Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Ktory ze starożytnych wodzow (nieco niestety zapomniany) miał się z lekceważeniem wyrazić o słynnym potem Pompejuszu, że wykończyłby 'tego chłopca' gdyby 'stara baba' (kolejny z rzymskich generałow, ktorego nazwiska nie zdradze, by nie ułatwiać) nie przyszedł mu z pomocą?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, 'dał po nosie' Pompejuszowi w Hiszpanii. 'Stara babą' zaś nazwał Metellusa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mecenas   

Dziękuję Kadrinazi. Dodam może tylko, że takie lekceważące zdanie o umiejętnościach dowódczych Pompejusza miało również wielu późniejszych historyków zajmujących się historią Rzymu. Chociażby Theodor Mommsen wyraził się o Pompejuszu, iż był on zwykłym "feldfeblem" (niem. Feldwebel, można to też przetłumaczyć jako "sierżant"). Z pewnością była to opinia krzywdząca, na której pewnie zaciążyła klęska Pompejusza pod Farsalos.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mecenas   

Oczywiście. Czy możecie wymienić pięciu nauarchów spartańskich, którzy sprawowali dowództwo nad flotą kolejno po sobie w latach 398-394 p.n.e. ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

No, Mecenas-ie, zaszalał Waćpan z pytaniem. :arrow:

Nie muszę tłumaczyć dlaczego - brak odpowiedzi samo przez się jest odpowiedzią. ;)

I co teraz?

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Puella ma rację, nawet ja, quasi-marynista wymiękłem...

Miej litość Mecenasie ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Moja pierwsza reakcja po przeczytaniu pytania :shock:. Nawet google nie dają rady :mrgreen: No cóż, musimy się przyznać, że dotarłeś do materiałów o których nie mieliśmy pojęcia :oops: Czas się zlitować Mecenas-ie... :?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Widzę, że tu jak w życiu - jak kobitka w swoje rączki sprawy nie weźmie to bida. ;)

Mecenasa nie ma już trochę, jak się pojawi, to mu to jakoś zrekompensujemy, a teraz kto pierwszy ten lepszy pytanie zadaję, bo się niebezpieczna posuch quizowa szerzy.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Ok, to może ja.

Prosze o podanie nazwiska króla Partów i Armenii, który w 66r. złożył uroczysty hołd Neronowi uznając się za lennika cesarstwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
Ok, to może ja.

Prosze o podanie nazwiska króla Partów i Armenii, który w 66r. złożył uroczysty hołd Neronowi uznając się za lennika cesarstwa.

Explore, czy to idzie o Tiridatesa? Nie jestem pewna nawet w 50%, bo jakoś mi rok ten 66 nie gra, gra mi za to 64. :wink:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Wg. Swetoniusza Tyrydates, ale uznaje. Rok 66 wg. mnie, ale tak czy inaczej odpowiedź prawidłowa, twoja kolej...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
Wg. Swetoniusza Tyrydates, ale uznaje. Rok 66 wg. mnie, ale tak czy inaczej odpowiedź prawidłowa, twoja kolej...

Ja za Dionem szłam..

Dobra Mądroszki, proszę mi odpowiedzieć na pytanie, od kogo wywodzili swój ród Juliusze?

To tak na rozgrzewkę. :D

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
bra Mądroszki, proszę mi odpowiedzieć na pytanie, od kogo wywodzili swój ród Juliusze?

Mądroszki gadają że ponoć od samego Eneasza , który z kolei był synem samej Afrodyty. Zaiste szczytne to pochodzenie , szkoda że nieprawdziwe :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.