Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Capricornus

Józef Niećko

Rekomendowane odpowiedzi

Józef Niećko, działacz ludowy, lewicowiec. W internecie można znaleźć takie teksty na jego temat:

http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Nie%C4%87ko

http://www.konserwatyzm.pl/artykul/4110/re...-polityka-narod

http://lewicowo.pl/wsciekle-psy/

Według tego, człowiek nie wygląda jakoś źle.

Ale pytanie do znawców tematu.

Czy Józef Niećko miał krew na rękach? Czy obraz lewicowca, w sumie porządnego człowieka, jaki nam się jawi w tych internetowych tekstach jest autentyczny?

Jakim był człowiekiem? Jaka była jego działalność, poza tymi oficjalnymi tekstami?

Godzien by go dobrze wspominać?

Itp.?

W ogólnej bo jego działalność przypada na trzy okresy historii Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuję "podgrzać dyskusję".

Parę złotych myśli w wykonaniu pana Józefa Niećki:

Bolszewizm i demokracja – to dwie sprzeczności.

A tam, w kremlowskich komnatach Iwana Groźnego, krwawy Stalin, jak widmo nad Rosją zawisa.

Stalin odebrał sowieckiej młodzieży prawo zastanawiania się nad sprawami społeczno-politycznymi i gospodarczymi. Młodzieży sowieckiej wolno wychowywać się fizycznie, przysposabiać wojskowo, no i śpiewać, na harmoszkach i bałałajkach grać, i teatry wystawiać. Wszystko inne, co na swobodę myślenia zakrawa – to opozycja. A opozycja – to „wściekłe psy”.

Taka ocena Stalina w 1936 roku a pod koniec wojny, po wojnie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może chęć działania i oddziaływania

Mógłbyś to trochę rozwinąć bo jakoś nie do końca wiem o co Ci chodzi?

Te cytaty pochodził z "Wściekłych psów", moze jeszcze jeden:

"Demokracja pojmuje państwo jako organizację w rękach społeczeństwa – zaś bolszewizm pojmuje społeczeństwo jako narzędzie w rękach państwa."

Niećko to taki człowiek zagadka.

Niewątpliwie był bardzo inteligentny, pomimo ukończeniu tylko trzech klas był człowiekiem wykształconym. Sam nadrabiał.

Miał poglądy mocno lewicowe, jego działalność to głównie praca nad poprawą bytu wsi, stąd pochodził. Nie był zwolennikiem rewolucji.

Natomiast po wojnie...? No właśnie, co przyczyniło się do poparcia nowej władzy?

"Nie można stać w rozkroku, jedna noga w Londynie drugą w Lublinie."

On stanął obiema nogami w Lublinie.

Znamienne jest jednak, że nad każdą propozycją zastanawiał się dosyć długo.

Czy była to żądza władzy? Wątpię.

Czy był to pragmatyzm? Tu bym się przychylił.

Widział, że Londyn nie ma szans, że układ sił przesądza o czymś innym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rozwijając...

stanął przed perspektywą rozwijania i propagowania na szerszą skalę swych idei. Po potępieniu

Mikołajczyka stał jedną z centralnych postaci ruchu ludowców.

Jak przełknął to, że przyszło mu działać w realiach, które sam wcześniej krytykował, trudno mi

ocenić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   

Czy Józef Niećko miał krew na rękach?

Jako zwierzchnik konspiracji BCH "pilnujący" jej z ramienia kierownictwa "Rocha"? W jakimś sensie na pewno tak-BCh jak wszystkim zdarzały się mordy polityczne.Potem po wojnie nie miał takich możliwości(ZSL nie miało ani takich pozycji ani żadnych bojówek).

A Józef Niećko jedną z centralnych postaci w ruchu ludowym był od momentu szefowania przedwojennym ZMW "Wici".Ponieważ przedwojenni wiciarze byli trzonem kadr BCh to w czasie wojny pozycje te umocnił(zwierzchnik BCh, przewodniczący CKRL). U Mikołajczyka to Niećko był wiceprezesem PSL.

