jakimi dążono do ich realizacji.

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Blake   

Za główną przyczynę uważam Wielki Kryzys: bieda zawsze radykalizuje społeczeństwo, na tym samym wypłynął Hitler. No i kolonizacja - Azja dla Azjatów, te sprawy, Japończycy uważali, że Daleki Wschód na pewno należy im się bardziej niż Anglikom czy Francuzom. Poza tym narodowa duma Japończyków nie pozwalała im się godzić na granie w drugiej lidze, do której Japonia była spychana. Stąd podboje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Za główną przyczynę uważam Wielki Kryzys

Nie jestem z tego dobry, ale kojarzy mi się, że wielki kryzys nie objął Japonii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Nie jestem z tego dobry, ale kojarzy mi się, że wielki kryzys nie objął Japonii.

Tak nie objął, ale Blake ma po części rację, właśnie dzięki polityce militarystycznej (olbrzymia produkcja na potrzeby armii) kraj nie popadł w kryzys.

Za główną przyczynę uważam Wielki Kryzys: bieda zawsze radykalizuje społeczeństwo, na tym samym wypłynął Hitler. No i kolonizacja - Azja dla Azjatów, te sprawy, Japończycy uważali, że Daleki Wschód na pewno należy im się bardziej niż Anglikom czy Francuzom. Poza tym narodowa duma Japończyków nie pozwalała im się godzić na granie w drugiej lidze, do której Japonia była spychana. Stąd podboje..

Raczej Japonia nie była spychana do "drugiej ligi" ostatecznie była zaliczana do głównych mocarstw podczas konferencji paryskiej, potem otrzymała stałe miejsce w Radzie Ligii, jej pozycji dowodziła także konferencja waszyngtońska z 1921/22, raczej to sama Japonia się izolowała, co do reszty to się z Tobą zgadzam, należy jeszcze tylko dodać parcie do zdobycia surowców, których Japonia potrzebowała a nie miała ich prawie w ogóle na wyspach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Blake   
Nie jestem z tego dobry, ale kojarzy mi się, że wielki kryzys nie objął Japonii.
Może się mylę, ale wg. moich informacji to objął, i to w całkiem sporym stopniu. Skoro Japonia była uzależniona od importu (95% surowców i żywności), to sytuacja na świecie musiała wpłynąć na krajową gospodarkę. Poza tym w 1929 dochody japońskich rolników spadły o 2/3, załamał się handel i drastycznie wzrosło bezrobocie. Jeśli to nie miało związku z Wielkim Kryzysem, to skąd taka zapaść?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Może się mylę, ale wg. moich informacji to objął, i to w całkiem sporym stopniu. Skoro Japonia była uzależniona od importu (95% surowców i żywności), to sytuacja na świecie musiała wpłynąć na krajową gospodarkę. Poza tym w 1929 dochody japońskich rolników spadły o 2/3, załamał się handel i drastycznie wzrosło bezrobocie. Jeśli to nie miało związku z Wielkim Kryzysem, to skąd taka zapaść?

No właśnie i tu się pojawia kłopot bo o ile mnie pamięć nie myli (a niestety nie jestem tego pewien) produkcja Japonii stale rosła tyle tylko, że miały na to wpływ chyba właśnie podboje więc one zapobiegły kryzysowi, takiemu jakim znamy go z innych części świata, no i nie można zapominać, że podboje zaczęły się już w 1910 r. a recesja była tylko jeszcze jednym dogodnym pretekstem aby podbić Mandżurię.

