Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Ados   

No to sorki. Nie wiedziałem że tu są takie przepisy. Napisz mi na maila jak gadać prywatnie. A odnośnie kawalerii to czy na Podlasiu jakaś istniała jak tak to jak się nazywała i czy miała jakieś ważniejsze sukcesy w walce z Niemcami lub Związkiem Radzieckim. pozdrowienia :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
A odnośnie kawalerii to czy na Podlasiu jakaś istniała jak tak to jak się nazywała

Istniała. Nazywała się Podlaską Brygadą Kawalerii (Podlaska BK), i jej dowódcą był gen. Kmicic - Skrzyński. Składała się z 5 pułku ułanów Zasławskich, 10 pułku ułanów Litewskich, i 9 pułku strzelców konnych. Wchodziła w skład (obok m.inn. Suwalskiej BK) SGO "Narew".

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ados   

No to mogę się pochwalić że mój pradziadek do nie należał ale nie wiem do jakiego pułku a czy ta Podlaska Brygada Kawalerii miała jakieś większe sukcesy ?? Czy tylko jakieś małe starcia ?? Pozdrowienia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
No to mogę się pochwalić że mój pradziadek do nie należał ale nie wiem do jakiego pułku a czy ta Podlaska Brygada Kawalerii miała jakieś większe sukcesy ?? Czy tylko jakieś małe starcia ?? Pozdrowienia

Miała. I to spore - walczyła do końca. Ale po kolei: 5 pu walczył na przedpolu Ostrołęki, następnie w rejonie Sokoły - Biała, dalej pod Brokiem i Mieniem. Następnie pod Suchowolą, Kockiem Serokomlą, i Wolą Gułowską - a więc pod gen. Kleebergiem. Powód do dumy.

10 pu wsławił się brawurowym wypadem (03.09.1939r.) do Prus Wschodnich (a więc na teren III Rzeszy !!!), następnie 09.09. nacierał na wzmiankowany Brok, a także pod Kockiem, i szczególnie zaciekle pod Serokomlą i Wolą Guzowską - czyli także pod gen. Kleebergiem - i znowu powód do dumy. 9 psk także zasłynąl wypadem do Prus Wschodnich. Do 07.09. bronił rubieży Szczucin - Grajewo, 11.09. niszczy niemiecką kolumnę zmotoryzowaną. 12-13.09 walczy z niebyle kim - z korpusem panc. Guderiana (pod Domanowem). Później krwawo rozprawia się z radziecką kawalerią (niszcząc przy okazji nieco jej broni pancernej). Wdn. 03.10 - 05.10 walczy (obok 5 pu i 10 pu) pod Kockiem - znowu chwalebny szlak. Czy potrafisz powiedzieć Adosie, w ktorym pułku (zakładam, że w tej brygadzie) służył twój dziadek? - a odtworzymy jego szlak walki (jest to bardzo, bardzo, mozolne i trudne, ale nie niemożliwe - już robiłem takie rzeczy). :roll:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ados   

postaram się i ciesze się że poszukałeś wiadomości na ten temat nie wiem kiedy znowu będę mógł pisać, ale postaram sie jak najszybciej a ty jak możesz to popatrz z jakich miasteczek i wsi był pobór i w jakim mieście przed wojną stacjonowała Podlaska BK na pewno przeczytam jak będę miał czas Pozdrowienia :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Musisz się najpierw upewnić, czy twój pradziadek na pewno walczył w Podlaskiej BK (bo obok niej w skład SGO "Narew" wchodziła jeszcze Suwlska BK). Następnie - w ktorym pułku, i którym szwadronie. Siedząc mozolnie nad 4 -5 książkami, i śledząc tylko interesujące nas fragmenty można odtworzyć szlak bojowy dowolnego pułku (w tym wypadku kawalerii), od mobilizacji, do kapitulacji/rozbicia. Znając podane składy osobowe dowódców (do d-ców plutonów włącznie) można się pokusić o odtworzenie szlaku, ale jest to amatorstwo. Bardziej szczegółowymi danymi (od poziomu plutonu w dół) raczej zajmują sie fachowcy, historycy wojskowości, którzy mają dostęp do CAW i WIH.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
brygada kawalerii odpowiadała pułkowi piechoty, a pułk kawalerii kompanii

Pułk kawalerii etatowo wynosił 755 ludzi czyli raczej można go porównać z batalionem piechoty a nie kompanią.

