Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

sargon   

Dzięks! :arrow:

Jak się nazywał pierwszy faraon, o którym wiemy z dokumentów, że organizował wyprawy do krainy Punt?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

Widzę megatrudne pytanie z tego Egiptu zadałem :arrow:

Twoja kolej :arrow:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

:shock: To że zgadłem w quizie starożytnym jest chyba sensacją roku (zgadłem już wcześniej, ale nazaa kazała podać liczbę pomiędzy bodajże 2 a 4, nie pamiętam już).

Moje pytanie będzie jeszcze megatrudniejsze niż sargonowa zagadka: ile ludzi wg Arriana liczyła pod Gaugamelą jazda Aleksandra oraz ile ludzi wg Arriana liczyła konnica macedońska?

[ Dodano: 2008-01-05, 16:02 ]

Halo, nikt nie wie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Halo, nikt nie wie?

Ależ skąd, takich danych statystycznych to przecież od podstawówki wszyscy się uczą :D Poważnie Tofik, nie chce się szukać, sesja niebawem, czasu mało etc. Zadaj inne pytanie :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

No jak sobie chcecie... Wg Arriana:

- jazda macedońska: 7 tys. ludzi,

- jazda perska: 35 tys. ludzi.

Zadam kolejne pytanie: ilu żołnierzy perskich padło nad Granikiem wg Diodora? :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

No sorry, taka mała uwaga: nie wiem jak inni, ale ja tekst

ile ludzi wg Arriana liczyła pod Gaugamelą jazda Aleksandra oraz ile ludzi wg Arriana liczyła konnica macedońska?

zrezumiałem w ten sposób, ze chodziło o podanie liczebności całej jazdy Aleksandra oraz sprecyzowanie ile w tym było konnicy macedońskiej.

A już się martwiłem, ze nie potrafię znaleźć tej drugiej liczby u Arriana - zastanawiałem się nawet skąd wytrzasnął ją Hammond. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Sory za nieścisłość, myślałem, że zrozumiecie iż chodziło o jazdę macedońską w sensie pod władzą króla Macedonii :mrgreen: A czy drugie pytanie jest jasne i czy ktoś się pokwapi do odpowiedzenia? :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
Sory za nieścisłość, myślałem, że zrozumiecie iż chodziło o jazdę macedońską w sensie pod władzą króla Macedonii
Cóż, mi chodziło o to, że w pytaniu nie widzę ani słowa o tym, ze trzeba podać liczebność konnicy perskiej - jest tylko o liczbności jazdy Aleksandra i konnicy macedońskiej :D

Imho prościej jest założyć, ze zamiast "oraz ile ludzi wg Arriana liczyła konnica macedońska" powinno być "oraz ile ludzi wg Arriana liczyła konnica PERSKA" :wink:

Odpowiedź na drugie pytanie to "ponad dziesięć tysięcy pieszych i conajmniej dwa tysiące konnych".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Odpowiedź na drugie pytanie to "ponad dziesięć tysięcy pieszych i conajmniej dwa tysiące konnych".

Tak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

Dzięki.

Pytanie może sie okazać dośc łatwe, ale co tam :D

Grecji cd.

W czasie wyprawy Aleksandra zdarzył się jeden specyficzny (i w gruncie rzeczy zabawny) wypadek "przy pracy", podczas pewnego oblężenia - Aleksander, kiedy nieco się uniósł na swoich ludzi, z niechęcią gramolących się po drabinach postanowił im pokazać "jak to robi prawdziwy miszczu". Mianowicie osobiście wszedł po jednej z drabin, stanął na murze, porozwalał okolicznych obrońców niczym paczkę dropsów i... zeskoczył do środka z trzema tylko ludźmi przy boku.

Iście amerykański patos, ale reszta wojska widząc to rzuciła się mu po drabinach na pomoc (o co gównie chodziło) - niestety, wskutek pewnego wypadku okazalo sie to czasowo niemożliwe.

W wyniku tej zwłoki Aleksander został wewnątrz twierdzy cięzko ranny.

Pytanie:

co to był za wypadek, który spowodował zwłokę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
co to był za wypadek, który spowodował zwłokę?

Drabina miała spróchniałe szczeble, które nie wytrzymały pod ciężarem wspinających się ludzi, co sprawiło, że spadli na ziemię wraz z nią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Mianowicie osobiście wszedł po jednej z drabin, stanął na murze, porozwalał okolicznych obrońców niczym paczkę dropsów i... zeskoczył do środka z trzema tylko ludźmi przy boku.

Jak nazywali się ci trzej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.