A i mam pytanie czy na pewno chodzi o 1929 r. bo z tego co mi wiadomo to produkcja w Japonii wzrosła o 11 punktów (w odniesieniu do 1928 r.), ceny żywności nie uległy zmianie, wartość importu wzrosła o 2 punkty zaś eksportu o 10 (więc gdzie to załamanie?).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną imperializmu była słabość sąsiadów(Chiny, Mandzuria), rywalizacja floty i wojsk lądowych w prymie wśród wojsk cesarskich, chęć zdobycia surowców, bezczynność armii Kwangtuńskiej, Przeświadczenie o ich roli w Azji Wschodniej i tworzenia imperium.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Gnome masz rację, sprawdzam właśnie Mały Rocznik Statystyczny '39 i ta można wyczytać że:

: stan zatrudnienia z '29 roku Japonia osiągęła już w '34

: stawki placy nominalnej [przyjmując rok '28 za 100] dno osiągnęly w okresie '34 - '35 wynosząc ok 81 a do 38 r. wzrosly do 86; czyli nie przekroczyly roku bazowego sprzed kryzysu

: stawki kosztów nominalnych, spadly początkowo duzo poniżej plac [sięgając ok 74 [rok '31 - '32] , by bardzo szybko róść w okresie '36 - '38 do 109. Porównując to do kosztów utrzymania w złocie - te bardzo szybko spadają [do wartości ok ok 30-35] i są mniej więcej stabilne, można przypuszczać , że J. prowadząc wojne finansowała ją deficytem i dodrukiem pieniądza papierowego.

: produkcja przemysłowa po delikatnym spadku w roku '31 [poziom 106! w porównaniu do roku 1928 bazowego] rosla nieustannie caly czas

: produkcja statków osiągnęla stan z roku '28 w roku '34... Wyrób stali i in. rósl cały czas bezustannie...

Za to wzrósł dług wewnętrzny i zagraniczny Japonii bardzo drastycznie, a wydatki na armię w '28/9 r sięgaly ok 1/4 budżetu, na początku lat 30 tych 1/3 to w polowie lat 30 tych pochlanialy już 1/2 budżetu....

Oznacza to tyle, że i przemysł i armia i rozówj kraju był finansowany z pożyczek wewnętrznych i zewnętrznych, a J. przekuła hasło armaty zamiast masla w rzeczywistość.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

w ciągu kilku dziesiątek lat Japonia stala się potęgą z którą należalo się liczyć. W czasie I wś Japonia brala udzial po stronie Ententy. Niestety takie nastawienie bardzo szybko ulegalo zmianie i już w latach 30 tych podpisla pakt z Niemcami, w teorii antykominternowski, w praktyce mający nastawienie także antybrytyjskie. Czemu tak się stalo? Czy znów zawinila glupia polityka aliantów?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Zawiniło niezadowolenie Japonii, która oczekiwała więcej zdobyczy terytorialnych. Liczyli na Mandżurię, liczyli na Mongolię i Władywostok. Nie dostali tego. A do paktu antykominternoweskiego przystapili nie dlatego, że byli związani z Niemcami. Wojnę zaczęli na długo przed dojściem Hitlera do władzy. Liczyli na Dalekowschodni Okręg ZSRR. Zaatakowali w 1931r., potem ponownie w 1937r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Jest tylko jeden problem, wojna w 1919-20 byla toczona w innych warunkach niż ta w 1905. Poza tym wojna z Chinami toczona w ten czy inny sposób od 1931 r. w zasadzie nikomu w świecie nie wadziłą, tym bardziej że Chiny miały wlasne problemy wewnętrzne [Mao vs Kuomitang]. Tu powstaje pytanie : jakich zdobyczy chciała Japonia i od kogo miałąby je dostać. Chyba że owe "zdobycze" to przykywka chęci pełnienia znacznie większej roli niż ta z cyklu "Murzyn zrobił swoje... Murzyn może...". Bo w czasie I wś. pełniła na Dalekim Wschodzie rolę stróża.

Czemu z Niemcami - bo też były "obrażone" na LN, też czuły się oszukane, i nie zabraniały Japonii prowadzić wojen dla jej własnych interesów, tworzyć państw w stylu Mandżukuo czy narzucać limitó uzbrojenia. Sojusz dwóch odrzuconych.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Oni mieli nadzieje na Chiny, mieli nadzieje, by być mocarstwem na Pacyfiku. By przyćmić USA i Wielką Brytanię. Poza tym łakomili się też na Holandię. Im zależało na portach chińskich, żelazie, sile roboczej, miedzi, węglu i kauczuku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam,

tak czy inaczej Chin by nie podbili "za chińskiego boga" za duży kraj zbyt podzielony na takie dzialania. Podbicie Mandżukuo należy traktować jak utworzenie bliskiej kolonii i terenu jak kolonii eksploatowanej.

