Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Quiz II Wojna Światowa

Rekomendowane odpowiedzi

jest to związane z Japonią?

[ Dodano: 2008-10-09, 15:41 ]

albo z deportacjami Polaków z zachodniej Ukrainy i Białorusi?

albo desant sprzymierzonych pod Narwikiem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
"15 dnia czwartego miesiąca 16 roku Showa"

Czyli w roku 1941. Wychodzi mi więc 15 kwietnia, czyli przystąpienie Chorwacji do Paktu Trzech :|

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam:)

Vissegard : no cuż, ale wedle mojego źródla to nie to...

Mostostal: kombinuj:)

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale czy data się zgadza?

Bo jeszcze był nalot 200 bombowców Luftwaffe na Belfast... Tzw. Belfast Blitz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj,

niestety daty się nie zgadzają delikatnie.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... Showa zaczyna się 25 grudnia, czyli 1 stycznia jest ósmym dniem pierwszego miesiąca. Skoro tak to piętnasty dzień japoński jest 8 dniem gregoriańskim, czwarty miesiąc to w tym przypadku kwiecień. 8 kwietnia 1941 roku więc. Nie mam pojęcia co się wtedy wydarzyło. Urodziła się Vivien Westwood ;)

Zmarł też ks. Stanisław Chałas. Z wojennych historii to przewieziono depozyty złota Reichsbanku do Narodowego Banku Jugosławii (nie wiem dokładnie o co chodzi, 15 sztabek, ok. 187 kg.). Dla nas Polaków to najbardziej kojarzy się z profesorem Władysławem Bartoszewskim, w tym dniu zwolniono go z KL Auschwitz. Więcej nie wiem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czyżby więc 13 kwietnia i podpisanie paktu o neutralności (Пакт о нейтралитете между СССР и Японией)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Bingo - Wieniec laurowy tym razem przechodzi na twoja głowę;)

Źródło mam w pracy : tytuł [o ile dobrze pamiętam] Stosunki radziecko japońskie 1931 1941"; Wyd. 2000; Autor sprawdzę i podam. Aneks 5, jedna z ostatnich stron tekst układu, na końcu: "... podpisano dnia 13 kwietnia 1941 roku czyli 15 dnia czwartego miesiąca 16 roku Showa w obecności itd..." dokładnie zacytuje jutro jak z będę w pracy.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ciężka walka była FSO... ;)

Coś mi nie gra do końca ta data dzienna. Nie wiem za dokładnie jak jest przeliczny każdy miesiąc. Era showa zaczęła się w dniu 25 grudnia 1925 roku, pierwszy rok analogicznie kończył się 24 grudnia, itd. Czyli mamy przesunięcie o 7 dni, bo rok wg kalendarza imperialnego ma tyle samo dni, co wg gregoriańskiego. A tu gubimy gdzieś 5 dni. Może w książce wkradł się błąd i powinno być 20 dnia?

To bardzo proste pytanie. Jakim mianem ochrzcili żołnierze amerykańscy swoje czołgi M4 w Afryce i dlaczego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zabs82   

Ochrzcili je mianem "Ronsona" co było bodajże marką zapalniczki czy coś w tym stylu. A przydomek ten pochodził od dość łatwego zapalania się początkowych wersji tych czołgów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam,

Vissegard: zgodnie z tym co pisalem:

Źródlo: Jakub Wojtkowiak "Stosunki radziecko - japońskie 1931 - 1941" Wyd. Poznańskie; Poznań 2000; ss 236 -7 Aneks 5 [za: S. L. Tichwinskij: "Zakluczienije sowietsko - japonskogo pakta o niejtralitietie, ss 32-3]; "... Art IV. Niniejszy uklad podlega ratyfikacji w możliwie najkrótszym czasie. Wymiana not ratyfikacyjnych powinna nastąpić w Tokio, także w możliwie najkrótszym terminie.

Aby zaświadczyć p tym, wymienieni wyżej Pelnomocnicy podpisali niniejszy uklad w dwóch egzemplarzach sporządzonych w jezykach rosyjskim i japońskim i przylożyli do niego swe pieczęcie.

Podpisane w Moskwie 13 kwietnia 1941 roku, co odpowiada 15 dniu czwartego miesiąca 16 roku Showa."

Opisywany fragment - ostatnie akapity ukladu są na stronie 237.

pozdr

PS. jeśli wkradl się jakiś bląd przepraszam.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

''Zaplaniczki Ronson, zapalają się za pierwszym razem''.-tak chwalili je producenci i tak nazywali je Jankesi na pustyni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.