"W brygadzie kawalerii liczba żołnierzy obsługujących środki ogniowe i broń wspierającą była 2-3 razy większa niż w pułkach piechoty.Kawaleria w porównaniu z piechotą miała 1 ckm na 13 żołnierzy, a piechota od 19 do 59.Brygada dysponowała średnio 1,5 -2 krotną przewagą nad piechotą w broni przeciwpancernej,miała większe możliwości obrony przeciwlotniczej,ogniem artyleryjskim mogła pokryć 3,5 ha a pułk piechoty 1-1,5 ha."

Dla mnie nie była bronią zacofaną.

post-1601-1202006872.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Pułk kawalerii etatowo wynosił 755 ludzi czyli raczej można go porównać z batalionem piechoty a nie kompanią.

Na stopie wojennej mógł się zbliżyć do niecałego tysiąca. Jednak masz rację - stanowił on mniej więcej odpowiednik jednego baonu pp. Różnił go na pewno pluton ppanc. (3 lub 4 arm. ppanc. Boforsa 37 mm).

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   
Dla mnie nie była bronią zacofaną.

Raczej nasza piechota była zacofana. Kawalerie doinwesowano, bo była bardziej manewrową jednostka, a na odpowiednie nasycenie np. bronią maszynową jednostek piechoty już zabrakło.

Może spróbujmy porównać ilość km w naszej kawalerii z np. niemieckimi grenadierami pancernymi ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Różnił go na pewno pluton ppanc

Na szczeblu brygady dochodziły różne jednostki poza pułkowe:dywizjon pancerny,szwadron pionierów,bateria przeciwlotnicza ,pluton lotnictwa(WBK) razem 5077-ludzi.Czyli naprawdę wyglądało to imponująco.

[ Dodano: 2008-02-03, 11:41 ]

np. niemieckimi grenadierami pancernymi ?

Nie mam danych by porównać!!!

post-1601-1202035167.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Jeżeli idzie o pułk ułanów (zmot.) to miał on na stanie mniej więcej 43 rkm - y, i 20 ckm - ów (w/g posiadanych przeze mnie danych pułk zwykły, konny miał zaledwie 17 szt. rkm) . Porównam go z niemieckim baonem pp (bo z pp nie ma sensu): 41 szt. km -ów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Tylko, że niemieckie km-y to UKM MG 34, zasilane z taśmy, plujace ołowiem jak CKM-y, a w transporcie łatwe i wygodne praktycznie jak nasze RKM-y zasilane z jakiś 20-nabojowych magazynków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
pułk zwykły, konny miał zaledwie 17 szt. rkm

Od 17 do do 19,były małe rozbieżności w pułkach,ale to szczegół.

Porównam go z niemieckim baonem pp (bo z pp nie ma sensu

Mógłbyś wkleić linka o strukturach armii niemieckiej(od drużyny do dywizji z liczbą żołnierzy) w języku narodowym,po niemiecku nic nie umiem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

I jeszcze jedno, w przypadku naszych ułanów taczanki sa liczone jako CKM czy osobno ? Bo taka taczanka to dość duzy i wrażliwy na ostrzął obiekt, który trudno przemieszać pod ostrzałem. Dla porównania greandierzy pancerni, o korych wspominałem mieli Sd.Kfz.251 na których jeździli zamiast na koniach i kóre były uzbrojone w 2 km-y co dawało ruchome opancerzone stanowisko CKM na polu walki.

W takim porównaiu niestety kawaleria wygląda na zapóźnioną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

W kompanii CKM są trzy plutony z CKM w jukach i jeden pluton z CKM na taczance.

post-1601-1202049502.gif

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.