Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Vapnatak   

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Podaję się do dymisji!!!!!!!!!!!!!!!! Taka prosta rzecz, a ja tego nie wiedziałem!!!!!!!!!!!!!! To znaczy nie zorientowałem się o co biega!!!!!!!!!!!!!!!! ;):huh:^_^ Gratuluję zwycięscy! :)

vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Podaję się do dymisji!!!!!!!!!!!!!!!! Taka prosta rzecz, a ja tego nie wiedziałem!!!!!!!!!!!!!! To znaczy nie zorientowałem się o co biega!!!!!!!!!!!!!!!! ;):huh:^_^ Gratuluję zwycięscy! :)

vapnatak

A nie ma czego gratulować, albowiem nieoczekiwany zwycięzca posługiwał się nie tyle wiedzą, a logiką.

Stąd moje pytanie będzie krótkie i łatwe:

O czym wspomina Kolumella:

"itaque in hoc Latio et Saturnia terra, ubi di fructus agrorum progeniem suam ducerant, ibi nunc ad hastam locamus, ut nobis ex transmarinis provinciis advehatur frumentum, ne fame laboremus, et vindemias condimus ex insulis Cycladibus ac regionibus Baeticis Gallicisque"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Łacina nie jest moją mocną stroną :) Z tego tekstu wyczytałem, że bóg Saturn jako pan Lacjum [ centrum Italii] nauczał "swoje dzieci" jak żyć z zasiewów, jednak aby nie cierpieli głodu dał im prawo na przewóz ziarna z prowincji zamorskich. Czerpali więc z winnic na Cykladach oraz z prowincji Baetica [Hiszpania] i Galii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Łacina nie jest moją mocną stroną ;) Z tego tekstu wyczytałem, że bóg Saturn jako pan Lacjum [ centrum Italii] nauczał "swoje dzieci" jak żyć z zasiewów, jednak aby nie cierpieli głodu dał im prawo na przewóz ziarna z prowincji zamorskich. Czerpali więc z winnic na Cykladach oraz z prowincji Baetica [Hiszpania] i Galii.

Troszkę brakuje objaśnienia co do kontekstu czasów... :)

A chodziło dokładniej o sytuację nobiles w konkurencji z prowincjonalnymi posiadaczami.

Ustęp mówi o imporcie wina hiszpańskiego i galijskiego do Italii co stało się jedną z desek do trumny pozycji nobiles.

W Twoje ręce - pytanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Vapnatak   

A zatem znowu trafiłem prawie, a w zasadzie kulą w płot. ;) Zadaj nowe pytanie, myślę, że się nikt nie obrazi...? :)

vapnatak

Aaa, Wiesław zadaje! Świetnie! :huh:

Edytowane przez Vapnatak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A zatem znowu trafiłem prawie, a w zasadzie kulą w płot. smile.gif Zadaj nowe pytanie, myślę, że się nikt nie obrazi...? wink.gif

vapnatak

Aaa, Wiesław zadaje! Świetnie! smile.gif

Widzę zapał... więc chętnie odstąpię Koledze to pytanie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.