Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Vapnatak   

Oj, nie śmiałbym... :) Czuję się skrępowany, ale jeśli trzeba to proszę bardzo:

Co to są "śpiące głowy" i z jakim ludem starożytnym należy powiązać ów "śpiące głowy"?

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Vapnataku Twe posty są zbyt rozpoznawalne w sieci... :)

Oto Klaudiusz przedstawia wniosek w senacie nadania obywatelstwa rzymskiego mieszkańcom Galiiae Comatae

/Tac. Ann. XI 23-25, C.A. H. vol X s. 684 (M.E. Charlesworth)/

W odpowiedzi słyszy:

"an parum quod Veneti et Insubres curiam inruperint, nisi coetu alienigenarum velut captivitas inferatur? Quem ultra honorem rsiduis nobilium, aut si quis paupere Latio senator foret? opple turos omnia divites illos, quorum avi proavique hostillium nationum duces exercitus nostros ferro vique ceciderint, divum Iulium apud Alesiam obsederint"

Czego się więc obawiali?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ach ta łacina ! :)

Bogaci obywatele rzymscy z Galli domagali się urzędów w stolicy, co wywołało protesty rdzennych mieszkańców. Wielu twierdziło, że Rzym nie jest jeszcze tak słaby, żeby szukać senatorów wśród "cudzoziemców", biorąc za przykład Wenetów i Insubrów , którzy wdarli się do senatu.

Obawiali się, że Rzym popadnie w "niewolę" obcoplemieńców, a dla resztek "prawdziwych obywateli" i biedniejszych senatorów, już nic nie zostanie.

Pozdrowienie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Uściślając chyba najszczerszy powód tkwi w:

"quem ultra honorem residus nobilium, aut si quis pauper e Latio senator foret"

Innymi słowy nie tylko o majątki chodziło, ale zwłaszcza o przodującą rolę w państwie... nie dość ekwitów, wyzwoleńców, to jeszcze arystokracja prowincjonalna.

W twoje ręce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Od ponęt ludzi występnych chroniła go nie tylko własna natura, dobra i nie zepsuta, lecz także ta okoliczność, że już w pacholęcym wieku siedzibą jego i mistrzynią w naukach była Massylia..."

Kogo miał na myśli Tacyt ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

Chodzi o mamkę - kobietę, która karmiła piersią nie swoje dzieci? :)

Edit: nutrix to mamka... stawiam na hm... kobietę z wielkimi piersiami! :D Szczyt upodobań obywateli płci męskiej! :)

vapnatak

Edytowane przez Vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
stawiam na hm... kobietę z wielkimi piersiami! :D Szczyt upodobań obywateli płci męskiej! :)

Ja tam bym nie uogólniała tego szczytu upodobań.... :D

Ale cudnie mi tu zagadkę rozwikłałeś -oczywiście o kobitę z dużym biustem szło mi. Żałuję, że dla utrudnienia nie zapytałam o (potencjalną)wielkość miseczki . :P:)

Jedziesz Panie dalej....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   
Ja tam bym nie uogólniała tego szczytu upodobań.... tongue.gif

Ja tam Rzymian miałem na uwadze. :)

Hmmm, co by tu, by było trudno...? Czym, z punktu widzenia architektonicznego wyróżnia się szczególnie piramida Chufu?

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Martinus   

Pytanie brzmi czym się nie wyróżnia? :)

Wielka dokładność niwelacji terenu,orientacja każdego boku w określoną stronę świata,rekordowe rozmiary itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.