Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

zaliczam ... ;)

choć moje żródła podają za źródło najprawdopodobniej Silenosa z Kaleakte, od którego tą informację wziął Polibiusz, a po nim Liwiusz ..

Zadajesz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z jakich skorupiaków pozyskiwano w starożytności purpurowy barwnik? Żeby było trudniej, poproszę nazwy łacińskie ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Purpurę ze ślimaków robiono- a dokładnie ze specjalnego gatunku "pełzaczy" szkarłatnych: murex trunculus, murex brandaris i purpura haemastoma.

Innej opcji ja nie znam. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Z jakich skorupiaków pozyskiwano w starożytności purpurowy barwnik? Żeby było trudniej, poproszę nazwy łacińskie :D

Albo z rana mój umysł nie jest już tak żwawy ... jakoś tak mi się kołaczą w głowie tacy przedstawiciele:

Purpura haemastoma

Murex trunculus

Murex brandaris

Haustellum brandaris

... tylko, że są to przedstawiciele mięczaków, ot takie morskie ślimaczki

Nie chcę być bezczelnym, ale czy drogi Kadrinazi nie zasypiałeś na biologii, by swe siły pozostawić w służbie historii ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że z biologii to ze mnie kurza noga ;) ważne że wykazaliście czujność i na pytanie udało się odpowiedzieć. Puello pytanie jest Twoje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Ale ze mnie spryciula-ubiegłam secesjonista z lekka Ciebie, zresztą dziewczyna jestem, to mam pierwszeństwo z natury. ;)

Po pewnych newsach, to mi sie jedno pytanie kołacze po głowie- z dziedziny matematyczno-geograficznej:

Oblicz z iloma państwami należy prowadzić wojnę, oraz podaj tych krajów współrzędne geograficzne, by otrzymać pokojową nagrodę nobla(?) :D

Ale, żeby nie tworzyć of topa, to coś tu "po bożemu" zapodam...

Z tematyki morskiej będzie.. Proszę mi wytłumaczyć, o jakich typach jednostkach pływających mówią te nazwy (o rzymiakach traktujemy):

navis magna

paro

hippago

lembus

może tyle wystarczy....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Lembus - typ iliryjskiej wojennej, niezbyt dużej jednostki o niskich burtach, nieożaglowanej, chyba z jednym rzędem wioseł; zdolnej pomieścić jakieś 50 woja

Hippago - duże obszerne jednostki do przewozu koni, z krytymi ładowniami

Navis magna to statek przewożący znaczne, wielkowymiarowe ładunki. Bywało, że były budowane tylko do jednego rejsu i specjalnego ładunku

Paro - to łódź wiosłowa

O tej ostatniej prawie nic nie wiem ;)

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Puella napisała:

Po pewnych newsach, to mi sie jedno pytanie kołacze po głowie- z dziedziny matematyczno-geograficznej:

A może tak z filologii klasycznej: Si vis pacem para bellum ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Co do tej paro....

Według mojej wiedzy, była to szybka jednostka morska do spraw kurierskich, a jednocześnie lekki okręt wojenny; uzywana przez piratów przekształcała się w myoparon.

Mądruszek z Ciebie, większość zaliczyłeś, więc pozwalam Ci pytanie zadać...;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Co do tej paro....

Według mojej wiedzy, była to szybka jednostka morska do spraw kurierskich, a jednocześnie lekki okręt wojenny; uzywana przez piratów przekształcała się w myoparon.

Mądruszek z Ciebie, większość zaliczyłeś, więc pozwalam Ci pytanie zadać...;)

Pozdrawiam.

Z Twą wiedzą nie będę polemizował ... nie mój okres historyczny; ów statek kurierski całkiem pasuje, wreszcie wymienia się go obok innych mniejszych jednostek: phaselus, cumba, czy cymbula.

Zresztą nie warto nigdy spierać się z kobietą, wystarczy poczekać aż sobie sama zaprzeczy ... :D

Czym zajmowali się osobnicy zwani "farmaki" ( "katharmata")?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Ja tam, nawet jak sobie zaprzeczam, to i tak w zaparte odpowiednio idę- postawa oczywiście akuratna dla dobrego historyka. :P A jak sie w życiu sprawdza...:)

A co do pytania, to może byś podprowadził troszkę pod odp..-jak dla mnie oczywiście.

"katharmata"-z ofiarami przebłagalnymi mi się to kojarzy-dobry kierunek, czy go zmienić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
mhmm ... dla podpowiedzi:

łączy się to z figami ...

No to facet podpowiedziałeś :P -nie, żeby mi się wsio z jednym kojarzyło, ale czy to ma związek z jakimiś orgiastycznymi ofiarami? :)

Jeśli o owoce idzie...- tutaj moja wyobraźnia daje plamę po całości...

Chyba się poddam-walki zbytnio nie podejmując- bo za cholerę nie wiem, gdzie tego szukać...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No to facet podpowiedziałeś :D -nie, żeby mi się wsio z jednym kojarzyło, ale czy to ma związek z jakimiś orgiastycznymi ofiarami? :)

Jeśli o owoce idzie...- tutaj moja wyobraźnia daje plamę po całości...

Chyba się poddam-walki zbytnio nie podejmując- bo za cholerę nie wiem, gdzie tego szukać...

Co prawda jedno z Siedmiu Bóstw Szczęścia w Japonii, będące m.in. bóstwem płodności ma splecione palce w figę - symbol aktu płciowego ... ale nie o taką figę i takie skojarzenia tu chodzi :P

ofiary ... tak

orgiastyczne ... nie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.