Natomiast kontakty z Żymierskim to Niećko miał od 1943. Generalnie-wrogość do sanacji plus realistyczna ocena położenia Polski po Stalingradzie/Kursku (piłsudczykowska kadra oficerska której Niećko organicznie nie znosił gromko wiodła do nowej katastrofy nic się nie nauczywszy z lekcji 1939 roku). Co nb. nie przeszkadzało że to Józef Niećko w kwestii BCh podejmował wszystkie najważniejsze decyzje-czy to o jej częściowym scaleniu z AK w 1943 czy o jej rozpuszczeniu w 1945.

A przedwojenne cytaty w odniesieniu do sytuacji powojennej.

No cóż -Piaseckiemu i gros kierownictwa PAX-owców też można by znalezć niejeden, poseł z listy bloku agitujący w 1947 za PPS Kwiatkowski [przedwojenny sanacyjny wicepremier) takoż a z kilkudziesięciu ministrów przedwojennych i wojennych rządów obecnych w pojałtańskiej Polsce -w podziemiu antykomunistycznym nie działał ani jeden. Za to niejeden-w administracji(głównie w ministerstwach) i w szkolnictwie.

Co do stanięcia Niećki na czele resztek PSL przemianowanej rychło na PSL lewica/ZSL to też ciekawa historia.Wiceprezes PSL Niećko(analogicznie jak Kiernik czy Wycech-wszyscy trzej starzy,zasłużeni ludowcy od lat w kierownictwie ruchu ludowego) mieli narastające różnice poglądów z Mikołajczykiem w ocenie sytuacji(Stem liczył na interwencję zachodnich mocarstw i wpływy zachodnich ambasad i swoje w tych ambasadach)i taktyki PSL acz do momentu wyborów sejmowych byli lojalni.Po klęsce taktyki Mikołajczyka czując poparcie na razie 25% NKW PSL podjęli aktywną działalność rozłamową i w konsekwencji zostali wykluczeni z PSL-utworzyli koło posłów niezależnych wzrastające stopniowo w siłę w rozbitym PSL.Po ucieczce Mikołajczyka za granicę Józefa Niećkę grupa ludowców ogłosiła prezesem PSL-Niećko ponoć protestował przeciwko tej nominacji(podjętej bez niego)ale gdy dowiedział się że alternatywą jest Władysław Kowalski nominację przyjął.W Lublinie(w okresie PKWN) nie stanął. Stanął po wojnie w Warszawie.Tak jak np. Grabski czy Kwiatkowski. Nb. Niećką b.silnie wstrząsnęło powstanie warszawskie,którego do pewnego momentu wyjścia z plonącego miasta z grupą ludowców był naocznym obserwatorem i jeszcze mocniej ugruntowało w nim przekonanie o (bez)wartości wojskowo-politycznych kwalfikacji sanacyjnych wyższych kadr wojskowych jakie od dawna miał.

Edytowane przez Wolf

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

a z kilkudziesięciu ministrów przedwojennych i wojennych rządów obecnych w pojałtańskiej Polsce -w podziemiu antykomunistycznym nie działał ani jeden. Za to niejeden-w administracji(głównie w ministerstwach) i w szkolnictwie.

(...)

Jak już się pisze z wytłuszczeniem frazy, typu: "ani jeden" warto jednak się zastanowić nad kategorycznością swych osądów. Widać użytkownikowi Wolfowi w jego zacietrzewieniu anty-londyńskim i anty-sanacyjnym umknęła osoba ministra spraw wewnętrznych Henryka Jana Józewskiego, który w podziemiu antykomunistycznym - jak najbardziej brał udział.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Jak już się pisze z wytłuszczeniem frazy, typu: "ani jeden" warto jednak się zastanowić nad kategorycznością swych osądów. Widać użytkownikowi Wolfowi w jego zacietrzewieniu anty-londyńskim i anty-sanacyjnym umknęła osoba ministra spraw wewnętrznych Henryka Jana Józewskiego, który w podziemiu antykomunistycznym - jak najbardziej brał udział.

Co nie zmienia jednak trafności uwagi. Akurat wśród sanatorów etatystów nie brakowało, stąd wejście w PRL przyszło im łatwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.