Plany dotyczące Holandii należy uznać za nierealne [jeżeli wcześniej Holandia nie przestala by istnieć] . Byly to za wysokie progi. Panowanie nad tymi rejonami tak czy inaczej Japonia w zasadzie miala, choć patrząc na wartości bezwzględne moglo być inaczej, lecz należy zwrócić uwagę że np Royal Navy miala "pod opieką" znacznie większe tereny morskie i oceaniczne.

Ja bym podejrzewal także próbę i marginalizację roli Japonii w NZ, tym boleśniejszą że należala przecież do zwycięzców I wś. Tym bardziej że próby zajęcia wszystkich kolonii pokonanych Niemiec w Azji spotkalo się z ostrym sprzeciwem Aliantów.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kredka   

Cześć.

Zwracam się do was, forumowiczów, o pomoc. W przyszłym tygodniu zaliczam ustny egzamin z historii i wylosowałam pechowo taki oto temat (jak w tytule). Początkowo cieszyłam się z tego tematu, bo swego czasu interesowałam się zagadnieniami dotyczącymi wojny na Pacyfiku, ale gdy dziś podjęłam próbę zrobienia notatek okazało się, że nie jestem w stanie wygrzebać żadnych konkretnych (satysfakcjonujących mnie) informacji.

Stąd moja gorąca prośba: jeśli jest tutaj ktoś kto w miarę ogarnia ten temat i mógłby mi coś niecoś tutaj o tym opowiedzieć, lub potrafi szukać informacji lepiej niż ja i mógłby wkleić mi linki do odpowiednich stron, to byłabym ogromnie wdzięczna :) liczę na jakiekolwiek odpowiedzi, każda informacja jest dla mnie istotna.

Ewentualnie jeśli komuś bardziej odpowiada droga mailowa: cosinus42@gmail.com

Edytowane przez secesjonista
Post przeniesiono do działu pomoc

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zacząć chyba trzeba trochę wcześniej od dnia 30 czerwca 1912 r. kiedy to zmarł cesarz Meiji, potem 5 lutego 1913 r., kiedy to poseł wygłosił Ozaki Yukio wygłosił swe znane przemówienie - jako egzemplifikacja nowych czasów "demokracji Taishó", porozumienie z USA, czyli "ugoda Lansing—Ishii". Umowy z Chinami: z 16 maja i 6 września 1918 r. i morska z 19 maja 1918 r. Zabiegi Makino Nobuaki na konferencji wersalskiej - efekty jego pracy. Konferencja waszyngtońska, działania Shidehary Kijuró, ustalenia co do Pacyfiku i redukcji sił morskich.

Kryzys finasowy ery Shówa, premierostwo Tanaki Giichi, działania na kierunku mandżurskim, incydent "bakushi-jiken"... itd.

forum historia.org.pl: Strona o Japonii - jippon.pl

http://www.history.univ.kiev.ua - Cambridge History of Japan

tokio.msz.gov.pl - Kalendarium Stosunków Polsko - Japońskich

www.mofa.go.jp - Japan - China Joint History...

C. Totman "Historia Japonii"

C. Anderssen "Krótka historia Japonii"

"Japonia okresu Meiji: Od tradycji ku nowoczesności" prac. zb. red. B. Kubiak Ho-Chi

"Zmiany społeczne w Japonii w XIX i XX wieku. Wybrane zagadnienia" red. R. Kostowska-Watanabe

"Zarys dziejów Afryki i Azji 1869-1996. Historia konfliktów" red. A.Bartnicki

E.Pałasz-Rutkowska, K. Starecka "Japonia"

J.Tubielewicz "Historia Japonii"

A. Gordon "Nowożytna historia Japonii : od czasów Tokugawów do współczesności"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.